Изминаха осем години след завръщането на Симеон Сакскобурготски в България и основаването на НДСВ. Вчера, ден след парламентарните избори, царят пожела да напусне създадената от него партия, подавайки оставка. Преди близо две години, на 28 ноември 2007 г., аз лично поисках неговото оттегляне от лидерския пост в НДСВ, но той благоволи да даде оставката си едва сега.
Още преди идването си в България през 2001 г. Симеон Сакскобурготски се заигра с ДПС и други маргинални на тогавашната управляваща партия СДС сили, което беше една от грешките му. Аз зная, кои са силите, които докараха царя в България с идеята да стане президент на парламентарната ни република. Тази идеи не изключваше сценарий за повтаряне на мандата му, но вече като държавен глава на една президентска република, а после Бог знае какво... Нещата за добро или лошо обаче се развиха по друг начин.
При идването си през 2001 г. изненадата, огорчението, неприязънта към Симеон от страна на изгубилата доверието на избирателите СДС беше огромна. На свой ред негативна роля изигра и династическата нагласа на царя за едновременно покровителстване на управляващи и опозиционни партии - с други думи размиване на отговорностите в политическата система. В крайна сметка беше изгубена възможността за сближаване със СДС. Така естествен съюзник на новосъздадената НДСВ остана ДПС, поради тяхната про-европейска и про-атлантическа ориентация. От друга страна обаче ДПС, като една по същество лявоцентристка партия със зависими лидери, през целия период 2001-2005 г. беше спирачка за осъществяване на пълноценни реформи.
Всички трябва да признаят, че Симеон Сакскобургготски успя да събере в началото екип, съставен в голямата си част от компетентни и можещи хора. Той спомогна за приобщаването на България в НАТО и ЕС, за намаляване на двуполюсното противопоставяне. Освен това партийните назначения бяха далеч по-малко в сравнение с предишни и последващи правителства.
В следствия на прагматичната дясно-либерална политика икономическата свобода и кредитният рейтинг на страната бяха повишени през периода на управление на НДСВ.
Царят обаче по-различни причини, според мен и от алчност, беше вкаран в пистата на противопоставяне с българското общество по отношение на неговите имоти. Разбира се, в една правова държава това би трябвало да бъде съдебен казус, както всеки подобен случай, касаещ една частна собственост.
От политическа гледна точка обаче още през 2005 г. Симеон Сакскобургготски загуби битката с обществото. Можеше да постъпи и другояче. Зависимостта му и липсата на далновидност си проличаха в поведението му и по отношение на двата президентски избора, приватизацията, отказа за реформи в сфери като образование, здравеопазване, наука и т.н., исканията му за назначаване на неподходящи или послушни кандидати за съветници, министри, висши чиновници и пр.
Последва изтрезняващата оценка на избирателите на парламентарните избори през 2005 г. Тогава НДСВ се срина на 53 мандата от 120, спечелени четири години по-рано. И тогава обаче все още каузата НДСВ не беше загубена. Дали трябваше партията да влезе в Тройната коалиция аз все още не мога да преценя със сигурност към днешна дата.
Приемането на България в ЕС след година и шест месеца тогава беше под въпрос и то вероятно с предпазна клауза. Това не биваше да се допуска и голямата обществена цел и политическата отговорност изискваха извънредни решения от НДСВ. Вероятно обаче бе възможна опцията да се подкрепи правителство на малцинството между БСП и ДПС до 1 януари 2007 г., без да се участва в него. Ако не беше влязло в управлението на Тройната коалиция, НДСВ щеше да се запази за много бъдещи управления.
Така или иначе участието в правителството на Сергей Станишев стана факт. Това определено не беше добър атестат за НДСВ, но беше приемлива стъпка от гледна точка на бъдещата ориентация и развитие на страната ни. Последва пълноправното ни приемане в ЕС на 1 януари 2007 и фанфарите от този успех. От тук нататък започнаха фаталните грешки.
За да ги избегне още на 2 януари, НДСВ трябваше да излезе от управляващата коалиция и да се тръгне към подготовка за предсрочни избори. Нерешителността и зависимостта на Симеон Сакскобургготски обаче започнаха да се проявяват все по-силно. До този момент той постъпваше в повечето от случаите като демократ и държавник. Постепенно, за разлика от балансиращата си роля дотогава, той започна да налага чисто лични решения.
Падението, компромисите, търговията с влияние и попадането на посредствени хора в обкръжението му довършиха останалото. Стана възможно секретарки, лични сътрудници, прислужници и т.н. да определят управленски политики. По този начин крахът беше предизвестен.
