През 2021-ва година станахме свидетели на две важни събития, които отправиха предизвикателство не просто пред регионалната, а пред международната система за сигурност.
Едното бе регулярното навлизане на китайските военновъздушни сили в зона за идентификация на ПВО на Тайван. Другото - струпването на руските въоръжени сили до границата с Украйна.
И двете събития кореспондират с общ порядък: желанието на Пекин и Москва да ревизират ролята си в системата на международните отношения. Най-прекият път, по който това може да стане, е именно посредством компрометирането на суверенитета на Тайван и Украйна, които биват гледани - съответно от Китай и Русия - като естествено продължение на държавно-правните им организми.
Подобни примери за геополитическите апетити на Руската Федерация и Поднебесната империя, развиващи се в ревизионистичен план, не са изолиран случай. Напротив. Миналата година Пекин отне автономията на Хонконг, където вече се провеждат избори, които нито са свободни, нито честни. А тази година, след като окончателно си отрови отношенията с ЕС и САЩ след протестите в Беларус, президентът Александър Лукашенко започна да приглася в желанието на Владимир Путин за по-голяма интеграция между Руската Федерация и Беларус (чрез концепцията за "две държави, една икономика").
Има обаче и една съществена разлика, когато говорим за геополитическите амбиции на Москва и Пекин. Ако в случая на Китай те са следствие на нарастващото самочувствие, породено от военната и икономическа сила на тази държава, то когато става дума за Руската Федерация нещата по-различни. Владимир Путин просто успява да се възползва от грешките и слабостите на ЕС и НАТО; силата на руския президент идва от слабостта на западните му колеги.
Емблематичен пример за това как руските власти могат да се възползват от дезориентацията на европейските и американски такива бе последното предложение на Москва за обсъждането на гаранции за сигурност в контактните зони между Русия и НАТО на европейски терен. В него са предвидени неща като неприемането в НАТО на Украйна и Грузия, както и минимизиране на бойните способности на Алианса в неговите държави членки от Източна Европа.
Разбира се, такова предложение е провокативно и несериозно.
Най-вече поради това, че то бе направено публично, което значи, че неговата цел не е да се реализира, по-скоро преследва други резултати. Пропагандни, например. Понеже американците нямат правилен ход в случая. Ако САЩ отклонят това, повтарям, направено публично предложение, то те ще излязат като субекта, за когото сигурността на Стария континент не е приоритет. Ако пък американците се бяха съгласили с въпросното предложение, то държавите членки на НАТО от Източна Европа щяха да разберат, че са оставени сами на себе си.
Обърнете внимание на действителността на терен и междувременно публичния наратив, който се създаде.
По отношение на първото, руските прокси сили се намират в Източна Украйна, а в рамките на календарната година Москва на два пъти струпа свои сили по границата си с Киев.
По отношение на второто, руските власти искат да инициират разговор за мира (т.е. за изработването на механизъм за гарантиране на сигурността на Стария континент); разговор, в който американците щели да участват, но не обещавали нищо.
Но това е все едно някой да ви открадне автомобила, а после да ви покани през медиите на среща, на която да бъдете така любезен да му занесете и документите към возилото. И ако вие, като собственик на автомобила, откажете подобно предложение, то ще бъдете обявен за отговорен за това, че помежду ви няма разбирателство.
Когато става дума за Украйна, в Нормандската група (Франция, Германия, Русия и Украйна) Владимир Путин през цялото време пренебрегваше киевските власти като събеседник (държавният глава предпочиташе да говори за Украйна, но не и с Украйна). Маргинализирайки по този начин Киев, руският президент водеше преговори с Париж и Берлин. Сега обаче двете европейски столици са в ролята на Киев, защото Владимир Путин на свой ред ги маргинализира, този път желаейки да говори за Украйна с американците (двустранна среща между представители на Вашингтон и Москва ще се състои в предварителен порядък, на 10 януари в Женева, а два дни след това евентуално ще се проведе среща в състав Съвета НАТО-Русия). Да не говорим и за това, че въпросният Съвет НАТО - Русия бе преустановен временно заради окупацията на Крим от Русия през 2014-та година, а Москва оттегли дипломатическата си мисия в Алианса в началото на миналия ноември месец.
