Някои от тях вече са го правили. През 2018-та за Fox News това бе Крис Уолъс. Последва Лайонел Барбър, но този път за Financial Times през 2019-та. Две години по-късно бе ред на Киър Симънс от NBC News. Защо тогава консервативният журналист Тъкър Карлсън, който в момента се изявява само в социалната мрежа X, да не вземе интервю от руския държавен глава Владимир Путин?
Дяволът със сигурност има гледна точка. Въпросът е дали плурализмът на мненията и журналистическите жалони като отразяването на всички позиции по даден казус са приложими спрямо дяволските дела.
"Това е журналистика. Нашето задължение е да информираме хората." Така Тъкър Карлсън ни обяснява защо е в Москва, в очакване да направи разговор с руския президент. Нещо повече - според него "никой не е казал истината" на англоезичната публика за разпадането на западната система, доколкото обществата в Близкия изток и Азия виждали това добре.
Да оставим настрана подобно твърдение, доколкото то предполага, че общества, затиснати от авторитарни архитектури като руското или китайското, са по-добре осведомени от западните такива, които иначе стандартно имат най-високите индекси на свобода на словото и степен на информираност. Ако Карлсън смята, че в Саудитска Арабия или Камбоджа има плурализъм на медиите, за разлика от САЩ или Германия, то това е по-скоро показателно за дневния ред на американския журналист, отколкото за реалната ситуация на медиите в споменатите държави. Но ако отместим общия знаменател и шаблонното политическо говорене на Карлсън, според когото западните медии са корумпирани и се занимават с пропаганда, вероятно той не е обезателно крив. Партийно функционерство в западните медии, а оттук и редуцирането на журналистиката като връзки с обществеността на съответните правителства, става все по-ясно забележимо. Но ако консервативният коментатор е толкова алергичен към тези болежки на средствата за масова информация, какъв лек за това очаква той да намери в Русия, където корупцията и пропагандата на медийната среда са изградили своя Вавилон?
Ако Тъкър Карлсън търси другата гледна точка (в случая за войната в Украйна) именно в Русия, трябва да се въоръжи не с микрофон, а с лопата, доколкото другата гледна точка там е отдавна заровена два метра под земята. При все че понякога е трудно да ги разграничаваме, за разлика от журналистите, дяволът не се интересува от свободата на словото и плурализма на медиите. Ако Карлсън бе журналист в Путинова Русия, той никога нямаше да може да хване самолета и да направи интервю с американския президент, търсейки другата гледна точка.
А другата гледна точка е важна за журналистиката. Тя е само един от асортиментите на занаята. Друг такъв е критичността на журналистите.
Затова Крис Уолъс бе попитал Владимир Путин за цивилните жертви в Сирия, за руските кибератаки в САЩ и "защо толкова много хора, които се противопоставят на Владимир Путин, приключват мъртви или близко до това". Киър Симънс пък бе задал на руския президент въпроса защо страната му извършва вмешателство в делата на другите държави, въпреки че самата тя се обявява против подобни практики. Лайонел Барбър се интересуваше пък от мнението на своя събеседник дали Русия не слага прекалено много яйца в китайската кошница. Ако следва принципите на професията си и собствената си консервативна идеология, вероятно Тъкър Карлсън трябва да попита Владимир Путин за политиката на русификация на завзетите украински земи, за политика на еничарството (отнемането на украински деца и дислокацията им в Русия) или затова защо Кремъл е против изтреблението на цивилни в Ивицата Газа, но сам практикува такова спрямо украинските граждани. Би било интересно да разберем и гледната точка на Владимир Путин по отношение на кондицията на руския военно-промишлен комплекс, доколкото милитаристичните потребности на руските сили се обслужват все повече от ирански безпилотни летателни апарати и севернокорейски снаряди. Причината Владимир Путин да не дава интервюта за западни медии от началото на 2022-ра година всъщност не е понеже той не е бил търсен за такива, както вменява американският журналист, а нежеланието на руския държавен глава да дава отговор на точно такива въпроси. А те, разбира се, няма как да му бъдат отправени в собствената му страна.
Тъкър Карлсън трябва да зададе такива или подобни питания не защото пред него стои Владимир Путин, а защото американецът е в ролята на журналист. Тоест трябва да търси другата гледна точка спрямо пропагандно-правителствената такава и да бъде критичен към своя събеседник. Иначе би изглеждал като журналист на CNN, плетящ в сладникава лига въпросите си към Барак Обама. Иначе Карлсън ще се превърне в това, което критикува: продължение и платформа на правителствена пропаганда и цензура. В случая дори не на американската, а на руската. Тогава американският коментатор ще влезе в обувките на Булгаковия герой от "Майстора и Маргарита", който ще получи своето удостоверение: "Дава се настоящето на Николай Иванович в уверение на това, че същият е прекарал споменатата нощ на бал у сатаната, бидейки използван за превозно средство...Подпис — Бегемот."
