Да фалираш една обикновена държава, когато си социалист, не предполага кой знае какви усилия. Изисква се преди всичко придържане към тоталитарния лексикон и търпение. Но да доведеш до банкрут страната, която е с доказано най-големи петролни залежи в света, то за това е необходимо нещо повече: нещо като талант, нещо като дарба. Явно такъв висок порядък от качества имаха и Уго Чавес, и неговият наследник Николас Мадуро, които последователно успяха да съсипят Венецуела.
Тя винаги е била създадена, за да бъде богата държава, но не и според управляващите я социалисти. Венецуела е южно-американската Шехерезада, която едва ли е щяла да си губи времето в приказки, ако е знаела, че е полегнала върху петрол. А когато го е разбрала, вместо принцът, целувката и свободата са дошли социалистът, насилничеството и робството.
А когато принцът се окаже социалист, половата топлина от акта с триглавия змей изведнъж се оказва приемлива перспектива.
В света на геополитиката обаче приказните сюжети са по-скоро рядкост, за сметка на прагматичните интереси. И прозрачни такива от случващото се във Венецуела, разбира се, имат САЩ. Какви са външно-политическите приоритети на Вашингтон спрямо южно-американската страна?
На първо място, открай време САЩ се опитват да разбият тоталитарната ос Куба - Венецуела. Това вече така или иначе се случва покрай кадровите промени по върха на кубинската държава, започнали отпреди няколко години. Но САЩ винаги са приемали тоталитарните Куба и Венецуела като бръснарското ножче, озовало се непосредствено близо до врата на американския организъм. Вашингтон не смята, че въпросното ножче е остро, а по-скоро съображенията са му свързани с ръката, която го задвижва (като при Кубинската криза от 60-те на миналия век).
На второ място, САЩ възприемат една фалирала държава като Венецуела, която има крещяща нужда от чужди пари, като удобен плацдарм за политиката на икономическо донорство на Китай (т.нар. "Go out"). От 2008-ма година насам, според данни на Bloomberg, Пекин е отпуснал за около 70 млрд. долара заеми на Каракас, използвани основно за разработването на инфраструктурни обекти и наличните в страната петролни находища.
На трето място, САЩ се опитват да ограничат руското влияние във Венецуела. От 2006-та година насам Русия под формата на заеми и кредити е наляла около 17 млрд. долара в страната (ако се борави с по-дълъг период от време, сумата надминава 30 млрд. долара). В замяна на парите, които дава, Москва, подобно на Пекин, е придобила дялове в поне пет венецуелски петролни находища (наличен е и руски интерес спрямо газовите находища около Карибите). Последният договор, подписан между Русия и Венецуела, е от декември миналата година, когато Москва се ангажира да инвестира 6 млрд. долара в петролния и други сектори на Венецуела (като този за извличането на благородните метали).
Каракас е и винаги гостоприемен за руско военно присъствие (декември месец м.г. до столицата на страната имаше разположени два стратегически бомбардировачи Tу-160, имащи възможност да експлоатират ядрено оръжие). В Южна Америка именно Венецуела е страната, която е най-големият оператор на руско военно оборудване (макар и постоянно отлаган, в държавата се планира създаването на фабрика на Калашников, произвеждаща АК-47).
Ако можем да обобщим, в отношението на САЩ спрямо Венецуела (пък и Южна Америка) лесно се разпознава отколешната доктрина "Монро". Или с други думи, ако спрямо източното полукълбо Вашингтон разсъждава на принципа "чуждото е общо", то по отношение на Западното полукълбо САЩ мислят иначе: "моето си е мое". Какво ще се случи в Сирия, например, е от драматично по-слаб интерес за американците, отколкото това какъв ход ще приемат събитията във Венецуела.
В този смисъл, с признаването на опозиционния лидер Хуан Гуайдо като действащ временен президент, администрацията на Тръмп действа логично и последователно. Американската реакция просто не е изненадваща.
За разлика от нея, реакцията на ЕС бе закъсняла и спъната. Ако по обясними причини първото е ясно защо, то второто бих мотивирал по следния начин. В изявлението на "външния министър" на ЕС Федерика Могерини имаше поне едно крещящо противоречие. А именно: в спомената позиция хем не се признава легитимността на действащия президент Николас Мадуро, хем му се дава картбланш да свика нови избори. Но може ли субект, който си приел за нелегитимен, да свиква избори?
Кашата е пълна: ЕС по принцип не счита Мадуро за легитимен президент (т.е съюзът смята, че той не е спечелил честно избори), но го натоварва с легитимни функции (т.е съюзът го призовава да свика и организира нови избори).
