Между еуфорията и отчаянието: настроенията на повечето гърци се люлеят от едната крайност в другата. А за по-сигурно те междувременно щурмуват банките и теглят оттам по 200 милиона евро на ден, констатира Дойче веле.
Още ли се играе на покер или вече се преговаря истински? Този въпрос си задават много гърци след провала на поредната среща между финансовите министри от еврозоната и представителите на гръцкото правителство. Представителите на еврогрупата са на мнение, че вина за провала на срещата в Брюксел носи новият гръцки финансов министър Янис Варуфакис. Редица гръцки журналисти обаче имат своя версия за случилото се. Те твърдят, че Варуфакис е бил съгласен да приеме компромисното проекторешение на еврокомисаря по валутните въпроси Пиер Московиси. Но проектът бил произволно изменен в последната минута и на Гърция не й останало нищо друго, освен да прекрати разговорите.
Самият Варуфакис заяви във вторник, че може да се постигне споразумение въз основа на предложението на Московиси и то в рамките на 48 часа. Дали това наистина е било реалистично, не може да се каже със сигурност. Във всеки случай гърците са убедени, че трябва да се сложи край на петте мъчителни години на рецесията, твърди директорът на ляволибералния "Вестник на редакторите" Николас Вулелис.
"Много хора преживяха само бедност и безработица през последните години. Приказките на някои експерти за постигнат стопански прираст звучи в ушите на повечето гърци като чиста подигравка", казва журналистът. Затова мнозинството от хората поздравява намерението на новото ляво правителство да промени програмата за икономии и да премахне някои от мерките, които не са целесъобразни. При това Николас Вулелис държи да подчертае, че неговият вестник е политически неутрален.
Теглят се по 200 милиона евро на ден
Според последните допитвания, над 80 процента от гърците се доволни от самоувереното поведение, което демонстрира новото правителство пред международните кредитори. Резултатите от последното допитване сочат, че управляващата партия СИРИЗА се радва на над 45 процента одобрение, което означава, че тя дори успява да подобри резултатите си от парламентарния вот. От друга страна все повече гърци масово теглят спестяванията си от банките, което говори, че не изпитват особено доверие към политиката на същото това правителство. Според информации на атинския ежедневник "Катимерини", гърците теглят ежедневно поне по 200 милиона евро от банките.
Няма ли тук някакво противоречие? "Да, има", казва Николас Вулелис, но обяснява, че гърците се страхуват от евентуалното въвеждане на принудително облагане на спестяванията, каквото имаше например в Кипър през 2013 година. Впрочем, парите си от банките теглят само по-заможните представители на средното съсловие в Гърция. Останалите просто са останали без спестявания, а истински богатите отдавна са спасили парите си в чужбина.
"Познавам хора, които имат по 100 000 - 200 000 евро на влог. Именно те са най-застрашени от евентуалното въвеждане на данък върху влоговете и си казват: по-добре да платя веднага десет процента такси и данъци върху спестяванията си, но да ги преведа на сигурно място в Лондон, отколкото по-късно да загубя 50 процента от парите в резултат на държавна принуда", казва Вулелис.
Някой трябва да отстъпи. Но кой?
Политологът Лефтерис Кузолис има друго обяснение за този феномен. Противоречивото поведение на много вложители, които от една страна ръкопляскат на новото правителство, а същевременно теглят парите си от банките, свидетелства за слабо изразено чувство за общност в Гърция. "Тези хора явно все още не разбират какво точно се случва с тяхната страна. Те искат хем да не плащат данъци, хем да живеят добре и парите им да са в сигурност. Просто искат всичко наведнъж", казва Кузолис. Според него, много гърци не осъзнават своята отговорност пред обществото.
Николас Вулелис гледа на нещата другояче. Той смята, че европейците също имат отговорност и апелира към германския финансов министър Волфган Шойбле да направи отстъпки: "Никой в Гърция не вярва насериозно, че сегашните радикално противоположни позиции между Европа и Атина могат да бъдат напълно хармонизирани, но Ципрас трябва да има поне усещането, че е прокарал около 20 процента от своите искания", заключава Вулелис.
Xa-x@v
на 19.02.2015 в 22:06:04 #8Пешо,Пешо,поне като пишеш глупостите вярваш ли си?
Били трохи,ходи питай обикновените немци дали са само трохи,където ходят стресирани,щото са много добре.
