На 20 март ще се навършат 20 години от войната между САЩ и Ирак. По този повод на страниците на френския всекидневник Le Figaro специалистът по международни отношения и преподавател в университета Sciences Po в Париж Гийом Лаган анализира приликите и разликите между иракския конфликт и войната в Украйна.
Държава-членка на Съвета за сигурност, която атакува суверенна страна с 40 милиона души население, за да свали нейното правителство, безсилна ООН, разделена международна общност: нахлуването на Съединените щати в Ирак, което започна на 20 март 2003 г., има много прилики с конфликта в Украйна.За някои анализатори случаят е ясен: нарушаването на международното право от страна на Вашингтон проправи пътя за или дори позволи това, което сега се извършва от Русия. Двете войни обаче имат три забележителни разлики.
Първата разлика е свързана със законността на войната. Разбира се, Съединените щати не получиха разрешение от Съвета за сигурност да започнат конфликта в Ирак. Но, за разлика от Русия, те активно го търсеха. Те също така изтъкнаха многобройните резолюции (общо 17), които от войната през 1980 г. и нахлуването в Кувейт през 1990 г. до 2002 г. са санкционирали Ирак и са поставили страната в забранителния списък на нациите в ситуация, далеч от тази на Украйна.
Последната резолюция 1441, от 8 ноември 2002 г., изисква Ирак да хвърли светлина върху своите програми за оръжия за масово унищожение и заплашва страната, ако не го стори, със "сериозни последствия", които не стигат до "война". Съединените щати обаче смятат, че изразът "с всички необходими средства", присъстващ в резолюция 678 (приета през 1990 г.), остава в сила и разрешава използването на сила, в случай на отрицателен доклад от инспекторите по разоръжаването. Не успявайки да получи резолюция в добра и надлежна форма, Вашингтон, подобно на Русия днес, се отказа от правото си на самоотбрана, гарантирано от член 51 от Хартата на ООН. Но тъй като не бяха атакувани от Ирак, американците в крайна сметка се позоваха на по-неясна концепция, непризната от международното право, тази на превантивната война, изтъквайки, че е необходимо да се попречи на Багдад да се сдобие с оръжия, които режимът на Саддам Хюсеин можеше да даде на терористични групировки и да ги насочи срещу САЩ.
Знаем, че тези оръжия се оказаха несъществуващи, след като конфликтът приключи. Но в контекста на времето вероятността те да съществуват е доста широко разпространено вярване, включително сред държавите, които се противопоставят на войната (в известната си реч от 14 февруари 2003 г. Доминик дьо Вилпен призовава за "разоръжаване чрез мир") . В крайна сметка Ирак имаше ядрена програма през 70-те години на миналия век и през 80-те години на миналия век използва химически оръжия както срещу Иран, така и срещу собственото си кюрдско население.
Втората разлика между войната в Ирак и войната в Украйна е, че разделението на международната общност беше по-слабо изразено през 2003 г., отколкото през 2022 г. Без подкрепата на ООН Съединените щати създадоха "коалиция на желаещите" от около петдесет държави, три от които (Австралия, Полша, Обединеното кралство ) осигуриха войски за нахлуването и 37 за окупацията на страната, включително Украйна. За разлика от това може да се отбележи, че Русия е единствената, която действа на украинска територия. На 23 февруари, по време на последното гласуване в Общото събрание на ООН, осъждащо "специалната военна операция", тя беше подкрепена от шест държави (Беларус, Северна Корея, Еритрея, Мали, Никарагуа, Сирия), 32 се въздържаха и 141 осъдиха руската намеса.
Разбира се, много държави се противопоставиха на войната в Ирак. Близо 54 държави официално протестираха срещу американската кампания, сред които настоящите поддръжници на Русия (Китай, Индия), но също и повечето арабски страни и важни европейски страни като Франция и Германия, знак за голямо разделение на западния лагер. Но нито една резолюция на Общото събрание на ООН не осъди Съединените щати по това време. Що се отнася до Съвета за сигурност, малко повече от година след края на военните операции, с резолюция 1546 от 8 юни 2004 г., той възвърна своето единство, като призна новите власти и организира американското присъствие в Ирак, което днес вече е далечна перспектива по отношение на руската окупация на част от Украйна.
Последната разлика, която трябва да се отбележи, е, че балансът на войната в Ирак не е изцяло отрицателен, от гледна точка на Вашингтон. Вярно е, че войната в Ирак не направи възможно демократизирането на Големия Близък изток. Неговите недоброжелатели правилно отбелязват, че войната струва живота на 4 000 американци и на още повече иракчани (поне 100 000, а може би пет пъти повече). Ирак се превърна в крехка държава, разделена между често съперничещи помежду си шиитски и сунитски общности, кюрди, желаещи да се отделят, и източни християни, изкушени от изгнание. Войната подхрани сунитския радикализъм с експанзията на Ислямска държава, принуждавайки Съединените щати, които напуснаха през 2011 г., да се ангажират с нова интервенция през 2014 г. Освен това улесни създаването на шиитска арка и даде широко влияние на Иран във вътрешните работи на Ирак.
