Чакането приключи! Продължи дълго, но най-после приключи! Паметникът на съветската армия - МОЧА освобождава пространството на Княжевската градина, което беше завладял в центъра на София и се оттегля на друго място. Най-вероятно то ще е в музея на социалистическото изкуство, но дори и да не е точно там, оттук нататък ролята на монумента остава единствено тази - да напомня за един период от историята, с който България определено не може да се гордее и който свежда държавността ни до обикновен придатък в рамките на съветската сфера на влияние. Сфера, в която човешки права и личностна индивидуалност са непознати понятия, свободната инициатива е буржоазна отживелица, а икономиката на недоимъка е ежедневие и стандарт за всички хора в страната с изключение на привилегированата партийна прослойка. Не на самите членове на БКП, а единствено на техните ментори и ръководни кадри.
Първото решение на Столичния общински съвет (СОС) за премахване на МОЧА е взето през 1993 г., а последното - през настоящата 2023 г. В продължение на десетилетия този монумент властваше (без никаква легитимност) в центъра на столицата противно на нагласите на хората, живеещи в града. Противно и на позициите на общинския съвет - основната институция на местното управление, в която е въплътена волята на избирателите, и основната функция, на която е да превръща тази воля в публични политики и управленски решения.
Именно поради това решенията на СОС са напълно легитимни и не са необходими никакви референдуми, насочени конкретно към темата за монумента.
Всъщност и политическите, и останалите привърженици на съветския период добре разбират, че местен референдум в София в полза на своите интереси, те не могат да спечелят. Точно затова никой от тях никога не е предлагал решението за въпросния паметник да се вземе чрез референдум. БСП и "Възраждане" направиха това в СОС едва след като демонтажът вече беше започнал, което е знак за отчаяние и за неспособност за блокиране на процеса както по институционален път, така и чрез протести и оказване на уличен натиск.
Вече, поне в общи линии, се очертаха и реакциите на привържениците на съветската епоха. Открояват се две линии на поведение. В политическата сфера са налице опити за блокиране на институционалното функциониране на държавата. Депутати от БСП и "Възраждане" и ИТН пречат на Народното събрание да работи в момент, в който то се занимава с изключително важни теми каквито са конституционните промени и приемането на бюджета за следващата година. Този избор на поведение показва, че липсва социална енергия за протести и демонстрации в защита на монумента и поради това неговите политически привърженици се опиват да провеждат протестни действия вътре в институциите.
Това обаче по същество е нелегитимно, защото институциите функционират съобразно установени механизми и всичко в тях следва да се случва съобразно нормите и съществуващия ред. Отказът от съобразяване с този принцип е проява на ярък популизъм, защото така де факто се прави опит за установяване на връзка между несвързани събития. Или казано с други думи, това е опит за поставяне на ограничени и групови интереси над обществения интерес и над интереса на общината и държавата. Всъщност това е типична тактика на хора, които искат да постигнат нещо, но нямат необходимите възможности и умения, за да го направят, и в отговор се опитват да навредят на други интереси, така че ако на тях не им е добре, то и на другите хора да не им е добре.
Другата линия на поведение в подкрепа на МОЧА се осъществява от лица с изследователски, журналистически и пр. претенции - Баева, Дърева и т.н., които настояват, че премахването на монумента е проява на фашизъм, че ставало дума за унищожаване на история, за заличаване на памет и какво ли не още от този порядък. Това говорене има своята аудитория, която обаче е доста ограничена, особено в София, и точно сега няма никакъв шанс да привлече нови слушатели или последователи. Така че и тук става дума по-скоро за израз на отчаяние, както при политическите привърженици на съветската епоха, отколкото за демонстрация на вдъхновение или споделяне на някаква вяра, че би могло да се намери достатъчно обществена подкрепа в полза на т.нар. паметник.
Още повече, че говоренето за освобождение от фашизъм, монархофашизъм и други подобни изкуствени идеологеми е отдавна силно износено, амортизирано и изгубило подкрепа сред хората, защото е в разрез с историческата истина. То не само не отговаря на реалността, но и това много лесно може да бъде установено въз основа на елементарната логика, която е достъпна и възможна за прилагане от всеки човек. Освобождение може да се каже, че е настъпило, когато са гарантирани възможностите за свободно развитие, когато са гарантирани животът, свободата и собствеността на всеки човек, когато има конкурентна партийна система и публични институции, базирани върху политическото представителство.