След редица неуспешни опити за въздействие все повече хора от парламентарната група на НДСВ, около 44 души от 52 депутати, решихме, че положението става нетърпимо и започнахме да се консолидираме за промяна. Промяна както във вътрешнопартиен план, така и по отношение на политическия курс на партията. Трябва да кажа, че в НДСВ цареше атмосфера на доброжелателност, учтивост и спокойно поднасяне на аргументите с някои изключения. За това не мога да кажа, че беше разбрано и обичайно посрещнато моето предложение за оставката на царя от лидерското място в НДСВ, макар че беше ясно на всички, че проблемите произтичат от него.
Естествено, след такава "дързост" бях "помолен" да напусна НДСВ, поради това, че "не се чувствам комфортно" в партията. Аз напуснах, разбира се, тутакси, като коментирах пред журналисти, че и двамата със Симеон Сакскобурготски не се чувстваме комфортно в НДСВ. Последва изключване от партията на четирима от водещите й лица. За съжаление едва 12 от общо 44 недоволни имаха доблестта след тези изключвания доброволно да напуснат НДСВ.
Първото заключение на напусналите беше, че проектът НДСВ е приключил. Дали някой е посъветвал Симеон, затова да закрие партията, дали тогава той вече е смятал, че подобен политически инструмент вече не му е нужен, аз не зная. Фактът обаче още тогава беше налице. Всичко друго след това до провала на 5 юли тази година беше една тъжна агония.
България има около 2% от избирателите, които като 700-те хиляди социалистически симпатизанти гласуват за своя избор, без да мислят и въпреки всичко - като монархисти. Не искам сега да коментирам случилото се на евровота преди месец и избирането на 2-ма европейски депутати от листата на НДСВ. Ако го сторя, трябва да навляза в сложните междукоалиционни и финансови схеми, които са видни за всички като "новите дрехи на царя" в Андерсеновата приказка.
В крайна сметка, от родната политика си отиде една партия, НДСВ, и една в миналото харизматична за българите личност - Симеон Сакскобурготски.
Да оставим на историците да анализират стореното и пропуснатото и се заемем с политиките на днешния ден и трудните решения за бъдещето на България.
ivorad
на 24.07.2009 в 19:27:40 #53Закъснелите пристъпи на съвест винаги са комични за публиката! И излагащи за оня, който ги демонстрира...... В случая става дума за едно партийно дърво, наречено "Щерев". Ползвано за сап на различни инструменти в доста партии в последните 20 години. Амплоа, кво да се прави... Абе тоя гьонсурат не успя ли да скокне в ГЕРБ?![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)
Equinox
на 18.07.2009 в 13:41:36 #52През пролетта на 2001 водихме приятелски разговор в една пъстра компания - инженери, художници и други - всички със свободна професия. Затова и мнението на всеки от нас бе независимо от външни обстоятелства и интересно да се чуе. Междувременно Симеон бе минал през Бургас и както навсякъде еуфорията на гражданството бе невероятна - половин-милионна тълпа от града и всички околни селища, плакати Искаме си царя и т.н. Аз развивах тезата, че Симеон Втори е обсебен от идеята за властта - да стане отново цар стъпка по стъпка, по своя си - Кобургготски начин - чрез местене на пешките насам-натам. Един от компанията - художник и скулптор - Бог да го прости вече - каза: Симеон идва, за да направи синовете си милионери! Така и стана.
pirat
на 09.07.2009 в 10:45:48 #51Авторът сериозно ли мисли, че в НДСВ е имало когато и да било компетентни хора, чиято цел не е било лапането и само лапането? И че НДСВ е напавило каквото и било добро на България? Единственото, което направиха, беше да убият инерцията на страната към Европа. И влязохме в ЕС и НАТО въпреки тях, а не заради тях. Боклуци нещастни, употребиха ви и сега плачете. Ходете плачете на рамото на оня гнусен педал, който ви вкара в политиката. Аман от наглеци!
Sofia21
на 09.07.2009 в 09:11:28 #50Атанас Щерев просто да мълчи. Бивш партиен секретар, след това член на СДС, след това член на НДСВ, после на БНД.....Колко партии ще смените др. Щерев ? Малко ли лапахте по времето на Симеон, та сега плюете по него ? Ако не беше Симеон колко души щях да чуят за някакъв си Щерев ?
velikiat
на 09.07.2009 в 08:03:40 #49Коминтерн
на 09.07.2009 в 07:01:12 #48Долу БКП!
velikiat
на 09.07.2009 в 01:43:46 #47velikiat
на 09.07.2009 в 01:40:34 #46izotzadze
на 09.07.2009 в 01:36:20 #45лека от мен на всички живи-здрави доскоро![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)
velikiat
на 09.07.2009 в 01:33:39 #44izotzadze
на 09.07.2009 в 01:26:05 #43raphie въпросът не е в хората - те са еднакви навсякъде. Въпросът е в това, да има правила и да се спазват. Това е алгоритъмът. Да няма заКон и заКокошка Виж Клинтън, Парис Хилтън - примери да искаш
izotzadze
на 09.07.2009 в 01:22:11 #42Ееее, бива ли тъй трябва по един цивилизован и културен начин
много се кефя, като някой като спори, почва да го поема искрено и лично.
