Знае се за поне дванадесет случая, в които службите на Русия са се опитвали да убият Володимир Зеленски след новия етап от войната в Украйна, започнал с конвенционалната военна агресия на Москва през февруари 2022-та година.

Но това, което не успя да направи Владимир Путин в сенките, го осъществиха Джей Ди Ванс и Доналд Тръмп пред камерите в сърцето на най-силната демокрация: убийство в Белия дом. А жертвата беше Зеленски, чиято вина се оказа тази, че не бе съгласен да бъде адресиран назидателно от американските си домакини. Наистина ли в Овалния офис смятаха, че украинският президент, който живее с мишена на гърба си и води война с Владимир Путин от години насам, ще се стресне от дидактично размахвания пръст на Джей Ди Ванс?

Срещата между Володимир Зеленски и Доналд Тръмп трябваше да разреши проблем, а не да създаде такъв. Още повече, че тя идваше като своеобразна градация на дипломатическите усилия по-рано тази седмица на френския президент Емануел Макрон и на британския министър-председател Кийр Стармър, които се опитаха да преведат на "европейски език" войната в Украйна на домакина си в Белия дом. Макрон успя да убеди американския си колега, че Европа не може да бъде заобикаляна в преговорите; Стармър - че за да е дълготраен, мирът трябва да е справедлив. Фиаското от срещата между Зеленски и Тръмп обаче застрашава рехавия прогрес, който европейците успяха да постигнат с американците през тази седмица, и рискува да отвори наново още незаздравели рани.

И тук не става дума толкова за това, че подготвяното споразумение между Украйна и САЩ за редкоземни метали не бе подписано. То и без това бе по-скоро с рекламен ефект, отколкото изпълнено със съдържателна конкретика; въпросният документ трябваше да влезе в портфолиото на Тръмп като "deal-maker", а не да осигури някакви своевременни и преки американски гаранции за сигурността на Украйна. Това споразумение бе просто сламка, за която можеше да се хване само държава, която се дави.

Въпросът тук е друг: Украйна, вместо да бъде повод за консолидация между Европа и САЩ, се превръща в повод за допълнително обтягане на отношенията между тях.

След злополучната среща на Зеленски с Тръмп и Ванс, Европа демонстрира изключителна солидарност с украинския президент. Вашето достойнство почита смелостта на украинците, каза Урсула фон дер Лайен. Днес стана ясно, че свободният свят има нужда от нов лидер, написа Върховният представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност на ЕС Кая Калас, която иначе тази седмица трябваше да има среща с Държавния секретар Марко Рубио, отменена обаче от американския дипломат. Редица държавни европейски ръководители също излязоха с ясна и еднозначна подкрепа за Зеленски и Украйна след случилото се в Овалния кабинет. Такава се очаква да бъде заявена и на предстоящата тази неделя среща между европейски държави-членки на НАТО в Лондон, организирана от британския министър-председател Стармър.

А още преди този тъжен за политическото бъдеще на Украйна и за дипломацията на САЩ епизод в Овалния офис, в началото на седмицата бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц заяви, че "американците или поне тази администрация е безразлична към съдбата на Европа", поради което Стария континент възможно най-бързо трябва да стане независим от САЩ в обезпечаването на своята сигурност и отбрана. Онзи ден пък френският президент Макрон каза, че Европа трябва да се откаже от своята "щастлива васалност" спрямо Вашингтон. Ако с агресията си спрямо Украйна Владимир Путин успя да събуди европейците, то именно Доналд Тръмп издърпа матрака от леглото на Стария континент, така че той да не може да се залежава повече на голи греди. Оттук нататък ЕС просто няма избор: пред прозореца му се води война, която във всеки един момент може да влезе през него. И тук няма значение дали американският президент ще счупи собственоръчно европейското стъкло или просто ще гледа как Путин прави това. Европа трябва да стои на крака и изправена. И без това е вече будна, а на леглото няма матрак.

А как реагираха партийните съюзници на Тръмп за срещата му със Зеленски? Сенатор Линдзи Греъм заяви, че украинският президент или трябва да подаде оставка, или да се промени. Темата за оттеглянето на Зеленски от президентския пост естествено е популярна сред руските власти. Първата реакция от страна на Москва спрямо срещата между украинския и американския държавни глави пък дойде от заместник-председател на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев, който написа: "Тръмп за първи път каза истината на кокаиновия клоун в очите: киевският режим си играе с Трета световна война...Военната помощ за нацистката военна машина трябва да бъде спряна". Медведев не е обезателен критерий, но в случая показателното е, че в публичното си говорене Москва и Вашингтон търпят все по-голяма конвергенция, доколкото тезата на руската пропаганда за Третата световна война намира благодатна почва в американския президент от началото на конфликта в Украйна.

Всичко това се случва на фона на приключилата трета и започващата четвърта година от войната в Стария континент. От две седмици насам обаче най-големият пробив спрямо Украйна не идва от Русия, а от САЩ, зад тила на украинците. Именно Вашингтон направи редица отстъпки пред Москва - изключи възможността за членство на Украйна в НАТО като своеобразен инструмент за сигурност на страната, отказа да участва физически в осигуряването на такава сигурност и започна да води разговори с Русия за нормализация на двустранните им отношения, изключвайки от тях Украйна (за разлика от предишната американска администрация, която обвързваше дипломацията си с руската страна с темата за Украйна). Всъщност САЩ предефинираха ролята си изобщо - от съюзник на Киев те станаха посредник между Украйна и Русия. Макар и тази роля да е все по-спорна, доколкото Тръмп нито е наричал Путин "диктатор без избори", както направи с украинския си колега, нито американският президент борави с руските опорни точки (последната такава бе споделена от Тръмп няколко часа след срещата им със Зеленски, когато ръководителят на Белия дом заяви, че руският президент искал мир, а украинския му хомолог - да продължи войната). Москва се възползва от така създалите се обстоятелства: един път, извърши най-тежкия си удар с безпилотни летателни апарати спрямо Украйна от началото на войната, втори път, заяви, че няма да допусне каквито и да е европейски мироопазващи сили в Украйна. И въпреки старанията на ръководителя на Белия дом да се сближава с руския президент, последният проведе два разговора със Си Дзинпин от началото на годината (дори няколко часа преди да се случи панаирът в Овалния офис Секретарят на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу бе в Китай на среща с президента на Поднебесната империя).

Доналд Тръмп обеща мир между Украйна и Русия, но всъщност откакто републиканецът се завърна в Белия дом конфликтът се интензифицира, а разговорът за войната се мащабира - този път касаейки не само Украйна, но и Европа.

Ситуацията пред камината в Овалния офис бе сюреалистична, без аналог и ще остане в историята като нарицателно на девалвацията на президентската институция в САЩ. Белият дом се е превърнал в Патиланско царство на тръмпшевиките, които са назидателни спрямо слабата жертва и хрисими спрямо силния агресор. А вината на украинския президент Зеленски бе, че реагира като човек с достойнство.