Съветският монумент символизира точно обратното на всичко това. В своята книга "Ледоразбивачът" Виктор Суворов споменава за съветския маршал Тухачевски, който смятал, че основната съветска цел трябва да е осигуряването на свободно прилагане на насилието. Очевидно съветското разбиране за свобода е доста превратно и категорично не кореспондира с демократичните стандарти за публичната власт. Подобни схващания в България са неприемливи, т.е. те са напълно недопустими в каквато и да било форма - като говорене, като символика и като налагане на наративи по какъвто и да е друг начин.
А и Съветският съюз и Хитлеристка Германия първоначално са съюзници. В този смисъл премахването на МОЧА е премахване на монумента на съюзника на Хитлер. Това също е един напълно възможен и легитимен прочит на настоящата ситуация. Баева и Дърева най-вероятно биха отказали да го възприемат, но ако разглеждаме въпроса от гледна точка на говоренето за освобождаване и разбирането за свобода, то сходствата между СССР и Хитлеристка Германия са много повече отколкото са разликите. И в двата случая става дума за превратно тълкуване и интерпретиране на ключови философски и политически понятия, което води до появата на силно девиантни схващания по отношение на формата на властта, нейните функции и използването й спрямо хората и обществените организации.
Колкото до това, че СССР и Хитлеристка Германия първоначално са съюзници, а след това врагове, то обяснението тук въобще не е трудно. Два авторитарни режима няма как дълго време да съжителстват като равностойни един на друг. Това е възможно единствено при демократичните държави. Авторитарните режими винаги се стремят към надмощие и точно поради това конфликтите между тях са неизбежни. Взаимодействие между авторитарни режими може да има само ако единият се признае (формално или неформално) за подчинен на другия. Нещо като съвременния случай, който съществува между Русия и Беларус.
Междувременно БСП разпространи разпореждане на главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерството на културата, според което демонтажът е трябвало да бъде спрян на 14.12. Разпореждането е подписано от лице с ранг на главен инспектор. Дори не е подписано или поне съгласувано с директора на дирекцията или поне с началник на отдел, а единствено подписано от главен инспектор. Би било добре Министерството на културата да запознае в по-голяма степен обществеността как точно функционира този инспекторат. Ако документът е предназначен за публично разпространение, защо това не е станало по надлежния ред? Ако е част от някаква междуинституционална комуникация, как той е попаднал при БСП, които го разпространяват дори без да са прикрили личните данни на лица, които се споменават в документа. Появата на документа и особено публичното му разпространяване от БСП, без спазване на никакви стандарти, не дава отговори, а поражда въпроси.
За БСП е ясно, че биха се възползвали от всяка една възможност за саботиране на премахването на монумента. Те бяха негов основен пазител в продължение на толкова дълги години и сега губят битката, която е важна за тяхното твърдо ядро. Ако започне ерозия на твърдото ядро (в сегашния му вид), то за БСП това вече би било не просто електорална криза, а направо електорален срив или дори електорален разпад. Тези проблеми обаче са вътрешни за Нинова и компания. Дневният ред на българското общество е много различен от този на БСП.
Тези дни, в Княжевската градина по време на демонтажа, Васко Кръпката каза, че Съветската армия е освободила страната ни единствено от свободата. В началото на 90-те той пееше - комунизмът си отива, спете спокойно деца! Комунизмът не си отиде по най-бързия начин, нито доброволно, въпреки това обаче България днес е променена и различна. Премахването на МОЧА от центъра на София е част от продължението точно на този процес, свързан с развитието и модернизирането на страната ни. Така че, ако леко перифразираме Васко Кръпката сега, то... монументът си отива, спете спокойно деца!
MyH4o
на 19.12.2023 в 17:12:37 #11Кои данни са лъжа? Данните са изнесени от инж. Иван Пехливанов - дългогодишен председател на Българската Индустриална Стопанска Асоциация. Хайде да не бъдем голословни! Баща ми е разказвал как след войната е била страшна мизерия - кал по "улиците", липса на основни храни, градове без водоснабдяване в повечето квартали, без ток, без телефони.... и той ли ме е лъгал? За 45 години България разви не само промишленост. България произведе висококвалифицирани инженери, построи хиляди язовири, уникални обекти като ПАВЕЦ Чаира, първокласни пътища, болници, училища, университети, летища.... и това ли е лъжа, и това ли е само за върхушката? Това, че България може и трябва да постига успехи със собствени сили, никога няма да бъде лъжа! Но за това трябва ДЪРЖАВАТА да създаде предпоставки, а управлението на БКП ги създаде. Не казвам, че системата беше идеална.... тя даде възможността на хиляди идиоти да паразитират на гърба на работещите.... но коя система не го позволява??
