Много се изговори за случая с 9-годишното момченце от старозагорското село Тъжа и вероятно разговорите по темата ще продължат. Вчера детето трябваше да бъде прието в Университетска болница "Лозенец" за извършването на бъбречна трансплантация.
Всъщност то вече щеше да е оперирано в Германия, но както стана ясно министерството на здравеопазването не взе под внимание решението на Фонда за лечение на деца от ноември миналата година. Детето е в тежко състояние и по думите на личния му лекар с множество съпътстващи увреждания, които правят интервенцията крайно рискова и предизвикват въпроси - достатъчно компетентни ли са специалистите, които се ангажират със случая, за да гарантират успешен изход на операция, която след дълго проучване са приели да извършат единствено колегите им в Германия? Има ли гаранции за благоприятен следоперативен период, когато животът и бъбрекът на детето (с всичките му увреждания) трябва да се поддържат с терапия, за да не бъде отхвърлен присаденият орган?
Разбира се, не е продуктивно да говорим за некомпетентност на българските специалисти - това са хора, които са усъвършенствали уменията си в най-добрите трансплантационни центрове в Европа и в момента пишат историята на този клон от медицината у нас. По данни на министерството на здравеопазването болниците, в които могат да се извършват такива операции са: Университетска болница "Лозенец", Александровска болница, "Св. Екатерина", болница "Токуда", Военномедицинска академия (ВМА) и "Пирогов" - в София, и "Св. Марина" - във Варна.
С най-голям брой трансплантации на бъбрек ( от 2004 до 2016 г.) е Александровска болница - над 270, следвана от болница "Лозенец" с малко над 100. "Александровска" е единствената болница, която е извършила трансплантации на бъбрек от началото на годината към 7. 02. (по данни на Изпълнителната агенция по трансплантации) - общо 6.
Можем да се запитаме, защо в такъв случай детето е насочено към известната като "правителствена" болница? Или ако специалистите от "Александровска" са отказали, с предполагаем аргумент, че случаят е твърде рисков, какво дава основание на колегите им от "Лозенец" да са по-големи оптимисти? От друга страна българските лекари споменават като една от най-важните причини за нисък процент на трансплантации у нас е липсата на донори. Вярно, че все още ни липсва подобна култура и изграждането й е факт от бъдещето.
В същото време, данните сочат, че от 2010 година досега, по линия на Евротрансплант, страната ни е предоставила 17 органа за трансплантиране, а е получила само един. Това не може да не предизвика въпрос за смисъла на подобно "международно сътрудничество".
През 2012 година Изпълнителната агенция по трансплантации спря всички видове подобни операции в болница "Лозенец", защото, след направена проверка, беше установено, че лечебното заведение не покрива нужните критерии. Болницата не отговаряла на изискванията за бъбречни, чернодробни и сърдечни трансплантации. Сигналите срещу здравното заведение към онзи момент са от преди две години, но проверката е извършена едва след като родители на починали деца обявяват, че ще сезират прокуратурата. Далеч сме от мисълта, че за изминалите четири години нещата в болницата не са се променили към по-добро, но когато става дума за човешки фактор, обикновено сме по-скептични. Защото проверката доказва склонност към практика, която не винаги е водена от мисълта за пациента, а това би трябвало да е основен мотив.
Гаранциите за живот на Байрям можеше да са по-солидни, ако беше взето предвид решението на Фонда за лечение на деца. Но този фонд миналата година беше превърнат в абсолютно безгласна структура, защото всяко от решенията му трябва да бъде потвърдено от здравния министър - факт, който беше наложен с промяната на правилника за функциониране на звеното. Затова при насрочена за 20 февруари операция на детето, въпросният министър може да си позволи да не подпише формуляр S2, с който се дава възможност за лечение в страните от ЕС, при това на по-ниски цени за българчетата.
Случаят, който от предишен зам.-министър беше определен само като "хипотетична" възможност, вече се превърна в реалност. Защото е трудно да устоиш на изкушението да не дадеш едни пари (които не са твои) на болница извън страната, когато можеш да ги пренасочиш към клиника у нас. И негласният аргумент обикновено не е насърчаване на развитието на родната медицина.
Накрая - една статистика, който може - да си прави изводи: най-голям процент от трансплантации на бъбреци и черен дроб годишно се извършват в САЩ - близо 30 хиляди, от които 17 хиляди са бъбречните. На второ място е Турция с 15 хиляди трансплантации на бъбрек за година. В България през 2015-а са направени едва 74 трансплантации, от които 51 бъбречни. Разбира се, нереалистично е да се сравняваме с най-добрите, но пък е показателно, ако трябва да говорим за шансовете на пациента да оцелее. А това е най-важното.
Днес бабата на Байрям съобщи, че детето все пак ще лети за Германия. Кога обаче - още не се знае. Дано тогава да не е фатално късно вече.
psp_11
на 26.02.2017 в 14:42:42 #11. Направените 15 хил. трансплантации (например в Турция) какъв % нуждаещи се от трансплантация в Турция са и от от колко чакащи за трансплантация са? 2. Колко от тях са от жив донор? 3. Колко органи за трансплантация са дошли от военни действия по света? Дайте малко статистика, която да обясни на хората колко са спасени и колко са погубени за спасяването на един?