Но Съединените щати получиха някои предимства. Ирак, реинтегриран в международната общност и след като стана член на Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО), прекрати всички програми за разпространение на химически или ядрени оръжия. Без Саддам Хюсеин начело, страната се отказа от политиката на величие, която я караше да копнее за Кувейт. Икономиката на Ирак претърпя известна експанзия (през 2022 г. иракското производство, второ в ОПЕК, е най-голямото от 1972 г. насам). И накрая, колкото и корумпиран, насилнически и несъвършен да е, Ирак възприе демократичен режим, белязан от редовни изборни цикли, рядкост в региона, и динамиката на по-либерална шиитска школа от тази в Иран. Може да се отбележи също, че Багдад, който се въздържа на 2 март 2022 г. по време на първото гласуване в Общото събрание на ООН, мина на другия лагер на 23 февруари 2023 г. и осъди Русия.
projekt
на 20.03.2023 в 10:54:00 #7гледам тук много експерти се изказват че Русия е губеща, как отивала от трън та на глог....аз да попитам, вас какво ви грее дали Русия е добре или зле, кой ще купува ресурсите на "безценица". не е ли важно да се запитате какво се случва с Европа и в частност България. ако евтини суровини които купуваше Европа, сега отидат в Китай...какво ще се случи с производството в Европа. ето вижте едни обикновени скапани краставици. в Англия се продават на бройка. преди няколко седмици Турция каза че спира износа и пазара дори в България полудя. вече няколко години няма части за автомобили. смеехме се на комунизма че плащаш и получаваш след няколко години. ами то сега се оказа че пак се връща това време. опитайте да си вземете нова кола. ще вземете след 12-16-18 месеца.....ако вземете. и това във велика Европа. европа се тресе от стачки и протести, висока инфлация, високи цени, високи разходи за живот....а ние тук се радваме че Русия щял да продава на Китай. може да си позволи да се радва някой който има избор. този който няма избор на какво се радва....... ние сме като едно село в планината в което има малко селско магазинче в което продават най важните неща. сега се говори че в съседния град, на около 80 км от нашето село щели да отварят Лидъл и цените щели да са по ниски. ние сега бързаме да затворим нашето селско магазинче. да ама после се оказва че било много скъпо да пътуваш отиване и връщане за 2 хляба и 1 килограм сирене. губиш време, губиш пари в гориво.....ама магазина вече е затворен. нещо подобно се случи и тук, в Европа. спомнете си призивите на САЩ, Европа да спре с дългосрочните договори с Русия и че САЩ може да залее Европа с евтин втечнен газ. е.......Европа спря да купува от Русия.....но никой не вижда евтиния втечнен газ от САЩ. това което ни спаси беше топлата зима. а ако има горещо лято...реките в Европа пресъхват. няма вятър. соларите не осигуряват 100% необходимата енергия. пак ще трябва газ за ток. големи заводи като BASF затварят и ограничават производството за да пестят сметки. САЩ предлагат стимули на големите фирми да се преместят от Европа в САШ. ние обаче се радваме че затваряме производства, радваме се че вече няма да купуваме евтино...... казахме че не искаме руски газ, а сега ходим при Ердоган и пак купуваме същия руски газ ама през Турция. сега се радваме че Китайците щели да купуват руските суровини и после ще ни ги продават......
Somebodyelse
на 18.03.2023 в 21:51:25 #6Краварче, рашистанците пак ще си умрат полегнали и омазани, но от жълтурковците. Нищо гордо няма е това. Както е казал народът, от трън та на глог, че е по-дълбок.
nsmilitia
на 18.03.2023 в 17:59:43 #5Каквито и грехове да имат САЩ, това не оправдава руските имперски действия в Украйна. Стига сте си измивали ръцете със САЩ ватници прости!
Somebodyelse
на 17.03.2023 в 20:57:46 #4user avatar 34467 europe на 17.03.2023 в 20:01:08 #5 power Е къв автогол са си забили? Краварите се мъчеха с цветни революции да превземат първо Окрайна после Русия. Руснаците просто не си дават богатсвата на краварите ----------- Сега рашистанците няма да си дават богатствата на краварите а на .. жълтурите, и то за жълти стотинки, щото няма кой друг да ги купува ! Честито на губещите ватници !
power
на 17.03.2023 в 13:20:18 #3Ватенките не трябва да се сърдят на никой за автогола , който им заби батюшката путин ! Дано си направят изводите за в бъдеще . ( Ако все още ги има )
bajbor
на 17.03.2023 в 11:00:59 #2"....Но Съединените щати получиха някои предимства. Ирак, реинтегриран в международната общност и след като стана член на Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО), прекрати всички програми за разпространение на химически или ядрени оръжия....." по нагоре пишат че ядрени оръжия нямало, тука казват че са спечелили защото няма да ги разпространяват
projekt
на 17.03.2023 в 00:53:28 #1демек когато САЩ са убили 100 000 човека, а може и 500 000....това е добре защото сега Ирак е демокрация............. и ако това не е лицемерие.....здраве му кажи. в Ирак не се откриха оръжия. след войната Англия и САЩ публично признаха че никога не е имало доказателства. просто това си беше война за това да се контролира нефта на Ирак. САЩ са 20 години там и не си тръгват.....ако някой иракчанин се бори срещу САЩ то бива обявяван за терорист..... не са терористи и окупатори САЩ, а гражданите на Ирак които се борят срещу окупаторите. но така е. който контролира медиите, той контролира министерството на истината.....