shtimpo
на 19.12.2023 в 14:08:53 #10Мунчо, ако разчиташ на официални данни от ЦК на БКП за състоянието на НРБ, то ще излезе, че сме били на 3-то или 4-то място в света по икономически показатели. А в крайна сметка за състоянието на икономиката й се произнесе историята. НРБ е в миналото и там и ще си остане. Но дори и да вярваме, в тези данни (а те са лъжа), каймакът на туй благоденствие отиваше единствено при върхушката на ЦК и семействата им. За останалите - трохи и пропаганда. През оная ми работа е колко стомана произвеждахме щом храната, която купувахме от магазина котките ни не искаха да я ядат!
MyH4o
на 18.12.2023 в 17:50:33 #9Да погледнем 1-2 от наглите лъжи от пасквила на стожера на западния имериализъм, соросоида кръстев: "... да напомня за един период от историята, с който България определено не може да се гордее..." България ОПРЕДЕЛЕНО ИМА МНОГО с какво да се гордее от този период. Нека се обърнем към "сухите" цифри... там лъжата не вирее лесно: Основните показатели на индустрията в 1939 г. по статистическите годишници на Царство България са: • относителен дял на индустрията в общия национален доход – 15%; • индустриални работници – 135 хиляди души, т.е. под 9% от трудоспособното население; • дял на индустриалните продукти, включително и тези от селскостопански суровини в експорта – 4,3%. По тези три главни показателя, от 38 европейски държави, включени в годишниците на Обществото на народите, България е сред последните 3 страни. Състоянието на основните индустриални отрасли към 1939 г. е: • енергетика: мощностите й са 110 MW, по 0,17 KW/ човек – т.е., последна в Европа. • химия: давала е 1,4% от общото промишлено производство, работещите тук са 7300 души. Продукцията била сапун, син камък, гумени цървули и галоши. • машиностроене: работещите са 4400 души, делът на машиностроенето в общото промишлено производство е 2,4%. В 1939 г. са произведени 9 вършачки, 60 вагонетки, 15 малки парни котли, 17 малки силови трансформатори, 880 т подкови, домакински съдове и готварски печки. • металургия практически нямаме в България. В 1939 г. са произведени 6 хиляди т стомана. • в хранителната, тютюневата и текстилната индустрии работят около 100 хиляди души. И тук сме на последните три места в Европа. ================= Индустрията в 1989 г., сравнена с 1939 г.: • Относителният й дял в националния доход е 60%, т.е., 4 пъти повече. • Работещите са 1 447 000 души, означава увеличение 14 пъти. • В 1989 г. е произведена 103 пъти повече индустриална продукция в сравнение с 1989 г. • Делът й в общия експорт е 96% ръст – 22 пъти! В 1939 г. износът на България е по-голям от този на Гърция и Турция, взети заедно. Данни към 1989 г. за основните индустриални отрасли, сравнени с тези от 1939 г.: • Енергетика: мощностите й са 11 100 MW, 100 пъти повече. Равни сме с Австрия, изпреварваме Дания и Гърция. Страните от Европейския съюз общо имат енергийни мощности 1,33 КW/жител, България – 1,36 КW/жител. Съотношението „мощности на ВЕЦ : ТЕЦ : АЕЦ“ у нас е същото като общото на страните от ЕС. • Химия: произвеждат се 1,4 милиона т калцирана сода (7-мо място в света), 45 хиляди т изкуствени текстилни влакна (10-о място в света), 900 хиляди т сярна киселина (12-о място в света), 800 хиляди т азотни торове (16-о място в света), 420 хиляди т пластмаси (17 място в света). Отрасълът дава 8,8% от общата промишлена продукция, подържа 101 000 работни места, осигурява 25% от бюджетните постъпления и 30% от доларовите валутни приходи на страната. • Машиностроене и електроника: работещите са 420 хиляди души, 95 пъти повече (от 1939 г. б.р.). Годишната продукция е 14 млрд.лева, ръст – 24,5 пъти. Делът в общия обем на промишлената продукция на страната е 30%, т.