Когато започна войната в Газа, потенциалът за ескалация изглеждаше единствено на страната на враговете на Израел. Отдавна обаче ситуацията е променена, пише в анализ д-р Гудрун Харер за Der Standard.

Войната между Израел и "Хизбула" в Ливан вече не е въпрос на време, а на мащаб. Тя започна отдавна. Преди почти една година, когато "Хамас" нападна Израел и Израел започна офанзивата си в ивицата Газа, решението изглеждаше единствено на терористичната шиитска милиция и нейните господари в Техеран: Колко далеч ще стигнат атаките срещу Израел в знак на солидарност и като помощ за Хамас на северната граница на Израел? Дали ще открият втори фронт - а след това и други - срещу Израел?

Но сега Израел обърна посоката. Сега въпросът за "Хизбула" и Иран вече не е колко далеч искат да стигнат с "Хамас" - по-скоро не чак до пълна война, както се оказа за разочарование на "Хамас". Днес, след вече една година, "Хамас" е победена във военно отношение, макар управлението ѝ в Газа все да не е нарушено. А за "Хизбула" и режима в Техеран въпросът е как да се справят с израелските атаки в този конфликт, към който те самите се стремяха.

Видимата повратна точка

Ударът по сградата на иранското консулство в Дамаск през април, при който беше убит високопоставен генерал от Революционната гвардия, беше видимата повратна точка. По това време Израел трябваше да очаква ирански отговор, който, когато дойде, отново бе държан под контрол. Освен това имаше и явни унижения - а и катастрофи в областта на сигурността - като убийството на лидера на "Хамас" Исмаил Хания в Техеран в края на юли. Отдавна сме загубили следите на командирите на Хизбула, ликвидирани от Израел.

Никой не можеше да си представи това, което се случи в Ливан във вторник - над 10 загинали и хиляди ранени, включително иранският посланик, при организирано нападение чрез пейджъри. Израелската линия обаче е ясна - беше формулирана от министъра на отбраната Йоав Галант, който, за разлика от своя министър-председател Бенямин Нетаняху, не може да бъде подозиран в лични мотиви. Израел е готов за война с "Хизбула". Той иска трайно да промени статута на северната граница. За тази цел вероятно е готов да се разположи и на терен в Южен Ливан, 24 години след изтеглянето си.

Срам за Байдън

Ескалацията идва в разгара на дипломатическата мисия на САЩ, които изпратиха своя специален пратеник Амос Хохщайн в Йерусалим и Бейрут. Той трябваше да гарантира, че "Хизбула" ще изтегли оръжията си от границата, както се изискваше в резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, която сложи край на войната между "Хизбула" и Израел през 2006 г. Във вторник САЩ побързаха да подчертаят, че не знаят нищо за операцията "пейджър". За пореден път президентът на САЩ Джо Байдън обаче не се представя добре.

Трудно е да си представим, че кампанията на атаките с пейджърите ще накара "Хизбула" да изпълни предложенията на САЩ: Колкото и голям да е ужасът сред членовете и приятелите на "Хизбула", колкото и да се засилва вътрешнополитическият натиск в Ливан върху "Хизбула" да не води страната към гибел. А остава неизвестно Израел ще бъде ли удовлетворен от това стъпало до още ескалация.

Ясно е, че Израел иска да елиминира риска от повторение на 7 октомври 2023 г. на северната си граница и е готов да поеме всякакъв риск за себе си и за целия регион.