Но не е само това. Междувременно руснаците вдигнаха мизата. Ако на срещата между Джо Байдън и Владимир Путин (отново в швейцарския град) в средата на годината Москва искаше да разговаря за Украйна, то днес темата, която руската страна поставя на масата, е цяла Източна Европа (руското предложение включва в себе си оттеглянето на международните контингенти на Алианса от Полша и балтийските страни, както и преустановяването на изпращането на оръжие и физическа сила в тези държави, които не са били членки на НАТО до 1997-ма г.). Или с други думи, разговорът за това как Украйна да се европеизира се превърна в разговор за украинизирането на Източна Европа.
И ако към онзи момент се спореше дали трябва да има такава среща между американския и руския президент, повод за която бе отново струпването на руски сили до границата с Украйна, то днес това вече няма значение, доколкото важното е друго. А именно, че онази среща не е дала резултат. Или поне не такъв, с който американската дипломация може да се похвали. Понеже, повтарям, днес руските въоръжени сили са отново на границата с Украйна, а разговорът вече не касае само въпросната страна, а цяла Източна Европа.
ivaylo-radulov
на 09.01.2022 в 22:23:52 #8Ха...ха...ха..., толкова щуротии е натворил този тръмпак , чу ме зареси к високи дози комизъм... Президент Байдън бил слаб като Путин - почти?! Как изобщо можеш да сравняваш НЕсравними величини - стария лъв Президент Байдън има политически практики повече от 50-години , а онзи мильо е просто импровизатор...
abonat11
на 31.12.2021 в 02:40:48 #7Мартине, толкова са ти отслабнали способностите да пишеш манипулативни глупости, че скоро май ще хващаш мотиката. Само с гола злоба няма да мине номера. Събуди се джъндъре! Пази си хляба!
test-phone
на 30.12.2021 в 20:30:15 #6A Марто не е умен. Марто просто се мазни на султана.
null
на 29.12.2021 в 23:17:33 #5Марто, освен физически си надебелял и мисловно, пич. Преди поне можеше човек да прочете цялото ти писание, ама сега все едно си подписал логореята на иван бедров - шаблони, шаблони, шаблони... Тайванската ADIZ зона е нещо различно от "суверенното въздушно пространство" на чанкайшистките острови. Обхваща не просто него, ами международни води, а и десетки хиляди кв. км. навътре в континентален Китай (КНР) между Хонг Конг и Шанхай. Дефакто всичко, което лети в тая зона тайванците го пишат "заплаха". Пусни едно търсене за картата, не се излагай като Карадайъ в следизборна реч. А пък движенията на съветските войски на тяхна територия са заплаха за Украйна точно колкото са и тези на националната гвардия на Тексас за независимостта на Република Мексико. Не съм чел Лавров да се оплаква след последното им голямо учение есенес, ти можеш ли да цитираш нещо? Все едно чета Линдзи Греъм по времето на Барак Обама: "We have this terrible, weak president... I will say no more". Много се смях когато Джон Стюърт се поднасяше с него: "My savage toooongue... I'm sooo baaaad" Големи шаблонни приказки, като когато комшиите се събират вечер пред някой гараж да политикантстват
georgi-stefanov-sXhHrPyi
на 29.12.2021 в 21:11:53 #4Путин бил слаб.А бе момче ти чуваш ли се какво говориш.Ако беше слаб едва ли щеше да постави ултиматум на нато и сащ.Русия е с най добрата армия в света.Най подготвената и най мотивирана.Врага е пред портата и.Както сам каза Путин,какво ще последва за виси от сащ,ако искат война ще я получат!
halo
на 29.12.2021 в 19:53:33 #3БРАВО! Сега покажете какво сте недочели и недоразбрали.
n-a-Z2wCHRCi
на 29.12.2021 в 18:56:15 #2Това което постигна Путин за последните години относно възхода и възвръщането на самочуствието на Русия няма как да се получи от слаб политик.Но когато на теб ти е платено да го оплюеш или да омаловажиш постигнатото от него, можеш да пишеш каквито си искаш простотии ,но това само показва че си подлога ,а не че разбиращ ситуацията.
Кастело Белведере
на 29.12.2021 в 16:33:23 #1Путин сънува възраждането на съветската империя, с тази разлика че днес никой не иска Русия в Източна Европа, съветизмо/путинизмът няма нито идеологическа, нито дори симпатизираща маса... а и те не могат с танкове да я превземат (руският синдром "след това" никога не си е отивал).