Руската армия внезапно започва атака и превзема естонския град Нарва. За първи път преминава границата на територия, защитена от НАТО. Залогът за Кремъл? Да посее раздор в Атлантическия алианс и да докаже на света, че член 5 на НАТО - който гарантира колективната отбрана - е остарял. Германският военен експерт Карло Масала представя този най-лош сценарий в книгата си "Следващата война", ситуиран в 2028 г.

Масала, директор на Центъра за изследвания на разузнаването и сигурността (CISS) към университета на Бундесвера, допуска въз основа на "военни игри" руска агресия, която би донесла голяма стратегическа победа за режима на Владимир Путин.

В интервю за френския вестник L'Express Масала обяснява защо този сценарий е, за съжаление, твърде правдоподобен. Той потвърждава опасенията на анализатори и висши военни, че Путин вече обмисля следващия си ход. "Путин има неизчерпаемо стратегическо търпение", посочва експертът. Според него европейските страни не трябва да се поддават на ядрения шантаж на Русия, а да засилят възпиращия си капацитет - по примера на Германия, която обсъжда нова форма на наборна военна служба.

L'Express: Допускате, че руски войски могат да превземат естонския град Нарва през 2028 г. Колко реалистичен е този сценарий? Има ли реална опасност от руска атака срещу страна от НАТО?

Карло Масала: Ако Русия иска да изпита политическото единство на НАТО, тя ще потърси слабо място. Това може да бъде Нарва, остров Шпицберген или Арктика. Във всеки случай ще става дума за атака върху ограничена територия, с идеята, че НАТО няма да реагира заради вътрешни разногласия. Това е много по-вероятно от пълномащабно нашествие в държава като Полша.

Ако приемем, че Путин говори сериозно, заплахата е реална. Още през декември 2021 г. той изпрати искания до Вашингтон и Брюксел, с които ясно заяви желанието си да преразгледа европейската архитектура на сигурност. Русия цели да отслаби ЕС, да изтласка САЩ от континента и да внуши, че Европа е твърде слаба за съпротива. Ако не сме обединени, такава атака е напълно възможна.

L'Express: Според Вас Путин иска да подложи НАТО на "стрес тест", за да докаже, че Член 5 не работи?

Карло Масала: Това напомня ремилитаризацията на Рейнската област от Хитлер през 1936 г. Германия провери реакцията на Франция и Великобритания, и тъй като тя липсваше, остана в региона. Подобно нещо може да се случи и с НАТО.

Ако бях Путин, бих се съмнявал, че НАТО ще реагира решително. Би ли влязла Германия или Франция в открита военна конфронтация заради малък териториален спор в Естония, с риск от ядрено ескалиране? Още повече - в Нарва преобладава рускоезичното население, а Путин вече използва този аргумент в Украйна.

L'Express: В сценария Ви изборите във Франция през 2027 г. са спечелени от Националния сбор. Колко важна е Франция в този контекст?

Карло Масала: Изключително важна. Само Франция и Обединеното кралство имат ядрени оръжия в Европа, но британските са зависими от САЩ. Само Франция разполага с независим арсенал. Ако тя промени курса си спрямо Русия, останалите държави ще отслабнат значително.

Експерт "провидя" злокобния сценарий на Путин: "Русия се готви за тотална война"

Експерт "провидя" злокобния сценарий на Путин: "Русия се готви за тотална война"

Германският професор по международна политика Карло Масала пише реалистичен трилър - може ли той да прогнозира бъдещето

L'Express: Ген. Карстен Бройер също предупреди, че Русия може да нападне НАТО до няколко години...

Карло Масала: Почти всяка разузнавателна служба и министър на отбраната в Европа смята този сценарий за възможен. Русия произвежда масово танкове и ракети, които не използва в Украйна - тя се готви за следващата война. Ако аз бях Путин, щях да атакувам преди 2029 г., за да изпреваря очакванията.

L'Express: Но след три години война Русия не може да превземе дори Харков. Наистина ли може да нападне НАТО?

Карло Масала: Тук не става въпрос за мащабно нашествие, а за операция с 5000-8000 войници в град, където вече има местна подкрепа. Това не изисква огромен ресурс. Освен това Русия има оръжия, които не използва в Украйна - като балистични ракети. Европа няма достатъчна ПВО защита - градове като Франкфурт или Марсилия са уязвими. Това създава страх и парализира политическата воля за реакция.

L'Express:Доналд Тръмп също е фактор. Какви са последните му позиции по темата?

Карло Масала: Тръмп никога не е обвинил изцяло Русия за войната. Той гледа на конфликта като на пречка за добрите икономически отношения със страната. Според него Путин и Зеленски трябва да се разберат сами. Това означава оттегляне на САЩ. В същността си той не се е променил.

L'Express: Защо казвате, че не трябва да приемаме Путин за ирационален?

Карло Масала: Путин е напълно рационален - просто неговата логика е различна. Той вярва, че европейските общества ще се уморят да подкрепят Украйна. Ние сме нетърпеливи. Той - не. Русия може да си позволи дълга, скъпоструваща война.

Архитектът на геополитиката на Путин: Войната е в гените на руснаците

Архитектът на геополитиката на Путин: Войната е в гените на руснаците

Сергей Караганов вярва, че Обединена Европа не може да просъществува и е обречена да стане нечия периферия

L'Express: Каква е реалната опасност от ядрено оръжие?

Карло Масала: В момента няма смисъл за Русия да използва тактическо ядрено оръжие. САЩ, Китай и Индия са заявили ясно, че това е червена линия. Дори демонстрационен ядрен удар би бил с огромна цена. Русия няма реално военно предимство, ако използва ядрено оръжие срещу Украйна.

L'Express: Канцлерът Фридрих Мерц иска да направи германската армия най-мощната в Европа. Това предизвиква ли дебат?

Карло Масала: Има консенсус за нуждата от по-добро оборудване, но не и за личния състав. ХДС иска връщане на наборната служба. СДПГ предпочита доброволен модел с по-високи възнаграждения. Но с обещанието за 35 000 души към НАТО - няма как да го изпълним без наборна служба.