Въпреки успокоителната реч в сряда, вероятно началото на юли крие най-голям риск президентът на САЩ да даде заповед за бомбардировки на ядрени обекти в Иран. Ето защо.
В речта си в сряда Доналд Тръмп изрази желание да уталожи напрежението с Техеран, като заяви, че неефективността на иранското отмъщение срещу американските бази в Ирак означава желание за умиротворение от страна на Върховното ръководство. Но докато протяга ръка, американският президент многократно е казвал, че няма да приеме Иран да се сдобие с ядрено оръжие. Така той си оставя възможността да удари по-късно ядрените обекти на Ислямската република, които наскоро бяха отново активирани. Това пише в коментар френското политическо списание Le Nouvel Observateur.
Ако новите преговори се провалят, както самият той се надява, какъв ще бъде според него най-добрият прозорец за стрелба? Един отговор се налага от само себе си: когато прецени, че тази военна операция ще бъде най-печеливша за преизбирането му през ноември.
По силата на този критерий най-подходящото време за подобно действие - с несъизмерими рискове - вероятно е около 10 юли 2020 г. От 13 до 16 юли в Милуоки, Уисконсин, ще се проведе партийния конгрес на Демократическата партия, който официално ще номинира кандидата за президентските избори в САЩ. През тези три дни официалният опонент на Доналд Тръмп трябва да се възползва от максимално отразяване в медиите и да събере много положителни анкети.
Удари непосредствено преди това ще поставят на заден план голямата фиеста на неговите противници, както и лицето и речта на неговия опонент, който по този начин ще стартира с изоставане в последната права до 3 ноември. Бомбардировки само четири месеца преди изборите също имат предимството да минимизират риска американските военни да затънат в иранското блато по време на изборите - след това за Тръмп няма да е особено тежко, тъй като най-вероятно ще бъде преизбран.
Разбира се, такива действия първо трябва да бъдат оправдани. Няколко дни преди ударите, да речем в края на юни 2020 г., Белият дом може например да вдигне напрежението, като имитира изтичането на доклад на разузнавателните служби, разкриващ съществуването, действително или въображаемо, на секретно място в Иран, където се смята, че инженери са на път да създадат ядрено оръжие - или всеки друг уж неопровержим документ, както преди катастрофалната намеса в Ирак през 2003 г.
Би било твърде дръзко, казвате? Да се надяваме.
Но желанието да се разплете ситуацията е толкова силно сред ястребите и от двете страни, че въпреки успокояващите изказвания в сряда, не можем да пренебрегнем този сценарий за катаклизмично лято през 2020 година.
ICO
на 22.01.2020 в 21:11:34 #2С какво САЩ могат да нападнат Иран? Ракети "томахоук", които не могат да преминат ПВО-то на Иран и да поразят нужните военни обекти. "Невидими" самолети, каквито Иран доказа че може да сваля. Кораби с оръдия в Омурзкия проток, които ще бъдат лесна мишена са противокорабните ирански ракети. Какво може да отвърне Иран в случай на агресия? Ракети, много и при това доказано, че американското ПВО не може да ги прихваща!!! Всяка атака на САЩ по Иран ще коства "неприемливо количество жертви" за американците. Така предизборна атака ще обрече на загуба Тръмп, и той много добре го разбра. Опасността от война САЩ-Иран е много по-вероятна след избиране на "демократски" президент /не демократичен, защото демократите в САЩ нямат общо с демокрацията/. Вероятността от разрастването на конфликта в такъв при който се използват ядрени бомби е много голям и съвсем реалистичен /за съжаление/.
1abv1
на 10.01.2020 в 20:42:00 #1В тези не лоши размишления се допуска една основна грешка - приема се на сляпо, че американските удари ще бъдат напълно успешни и не се говори за иранският отговор. Всъщност Иран имат достатъчно сили да направят американските удари пирови и да отвърнат доста гадно, което хич няма да е в полза на кампанията на Тръмп.