Дай го по-стратегически ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)
izotzadze
на 09.07.2009 в 01:16:06 #41Джони, между другото, знаеш ли от кога съм те поканил за приятел? иди ми в досието и виж![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/haveone.gif?_=1446728989)
Олаф БГ
на 09.07.2009 в 01:13:05 #40Малцина знаят, но голяма част от решенията на Даниел Вълчев относно неговата комуникация с гражданите са вземани от секретарки (на министъра, на началник кабинета, на директори на дирекции) и от самите директори на диорекции (това не винаги е нормално!). В МОН е обичайна практика да се прихваща всяко писмо до Министъра в което се говори против тебе като чиновник в МОН и сам да си решаваш какво да правиш, като на министъра се пробутват текстове с подменящои ситуацията съдържание. Подписват се стотици писма, затова и Даниел Вълчев е автор на абурдни по съдържание докуемнти. Работата на нарциса бе да спре тези оргии. не ги спря и ...изпадна. Дришльо-нарцис, предупреден с десетки писма за това, закопа партията си. Естествено чиновника-мазник следи по-нататък да не попадне при министъра измамата. А нарциса от фотосесии просто го нямаше в МОН. Например когато гражданина Х влиза в деловодтсвото на Партер да търси информация за документ касаещ сестрата на шефа на СДВР работеща в МОН, самата сестра слиза веднага уж за нещо друго и влиза при бюрата на служителките на партера. После шефа на СДВР го изхвърлят СДВР а той горкия не знаел за какво.... Така че работа Но1 е УВОЛНЯВАНЕ на поне 50% от персонала в министерствата и назначаване на само половината от метстата на нови кадри при повишено внимание.НЕ СЕ ДОПУСКАТ РОДНИНИ В РАЗЛИЧНИ МИНИСТЕРСТВА! Не е нормално жената на депутат изведнъж да попада в МОН. МОН се е преврънало в хранилка за половинките на депутати и чиновници в министерства..... Особена роля играят юристите в МОН. Предизвикващи смях в съдебните зали с глупостите си, те най-често печелят дела, поради срастването на МОН и ВАС, ръководен от НДСВ кадъра К.Пенчев. Дали мафията ще се разклони и ще засмуче ГЕРБ? Поведението на г-жа Фандъкова просто го ... предполага. Тя смело въведе системата на елиминаците в детските градини. Това е чисто зубрачески подход. Тя не намери решение а изкопира нещо вредно от училищата (варианти: частни помещения под наем за групи докато се построят градини например илои нещо друго, по-вискоки но не по-ниски от частните, тя не търси и не предложи, защото би засегнала финансов интерес на други лица в общината. Тя е пасивен изпълнител на чужди идеи и няма ефективни свои ...) Дано да греша. Даваме им 100 дни, нали?
izotzadze
на 09.07.2009 в 01:11:28 #39бях в Нюрнберг преди 5 дни![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)
velikiat
на 09.07.2009 в 01:09:43 #38izotzadze
на 09.07.2009 в 01:08:27 #37raphie роденото да пълзи не може да лети
izotzadze
на 09.07.2009 в 01:05:57 #36искрено ме разсмя... много гадаеш, гледаш на ръка имаше един форумец, май никът му беше: не позна
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)
izotzadze
на 09.07.2009 в 00:57:38 #35raphie да ти кажа, ако не знаеш - Борис се прави, че е на лов и отива тайно в Москва да моли от Сталин пощада за семейството си, защото вижда какво става. И оня му казва - ок, но ти си отиваш. Това е сделката. Борис се връща и веднага лети при Хитлер. След седмица умира. Всички мислят - Хитлер, щото не пращаме войски на Изт. фронт; спасяваме евреите и прочее, но са руснаците. После Симеончо и царица Йоана през Истанбул в Египет, после в Испания. И през цялото време Симеон не отронва дума срещу комунизма Колкото до Хитлер - понеже сме арийци, затова минаваме толкова тънко и единствено тогава си връщаме земи - Южна Добр и пращаме наши в Македония и Сев. Гърция до Бяло море Understand?
velikiat
на 09.07.2009 в 00:52:49 #34