Гърция, България и Румъния обявиха това лято изграждането на военен железопътен и автомобилен коридор, който ще защити южния фланг на Европа срещу Русия. Нахлуването в Украйна продължава да предизвиква вълнения, пише френското издание La Presse. От няколко години НАТО искаше да подобри военния транспорт в Европа, за да се противопостави на евентуална руска инвазия. В същото време Гърция, България и Румъния искат да свържат военните си бази между Егейско и Черно море. Руският контрол над западното Черно море през 2022 г. предизвика безпокойство в България и Румъния. Патрулите на НАТО в Черно море зачестиха след първото нахлуване в Украйна през 2014 г.
Какъв е планът?
Необходимостта от военен коридор, свързващ военните бази в северната част на Егейско море, в Гърция, и тези на Черно море, в България и Румъния, беше приета на неотдавнашната среща на върха на НАТО през юли във Вашингтон. Тристранното споразумение за "хармонизиран коридор за военна мобилност" в тези три страни не се отнася до конкретни маршрути. Но през последните две години същите три държави обявиха изграждането и реконструкцията на магистрали и търговски железопътни линии по два маршрута: един, който отива директно от Солун, Гърция, до румънския бряг, през централна България, и друг, който минава по гръцкото и след това по българското крайбрежие.
Защо е необходим този коридор?
"Нахлуването в Украйна през 2022 г. принуди източноевропейските страни да обмислят възможността за руска заплаха", казва Андреас Умланд, анализатор в Шведския институт за международни отношения, който публикува през 2017 г. във Foreign Affairs анализ на значението на Полша и Румъния за НАТО. След анексирането на Крим от Русия, а след това още повече с превземането на украинските острови през 2022 г., руският контрол в Западното Черноморие може да е засилил страховете на България и Румъния, казваУмланд. Нарастващата несигурност в Близкия изток, съчетана с нарастващата стратегическа независимост на Турция, също играе роля, подчертава той. Турция е най-източната членка на НАТО, но не винаги споделя приоритетите на Европа, оставяйки Гърция и България на преден план.
Как такъв военен коридор може да бъде полезен в случай на война в Близкия изток?
"Това може да бъде особено полезно за борба с масовата миграция", казва Умланд. В същото време анализаторът посочва, че скоро в Румъния ще бъде разположена най-важната военна база в Европа, близо до пристанище Констанца. Войските на НАТО, служещи в Близкия изток, през последните десетилетия преминаха през Италия и Германия, но сега ще могат да бъдат базирани в Румъния. Част от личния състав от базата "Рамщайн", близо до Франкфурт, ще бъде прехвърлен в базата "Михаил Когълничану", където ще бъдат разположени 10 000 войници.
Развиват ли се други военни коридори в Европа?
Срещата на върха във Вашингтон също призова за транспортен коридор между норвежките пристанища и базите на НАТО в Швеция и Финландия. Преговорите за коридор, свързващ Полша и балтийските страни, продължават от 10 години, като се обсъждат и подобрения на коридора между Франция, Германия и Полша.
Гърция, Румъния и България често ли си сътрудничат?
"Това са три православни християнски държави, което ги сближава особено, след като Русия се дистанцира от Запада с нахлуването си в Украйна", отбелязва Умланд. Румъния, заедно с Полша, беше основател през 2015 г. на Букурещкия формат - дискусионна група за сигурността, обединяваща девет бивши източни държави. Асоциацията се роди след руската инвазия в Крим и Източна Украйна през 2014 г., но не включваше Гърция. Тези бивши съветски страни също са част от друга асоциация, Инициативата на трите морета, която включва Гърция и е основана през 2016 г. Тя обхваща международните въпроси в по-широк план, включително имиграцията.
В исторически план какви са били отношенията на тези страни с Русия?
Гърция беше част от страните, които проявиха хладно отношение към руската инвазия от 2014 г. поради религиозни връзки с Русия, а също и защото несигурното й финансово положение направи капитала на руските олигарси неустоим. Но инвазията през 2022 г., която дойде, докато икономиката на Гърция се възстановяваше, я насочи към антируския лагер, отбелязва Умланд. България има език, който е много близък до този на Русия и беше подкрепена от нея срещу Османската империя, когато получи независимост преди повече от век, което я прави чувствителна към проруския панславизъм, обяснява Умланд. Но съветското господство, точно както в Румъния, значително минира близостта й с Русия.
torbalan
на 21.08.2024 в 02:09:35 #1Абе, руснаците да го духат!