Не беше изненада, "Възраждане" са го правили и друг път. И ще го направят отново, при това не веднъж, а поне няколко пъти до края на годината. Ако обаче от 01/01/2026 влезем в еврозоната, тази тема ще е затворена страница и Костадинов и компания ще трябва да си намерят други въпроси, чрез които да всяват страх в българското общество, който да капитализират по време на избори.

В събота, на Задушница, "съвременните български възрожденци" си направиха разходка по централните улици на София. Постояха пред БНБ, понадъхаха се там и след това по ул. "Раковски" се придвижиха пред Дома на Европа, където се помещават представителствата на Европейския парламент и Европейската комисия. Това е мястото, където Костадинов и неговите хора, с вандализъм и хулиганство, изразходват негативната енергия, която са натрупали. А я трупат, защото политическият процес в България не се развива по техния вкус.

По отношение на противопоставянето срещу еврото "Възраждане" вече са в пълна изолация в парламента. Останалите две формации, които не желаеха общата европейска валута - ИТН и БСП, сега са в управлението и заедно с ГЕРБ активно работят за влизането на страната ни в еврозоната. Дори новият председател на социалистите Атанас Зафиров заяви, че приемането на еврото е ключов приоритет на правителството, в което пълноценен участник е неговата партия.

От ИТН не са говорили директно в полза на влизането ни в еврозоната, но пък вече не се изразяват срещу него и не се противопоставят на политиката на правителството по тази тема. Колкото до напускане на управлението, това дори и през ум не им минава! Единствено МЕЧ представлява потенциална възможност, с която "Възраждане" могат да взаимодействат срещу еврозоната. Най-вероятно обаче това ще си остане само потенциална възможност. Поне досега сближаване между тези две формации не е имало, а говоренето на Радостин Василев и групата му е от общ характер, без фокусиране върху конкретни въпроси.

След вандализма пред Дома на Европа от ГЕРБ поискаха санитарен кордон около "Възраждане". Това вече е една доста втвърдена позиция на формацията на Борисов спрямо тази на Костадинов. В продължителния период на политическа нестабилност и чести парламентарни избори и ГЕРБ, и ПП/ДБ са правили опити за моментно привличане на "възрожденците" на своя страна за постигане на определени тактически цели.

Борисов неведнъж е изразявал уважение към "Възраждане", макар и да е отбелязвал различията, които двете формации имат. Явор Божанков и Даниел Лорер пък сега са извън ПП, тъй като разкриха, че е имало опити за контакти между тяхната формация и "Възраждане".

Въз основа на всичко това може да се каже, че Костадинов и компания са имали някакъв институционален живот. Т.е. контактували са с другите парламентарни формации, било то като опоненти или като съмишленици (най-вече с тези, които бяха срещу еврото). Възможностите за институционална активност пред "Възраждане" обаче вече са силно ограничени. Всъщност те могат да са активни, но понастоящем никой не ги търси за тактически цели, нито пък тяхната институционална активност може да повлияе върху пътя на България към еврозоната.

Разбира се, "възрожденците" много обичат да тръбят, че прибягват до улични действия, защото не е било удовлетворено тяхното искане за провеждане на референдум относно приемането на еврото. Според тях щом има събрани 400 000 подписа, то референдумът е задължителен. Това обаче съвсем не е така. Именно в този дух се произнесоха компетентните национални институции. Далеч не всеки въпрос може да бъде подложен на референдум. Самата конституция налага ограничения в този смисъл.

Въпросите, които са част от международни договори, също не могат да бъдат обект на референдум. Един международен договор се приема чрез ратифициране от Народното събрание, в цялост или въобще не се приема. Темата за еврото е част от договора за присъединяването на България към ЕС.

