По стара традиция у нас, на сбогуване правителствата се разбързват, сменят директори и зам.-министри, експерти и всякакви други ръководни държавни служители, за които смогнат. Изключения не правят и служебните правителства, които се изживяват като вечни дотам, че на тръгване администрацията преживява почти пълно обновление.
Това се случва и в Министерството на здравеопазването. Ако депутатите убият още някой месец време и служебният екип продължи да управлява, не дай Боже, да остане до следващи парламентарни избори, ще станем свидетели на тотален ъпдейт във ведомството. Макар че какво е времето за един оперативен служебен министър? Както видяхме, само за седмица в здравния сектор бяха извършени рокади, които почти напълно възстановиха ръководния елит от времето на ГЕРБ.
На последното заседание на правителството, по предложение на министър Асен Меджидиев, председателят на Националния съвет по цени и реимбурсация на лекарствените продукти (НСЦРЛП) проф. Илко Гетов бе заменен от проф. Мила Власковска. За някои вероятно събитието не е от особена величина, но зад тромавото название на въпросния съвет стои структура, която определя на какви цени, кои лекарства ще се плащат от НЗОК. Освен това НСЦРЛП е организацията, която следи какъв е ефектът от реимбурсираните от здравния фонд терапии - да речем молекули за няколкостотин хиляди лева за лечение на онкоболни. Тези лекарствени продукти стават все по-модерни, но информация за ефекта от прилагането им липсва. Сега изведнъж се оказва, че проф. Илко Гетов, българският представител в Европейската комисия по лекарствата, е недотам ефективен като ръководител на съвета и трябва да бъде сменен. Пред bTV професорът, без да се церемони обясни, че с освобождаването му министър Меджидиев изпълнява политическа поръчка. На въпрос от медията за мотивите за смяната му от МЗ са изпратили едно изречение, от което става ясно, че причината за рокадата е "подобряването на ефективността на изпълняваните от съвета функции" - нищо незначещ отговор. Още повече, че проф. Гетов бе на този пост не повече от 4-5 месеца. За сметка на това на негово място идва проф. Власковска, зам.-министър на здравеопазването в първото правителство на Бойко Борисов.
Другата важна кадрова промяна от правителственото заседание е реабилитация на още един ГЕРБ-ов зам.-министър - д-р Бойко Пенков. Той ще оглавява Комисията по прозрачност по Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина като представител на държавата в нея. Д-р Пенков е един от най-дълго задържалите се зам.-министри при управлението на ГЕРБ. Влетя в министерството от "Софиямед", където беше управител в продължение на година и хвана почти всички важни ресори в здравеопазването като започнем от лекарствената политика и стигнем до трансплантациите. Неизменно присъствие от второто правителство на Борисов до края на третото му владичество или от министерстването на Петър Москов до последните дни на Костадин Ангелов. Явно се е справял добре, щом години наред лекарствата и медицинските изделия вземаха най-тлъстото парче от бюджета за здравеопазване и браншът беше доволен. Е, с трансплантациите нещата бяха зациклили дотам да измират пациенти недочакали орган, но какво са няколко жертви в иначе блестящата кариера на зам.-министъра.
Смени има не само във видимата част от управлението на здравното министерство. На подновена кариера се радват шефове на експертни комисии, които първото редовно правителство, след две служебни, освободи. Сега в експертния съвет по онкология, където промените са най-много, вероятно защото предстои усвояване на евросредства по линия на Европейския план за борба с рака, се вижда името на проф. Асен Дудов. Той беше авторът на първия противораков план, който предвиждаше болницата, в която работи, да се превърне в национален център и да разпределя средствата за онкология. Срещу явната приватизация скочиха специалисти от цялата страна и в момента злополучният план уж се преработва. По-вероятно е да чака добри дни, за да бъде приет в първоначалния си вид. Ако съдим по последните събития, тези дни не са далеч.
Кабинетът взе и едно друго важно решение тази седмица - отстъпи университетската болница "Св. Марина" на варненския Медицински университет. Държавната щедрост, която беше проявена за първи път отново при управлението на Борисовите кабинети, се демонстрира и от служебното правителство. С този акт управлението преминава изцяло в ръцете на ректора на МУ Варна. Бордът на лечебното заведение ще се избира от ректора на университета. Ясно е, че тази болница, скоро няма да диша самостоятелно и ще продължи да бъде придатък към все по-заможния университет, разбирай ректор.
Ако върнем лентата с още една седмица назад ще си припомним друга смяна, която реабилитира статуквото отпреди 2021 г. Начело на Александровска болница се завърна човек от кръга на бившия директор Костадин Ангелов, който беше довел лечебното заведение до фалит. Официалната версия за смяната на д-р Атанас Атанасов като директор бяха просрочени задължения в размер на 9 млн. лв. Аргумент, който изглежда жалък, при положение че той наследи дълг от над 70 млн. а просрочените задължения при предшествениците му Ангелов и Богов бяха десетки милиони. При това новият борд успя да разплати дългове за над 40 млн. лв. Но за запознатите с обстоятелствата около болницата, смяната не е изненада, особено в навечерието на заема, който държавата най-сетне отпуска в размер на 35 млн. лв.
Д-р Атанасов обаче не е единствената жертва на политическа поръчка, седмици преди него беше освободен и временно изпълняващият длъжността директор на УМБАЛ "Ал. Чирков" проф. Николай Димитров, на когото СРЗИ откри "фрапиращи нарушения". До резултатите от конкурса за нов директор болницата се управлява от проф. Валентин Говедарски, близък до дългогодишния директор проф. Генчо Начев.
Междувременно тече конкурс за директор на УСБАЛО, по-известна като Онкологията. Един от кандидатите е бившият ѝ шеф д-р Стефан Константинов, който беше освободен от проф. Асена Сербезова. Ако следваме логиката на последните събития, вероятно д-р Константинов ще се завърне на поста.
Това са смени по повърхността, подобни процеси текат и в по-низшите структури. Имаме служебно правителство, респективно министерство, което реабилитира кадри на ГЕРБ. Задава се ново безвремие в здравеопазването.