е. ръст 12,5 пъти. Делът в общия ни износ от 0 достига 55%. Производството на някои изделия през 1988 г.: 85 хиляди електро-и мотокари (25% от световното производство, 3-ти след ФРГ и Япония, преди САЩ); 137 хиляди електротелфера (в първата световна десетка на страните), 20 хиляди металообработващи машини (в някои години сме на първо място в света по брой на експортираните машини), 20 700 силажо-комбайни (3-то място в света), 4,57 милиона бр. акумулатори, изчислителна техника за 2,1 милиарда лева. Металургия: към 1989 г. България произвежда 3,3 милиона т стомана и сме 27-мата металургична страна в света. Корабостроенето работи с наша корабна ламарина, спецпроизводството – с български бронестомани. България е сред двадесетте страни в света, производители на газопроводни тръби. Тези сравнения доказват, че след войната, до 1989 г., България извърши индустриална революция, излезе от групата на изостаналите страни и се включи при развитите индустриални държави в света. Български открития и патенти имаше във всички технологични области, с подкрепата на държавата разбира се. Мога да пиша и за постиженията на България в изкуството и културата, но това е за друг коментар. Така че - духайте супата, подмазвачи, нихилисти, и прочие българофоби. Дори и безумните ви постулати да не са лъжи, пак не могат да оправдаят рязането на паметник с флекс
ВълкСчадъР
на 18.12.2023 в 12:43:30 #8МОЧА трябваше да бъде взривена още с мавзолея
Колкото по бързо се премахнат всички руски паметници, толко по добре
friend
на 17.12.2023 в 22:32:12 #7Божане Българският народ не е "булгаристански" Ти си прост антибългарин и като така недей да се вълнуваш за нас. Гледай си хубавата Русия... живей си в нея и бъде щастлив ТАМ. Колкото до фашизма... то фашизъм има в РФ и то не преди 100 години, а сега. Сам Песков каза, че "такива мерки"(фашистки), се налагат заради военната обстановка в РФ. Е да ама кои наложиха тази обстановка в РФ? Украинците не са, защото не те нападнаха РФ, а обратното.
filo-123
на 17.12.2023 в 18:20:12 #6Авторът и подобни на него нищожества преди бяха верни комунисти ( повечето агенти на ДС, ако не те, техните родители), сега станаха първи евроатлантици. За каква окупационна армия ми говорите, след като България е била в съюз с Хитлерова Германия и е съвсем естествено, в хода на ВСВ, да й бъде обявена война.
dimitar-dimitrov-Lr8W7Yy2
на 17.12.2023 в 16:38:10 #5Евгени, Евгени! Много ти куца логиката за политолог. “ А и Съветският съюз и Хитлеристка Германия първоначално са съюзници. В този смисъл премахването на МОЧА е премахване на монумента на съюзника на Хитлер. ” Добър опит да се вмени вина, но това се нарича асоциативна грешка в логиката. Само защото две държави са били съюзници в даден момент, от това не следва, че действията на едната рефлектират върху действията на другата. Това е все едно да кажеш “Един циганин ми открадна портфейла, следователно всички цигани са крадци”. Ама какво да се прави. Не всички могат да са титани на мисълта. А пък от Нюза специално събират изделията на мислещи недоносчета.
torbalan
на 17.12.2023 в 15:21:30 #4Руско-комунистическите фъшкии отдолу се разсмърдяха от статията. Много добре! Тия долни твари винаги почват да се гърчат като прочетат истината. Рублите от руското посолство секват. Това сега е само от носталгия. Боли ги, а това е още по-добре!
bajbor
на 17.12.2023 в 14:38:51 #3Спокойно спя ...с паметника или без.... Не знам обаче Евгени как ще спи когато разбере че с тия Сталински методи (няма паметник - няма проблем) не им се решават проблемите... Битката не е за железа и бетон, а за сърцата и умовете на хората
Tong
на 17.12.2023 в 13:13:18 #2Много наивен анализ, базиран на заучени реплики и аксиоми, недоказани с нищо. Особено впечатление прави "Комунизмът не си отиде по най-бързия начин, нито доброволно, въпреки това обаче България днес е променена и различна". Тук ясно си личи колко наивен е (или се прави на такъв) авторът. Комунизмът съвсем не си е отишъл - просто се е преоблякъл в западни дрехи, надянал е маска и се мъчи да се прави на нещо друго, включително като унищожава следите за себе си - пример МОЧА.
mrysnik
на 17.12.2023 в 13:03:21 #1Трябва всички чужди паметници да бъдат премахнати не само съветски а всички. Чуждите паметници нямат място на територията на България. Трябва има паметници само на българи!