Позицията на ЕС може да изглежда като опит за демократизъм и консенсус, но всъщност връща инициативата в ръцете на Николас Мадуро. Оттук произтича сравнителния наивитет на ЕС, понеже отношението на съюза по казуса почива на сбъркана представа за демократичния ресурс, наличен в институционалната рамка на Венецуела. А той е остро дефицитен, понеже освен от наличния диктатор, събитията в страната зависят от свързани с него структури: военните и Върховния съд. И двете, както подобава на команден апарат от тоталитарен тип, са много по-свързани с политическото статукво (Николас Мадуро), отколкото с опонентите му (около Хуан Гуайдо).
Иначе изборите са нещо безценно, но погледнато стратегически те не трябва да изпреварват изграждането на институциите, които могат да гарантират тяхното честно провеждане. Иначе изборите се превръщат в едно просто "бюлетино-пускане" и "бюлетино-броене", в което печели статуквото.
С други думи, ЕС отново сложи каруцата пред коня. А ако южно-американската Шехерезада чака спасение срещу социалистите, то това спасение няма да дойде от Стария континент, защото във Венецуела се играе ръгби, а ЕС излезе на терена по пачка и цвички.
halo
на 31.01.2019 в 20:54:59 #9Автор: Мартин Табаков, Коментиращите, нЕкои от вас още НЕ са разбрали що е то Цоциализъм и резултатите от неговото съществуване, а резултати в световната история бол.
Somebodyelse
на 30.01.2019 в 03:17:06 #8Пейчо, нима казваш, че милион % инфлация може да има някакъв положителен ефект ??!!! Да не си слънчасал нещо
hefest-armagedon
на 30.01.2019 в 00:19:06 #7Ще ти отговоря откъде идва това неясно и колебливо мнение на ЕС , Мартине. Държавата -майка за Венецуела не е нито Русия,нито САЩ --а Испания.Тя пази дълго време неутралитет по мнението си за вътрешните работи на Венецуела.Тя счита, тази латиноамеликанска страна за свой заден двор и е безпомощна да възпре бъркането в меда от всички там. ЕС защитава и опазва правата на Испания там--това е отговора.
psp_11
на 29.01.2019 в 16:23:14 #6Somebodyelse на 29.01.2019 в 00:06:14 #4 Пейчо, коментирай как въпросните коми другари докараха един милион % инфлация. --------------- Не става въпрос за коми другари.. Inflation affects economies in various positive and negative ways. The negative effects of inflation include an increase in the opportunity cost of holding money, uncertainty over future inflation which may discourage investment and savings, and if inflation were rapid enough, shortages of goods as consumers begin hoarding out of concern that prices will increase in the future. Positive effects include reducing unemployment due to nominal wage rigidity,[8] allowing the central bank more leeway in carrying out monetary policy, encouraging loans and investment instead of money hoarding, and avoiding the inefficiencies associated with deflation.
borislav-chakarov
на 29.01.2019 в 14:33:21 #5Браво бе, умник! Според теб в цялата тая съсипия нямат нищо общо нито американците, нито английските банки, които не позволяват на суверенна държава да си изтегли авоарите. Ти си за психиатрия. Сляп, глух и в устата ти са затъкнати долари... браво, момче! Да се връща на теб и на децата ти тази "справедливост"!
hmmm
на 29.01.2019 в 14:07:53 #4Аз мога да ти коментирам. Ей тука пише как. А за мартин слаб 2. https://twitter.com/wikileaks/status/892675208901005312
Somebodyelse
на 29.01.2019 в 00:06:14 #3Пейчо, коментирай как въпросните коми другари докараха един милион % инфлация.
psp_11
на 28.01.2019 в 23:30:16 #2А именно: в спомената позиция хем не се признава легитимността на действащия президент Николас Мадуро, хем му се дава картбланш да свика нови избори. Но може ли субект, който си приел за нелегитимен, да свиква избори? ==== Е кой друг субект трябва да свиква избори? Брадати на кръгла маса? То в Китай и Индия не може, но във всяка банананова република, включая България, може. Нали Табаков? .. Предлагам на авторът да прочете малко за Венециала. Едва ли ще му помогне поради тесният кръгозор. Но.. 1. Единствената държавна собственост във Венецуела е петролната индустрия.. Всичко останало е частна собственост. 2. Парите от продажбата на петролната индустрия се внасят в бюджета за здравеопазване, култура и просвета. 3. Няма държавна медия във Венецуела..И въпреки това населението гласува за Чавес 8 пъти и за Мадуро 3 пъти, защото винаги са 80% населението са били бедни. Както преди Чавес, така и при Мадуро. Но сега имат 3% неграмотно население, а преди 20 год 74% неграмотни.. ---- Време е необходимо.. Трябва малко да забогатеят (лесен достъп до кредити) за да могат да оглупеят и да си изберат подобни на ББ и ЦвЦв.. - признати в ЕС и САЩ..
Umoren
на 28.01.2019 в 18:30:22 #1Естествено, от "доктор" от НБУ не може да се очаква нещо повече от този типичен пасквил... Пасквил не толкова по отношение на чавизма, колкото по отношение на социализма.