Пешо,закърмени сте с глупостите на комунизма по скоро идиотизмите на комунизма,като си мислите,че хората са слепи,да ама не.
armany789
на 19.02.2015 в 17:52:31 #7Просто гърчолята искат да си мързелуват както до сега, а останалите да им работят. Ням обаче как да се получи.България е 10 пътипо достойна за Еврозоната от Гърция. http://iconomicabg.blogspot.com
NaN
на 19.02.2015 в 10:12:51 #6но Ципрас трябва да има поне усещането, че е прокарал около 20 процента от своите искания", заключава Вулелис. -----------------------

NaN
на 19.02.2015 в 10:10:48 #5a man of sense | 19.02.2015 08:56 Бла, бла, бла! А, в това време, тихо-мълком ЕЦБ отпусна 68 милиарда евро ПОМОЩ за гръцки банки! --------------------
Отпуснаха им хартийки / това значи ликвидна наличност/, защото нямат хартийки да дават на тези които си теглят влоговете при условие , че знаят тези хартийки 50% ще отидат в западни банки !!!
Иначе тъпака Ципрас се оказа най-обикновена ципура, която предстои да я сготвят ...
самите гърци ще го бият с камъни ако се направи на интересен и мине на драхма ...
гледай как СИРИЗНИЦИТЕ одупени се молят ПОНЕ ДА ИМАТ УСЕЩАНЕТО ЗА 20% ИЗПЪЛНЕНИ ОБЕЩАНИЯ ...

a man of sense
на 19.02.2015 в 08:56:03 #4Бла, бла, бла! А, в това време, тихо-мълком ЕЦБ отпусна 68 милиарда евро ПОМОЩ за гръцки банки! Неотдавна, пак имаше дори по-голяма помощ за гръцките банки, за да поемат изтеглянето на спестяванията на населението! На, КТБ в България нямаше кой да и помогне само с 250 милиона помощ, за да избегне фалита, ако и бяха дадени тези милиони през м.май 2о14 г. ЕС е майка хранилница и защитница за непрокопсали гърци и зла мащеха за България и народа и!
alesha2002
на 19.02.2015 в 08:32:33 #3Не може да се говори така за цял един народ. И в Гърция, и в други държави има и честни работливи хора, а също така и мързеливци. Поднавам много гърци от частния сектор, които си изкарват парите с пот на челото. Проблемът е в държавната администрация, която е 30% от работната сила. В това число не включвам местната администрация, армията и полицията. Като сложиш и ученици, студенти, пенсионери, и безработни си правете сметката колко хора в Гърция разчитат на държавата. Според някои източници цялата държава разчита на 37% заети в частния сектор. Мой приятел, който е икономист в Япония ми каза, че при сегашното положение на нещата в Гърция, при условие, че оттук нататък финансовата им система се управлява по правилата, Гърция ще успее да си върне дълговете след 65 години, а икономически разтеж ще се наблюдава след 41 години. С негови колеги те са обсъждали, че в момента Гърция не само не може да си обслужва заемите, а чи държавния им бюджет е толкова празен, че без траншовете от Европа, трябва да затворят 40% от болниците си, 50% от градския транспорт и голяма част от университетите и училищата незабавно. Истината е, че те са де факто в състояние на фалит.
Зъболекаръ
на 19.02.2015 в 08:07:48 #2Гърците просто трябва да смъкнат стандарта си на живот, защото откакто са в Еврозоната средно са си качили реалните доходи с 40% благодарение на евтините кредити. За сравнение в Германия реалните доходи за първите 10 години откакто Германия беше в Еврозоната, не са се качили изобщо. Гърците ако си мислят, че някой ще плаща за тях, че да могат да си подържат нереалният стандарт, много се лъжат. А иначе, че цялото им общество са боклуци, това е ясно. Хем се радват на Ципрас, хем си теглят парите - пълна шизофрения. Да не говорим, че Литва, Латвя, Естония и Словакия имат по-нисък стандарт и същите тези държави пращат пари на Гърция, която има по-висок стандарт. Сами разбирате, че това не може да продължава вечно и курвенските номерца на гърчолята няма да минат, не само в Германия, но и в Холандия, цяла северна Европа, както и в новоприетите членове на Еврозоната.
Ролинс
на 19.02.2015 в 05:24:39 #1Сера в устата на отрепката под мен. Дочев, ти си дай адреса бе комунистическо мекере, ама не ти стиска, хилав дядка скопен.