Всъщност Тъкър Карлсън имаше друг проблем, предхождащ посещението му в Москва, който бе от морално естество. Ако можем да го обобщим, този проблем се състои в следното: Тъкър Карлсън лъже аудиторията си. При това той я лъже умишлено, тоест казва неща, за които сам знае, че не са истина. Това стана ясно покрай материали, свързани с досъдебните проблеми на Fox News с Dominion Voting Systems (в рамките на извънсъдебно споразумение, консервативната медия заплати 787.5 милиона долара на въпросната компания, занимаваща се с изборен софтуер и хардуер, като форма на обезщетение за разпространяване на фалшиви нови). В тези материали се разбра, че Тъкър Карлсън е смятал позицията на Доналд Тръмп за "откраднатите избори" от 2020-та година за "тотален булшит". Стана ясно и какво мисли консервативният коментатор за бившия републикански президент: той е "демонична сила", чийто мандат е "бедствие", докато поведението му след загубата на изборите е "отвратително". Разбира се, публиката на вървящото по Fox News шоу на Тъкър Карлсън чуваше от неговата уста точно обратното. Да оставим настрана подобно двуличие, както и това, че е някак неловко американският журналист да представя себе си като дисидент, разбутващ облаците на корупцията и пропагандата в медиите, когато години наред той е бил най-популярното американско лице на най-популярната американска мрежа (това ако не е мейнстрийм от мейнстрийма, здраве му кажи).
Интервюто на Карлсън с Путин ще е уникално в определен смисъл: това ще е разговор, в който по-важни ще са въпросите, отколкото отговорите, доколкото ние вече знаем какво ще ни каже руският президент. И не отговорите, а въпросите ще бъдат показателни за връзката между журналистиката и властта, пропагандата и цензурата. Истинският проблем не е в това да вземеш интервю от дявола, а да съхраниш свободната си воля, докато го правиш. Кристиан Аманпур не стана муджахидин на талибаните след интервюто си със Сираджудин Хакани през 2022-ра година.
Но ние знаем от Ал Пачино, влязъл в ролята на Бегемот в "Адвокат на дявола", че "свободната воля е като крилете на пеперуда - докоснеш ли ги, вече не летят". Ще може ли да лети Тъкър Карлсън след интервюто си с Владимир Путин?
psp_11
на 13.02.2024 в 11:52:26 #4Някои от тях вече са го правили. ... --- Но никой, досега, не е представил цяло интервю - без редакционна намеса..
maria-ivanova
на 10.02.2024 в 14:24:25 #3Ако човек е мислещ, той се стреми да чете много от различни източници и автори, да сравнява, да анализира, да прави изводи и избори. Защо някой би се страхувал да чуе мнение, пък дори то да е различно от общоприетото? Ако не издържи на горчивите истини, по-добре да е пеперуда, отколкото свиня в блато, самодоволна и самодостатъчна. По времето на нацизма в Германия са струпвали на площадите книги от забранени автори и са ги горели, пак за да предпазят "пеперудите". Само че уважаеми драскачо на "статии" остави хората да бъдат мислещи. Ти не си им нужен да им казваш какво да слушат или четат. Всеки има глава на раменете си и може да мисли и без твоя помощ....
bajbor
на 08.02.2024 в 09:32:22 #2Руски журналисти не интервюирали американският президент.... Две неща: 1) за танго са нужни двама - може ли да каже автора колко искания е имало и са били отказани? 2) напълно възможно е да е нямало такива поради простата причина че неговата теза е много силна застъпена в медиите и я пригласят по милиони канали - колко интерес ще генерира подобно интервю?!?! С новите технологии като им заредиш последните пресконференции където повтарят едно и също като папагали спокойно може да изгенерираш поредното интервю без да ги безпокоиш с покани и тн. И не само Байдън - много хора, както нашите "коментатори" клакьори по телевизиите са така.... Всичко зависи колко интерес и колко народ ще изслуша и изгледа какво има да каже Господаря на Света - нали горе долу така се мери успеха в тая гилдия - по рейтинга
rising.red
на 08.02.2024 в 09:20:52 #1Мартине, Т. Карлсън прави независима, обективна и качествена журналистика. Затова на теб не са ти понятни действията му!