Ратифицирайки този договор, Народното събрание по принцип е приело замяната на лева с еврото. Щом е налице принципно решение, то оттук нататък единствено въпрос на финансова политика и бюджетиране е кога точно страната ще приеме еврото. Финансовата политика и бюджетирането са строго институционални дейности и не могат да бъдат осъществявани чрез референдум. Ето защо самото излагане на идеята за референдум, когато става дума за приемането на еврото, е меко казано неиздържано.

За влизане в еврозоната е необходимо изпълнението на определени критерии, които са базирани върху най-добрите практики в сферата на публичните финанси. Ниска инфлация, ограничен бюджетен дефицит, нисък процент на преразпределяне на блага през държавния бюджет, ниски нива на публичен дълг - всичко това е задължително за всяка икономика, която желае да се развива здравословно, без рискове и без кризи. България се опита да изпълни тези критерии през 2022, 2023 и 2024 г., но все не се получаваше. Сега обаче всичко е изпълнено и по всяка вероятност от началото на 2026 г. ще бъдем в еврозоната и ще се разплащаме с евро, така както правят всички държави, които принадлежат към сърцевината на ЕС.

След като вече сме пълноправен участник в Шенгенското пространство и с очакваното влизане в еврозоната след 10 месеца, евроинтеграцията ни ще е завършила. Важно е да се отбележи и интеграционната роля на общата европейска валута. Тя не е просто средство за разплащане, а е и принадлежност към споделени ценности и общи интереси в сферата на икономиката, търговията и въобще във всички сфери на обмен на блага.

При това става дума за необратима принадлежност. Ето защо говорим за завършила интеграция. С влизането в еврозоната страната ни ще има достъп до всичко, което държавите в ЕС са създали като осигуряване на ресурси, привличане на инвестиции, използване на технологии и т.н. Българският бизнес ще е на европейския пазар в пълния смисъл на думата и ще може да работи и да взаимодейства с бизнесите от страните в еврозоната без никакви препятствия и ограничения.

За българските граждани влизането в еврозоната не носи никакъв риск, защото то ще стане по сегашния обменен курс. Това, на което ще бъдем свидетели, е просто превалутиране. Твърденията на някои противници на еврото, че настоящият курс не бил сигурен при влизането в еврозоната, са спекулация. Те показват, само и единствено, че липсват разумни аргументи срещу въвеждането на общата европейска валута в България. Ако има опити за повишаване на цени от недобросъвестни търговци, то държавата разполага с достатъчно компетентни институции, които да реагират и да гарантират пазарните механизми у нас.

Сравненията във връзка с влизането в еврозоната, които се правят напоследък, са между България и Хърватия. Вероятно защото към днешна дата хърватите са последните, приели еврото. Това сравнение обаче не е много релевантно, най-малко защото Хърватия влезе при свободен курс на куната (хърватската валута преди еврото). България ще влезе след продължителен валутен борд. Или, ако за Хърватия приемането на еврото е един конкретен акт, за нас е финализиране на процес с огромно времетраене. Ето защо съмнения дали страната ни е подготвена за еврозоната не трябва да има.

В сряда "възрожденците" организираха реплика на съботния си пърформанс, този път в района на Народното събрание. Последователите бяха значително по-малко, а предварителната подготовка доста по-слаба. Заканите обаче продължиха, включително и от парламентарната трибуна, където депутатите от другите формации оставиха Костадинов да си говори сам пред празна зала.

"Възраждане" в момента е в политическа изолация. Оттук нататък, що се отнася до уличните прояви, думата имат правоохранителните органи и прокуратурата. В Наказателния кодекс има достатъчно текстове, които могат да се приложат към поведение като това в събота. Там дори има цяла глава, свързана с престъпленията срещу републиката.

Влизането в сърцевината на Европа освен всичко друго означава върховенство на закона и институционална стабилност. Тези въпроси са също толкова важни както покриването на критериите за еврото. Пропуските по тях трябва да бъдат постепенно отстранявани пред следващите 10 месеца. Само така в началото на 2026 г. България ще може и икономически, и политически да прилича максимално на страните от еврозоната.