Една от систематично налаганите през последните години международни теми е тази за климатичните промени, респективно за необходимостта от ограничаване на въглеродните емисии в световен мащаб като възможна мярка за противодействие, т.е. за "спасяване на планетата", както го разбират политическите елити (основно в Западна Европа и Северна Америка, останалите далеч не приемат казуса толкова на сериозно). Доминиращото усещане е, че човечеството трябва да промени структурата на производство, да се преориентира към нисковъглеродни енергийни източници и да редуцира потреблението на някои продукти и услуги, за да се намали "парниковия ефект" върху Земята. Най-крайните виждания, споделяни от Грета Тунберг и последователите ѝ, включват премахване на въздушния транспорт, налагане на вегетарианство и строги демографски ограничения, но мнозинството разтревожени за климата вярват, че преходът към "въглеродно неутрално" общество е възможен, без да се стига до кой знае какви сътресения. А дали наистина е така?
Наскоро швейцарската банка Credit Suisse публикува доклада Treeprint 2021, с подзаглавие "Когато емисиите станат лични". В него се показва какъв трябва да е начинът на живот на отделния човек, за да се вмести в заложените в Парижкото споразумение от 2015 г. ограничения на въглеродните емисии. Разработката е на базата на сегашните налични технологии и прогнозите за нарастване на населението.
Какво би могъл да си позволи всеки от нас (като потребление и начин на живот), за да не надвишава своя "въглероден отпечатък"? Ето някои примери:
Храна и напитки:
- - пилешко месо - 2 пъти седмично по 100 грама
- - рибни продукти - 2 пъти седмично по 100 грама
- - шоколад - 50 грама седмично
- - чипс - 50 грама седмично
- - сирене - 25 грама седмично
- - яйца - 2 броя седмично
- - хляб - по 2 филии 3 пъти седмично
- - кисело мляко - 3 пъти седмично по 100 грама
- - зеленчуци - по 100 грама на ден
- - плодове - 5 пъти седмично по 100 грама
- - ориз - 3 пъти седмично по 100 грама
- - паста - 2 пъти седмично по 100 грама
- - картофи - 2 пъти седмично по 100 грама
- - вино - 4 единици (вероятно чаши) седмично
- - диетична кола - 4 кутийки седмично
- - бутилирана вода - 2 л. дневно
- - чай - 4 чаши дневно
- - червеното месо (свинско, телешко, агнешко), бирата, кафето и прясното мляко са забранени
Транспорт:
- - допуска се един полет (отиване и връщане), в икономична класа
- - автомобилът е разрешен само ако е електрически и среден клас, до 5 хил. км годишно
- - градският транспорт е разрешен да се ползва 4 пъти седмично, при средно разстояние на пътуване 5 км
- - междуградски пътувания са позволени 2 пъти месечно (с влак или автобус) при средно разстояние 200 км
- - велосипед може да се ползва 30 км седмично
Туризъм:
- - позволяват се 10 нощувки годишно в 4-звезден хотел
- - круизите са забранени
Развлечения:
- - от фитнес уредите може да се ползва единствено бягащата пътека, 3 пъти седмично по 30 минути
- - телевизия - 2 часа дневно
- - използване на компютър - 8 часа дневно (настолен), 1 час дневно (лаптоп)
- - зареждане на телефон - 1 час дневно
- - видео игрите са забранени
Домакински дейности:
- - ползване на перална машина (1-часов цикъл) - 2 пъти седмично
- - къпане под душа - 3 пъти седмично по 8 минути (вероятно може и 6 пъти седмично по 4 минути)
- - къпане във вана (88л.) - 1 път седмично
- - пускане на водата в тоалетната чиния - 2 пъти дневно
- - ползване на съдомиялна машина (1500W, 1-часов цикъл) - 1 път седмично
- - ползване на фурна (2000W, 20 минути) - 3 пъти седмично
Покупка на облекло:
- - панталони - 2 чифта годишно
- - ризи - 3 броя годишно
- - тениски/бельо - 5 броя годишно
- - якета, костюми и рокли са забранени
В доклада не се посочва изрично как стои въпросът с отоплението/охлаждането на дома, вероятно поради сезонните вариации и различните климатични пояси. Разглежда се въглеродния отпечатък на видовете източници на енергия. За сметка на това Европейската комисия вече пропагандира, че намаляването на отоплението за стайна температура с 1 градус оказва въздействие.
Та, как ви се струва прекрасният нов, въглеродно неутрален свят? Да, доколкото знам, в Аушвиц положението е било и по-лошо, но там идеята е обитателите да бъдат експлоатирани, докато умрат от изтощение, докато тук се предполага, че хората ще трябва да свикнат с новия живот. Защото това не е някаква временна "диета" плюс начин на живот по повелите на минимализма. Това ще бъде един безкраен "зелен" ГУЛАГ - ако се осъществи, разбира се.
Едва ли някой си въобразява, че подобен лагерен режим (поне без каторгата, тъй като вече няма да има нужда от немалко стоки и услуги) ще бъде приет доброволно от гражданите. И тук стигаме до тънкия момент, че орязаните дажби са на база текущия брой на населението. Ако хората намалеят, за тези които останат, ще има по-големи "порциони". Така че, естественият начин за налагане на "светлото зелено бъдеще" е чрез намаляване на населението на земята. А защо не и чрез насилие и убийства? Като начало, можем да си представим, че властите ще заповядват стрелба "на месо" по всеки, който протестира. Смъртната присъда (там, където е премахната) бързо-бързо може да се върне и да се прилага дори за най-дребни провинения, докато убийството ще се толерира. Хората ще бъдат окуражавани да се избиват едни други, а размножаването ще е в разрешителен режим (специална държавна комисия ще определя кой може да има дете и кой - не). Непозволената бременност подлежи на задължителен аборт, често с летален изход и за майката. И така докато населението намалее дотолкова, че да може да си позволи що-годе нормален стандарт. Нещо като първоначалния масов терор при комунизма, който впоследствие се смекчава и обществото се "успокоява".
Сега вече на всеки трябва да просветне какво ни готвят климатичните "алармисти" (огромното мнозинство от тях вероятно без да го съзнават). Ако в Европа има отказ от лицемерие и двойни стандарти, "зеленият" екстремизъм следва да бъде обявен за човеконенавистна идеология (каквато в действителност е, след като разглежда човека като вредител спрямо планетата и природата) и осъден наравно с комунизма и националсоциализма.
Авторите на доклада сочат и алтернатива - "излишните" въглеродни емисии да бъдат абсорбирани от екосистемата. Ако искаме хем да запазим досегашния си начин на живот, хем да изпълним изискванията на Парижкото споразумение, трябва да се засадят още дървета, които да поемат допълнителния въглероден диоксид. Това "още" означава по 120 дървета на човек. Въпросът е има ли къде да бъдат засадени (за сметка на какви други площи). Отделно, докато тези дървета израстат, ще минат десетилетия, които според параметрите на споразумението ние нямаме.
Далеч по-реалистично е да се обърнем за помощ към науката и технологиите, които неведнъж са спасявали човечеството. Ако наистина е нужно да се ограничат въглеродните емисии, не може ли да се работи в посока научни и технологични иновации, чрез които да се произвежда същата единица продукт/услуга при по-нисък въглероден отпечатък? Защото другото е климатична антиутопия.
philip-georgiev
на 22.12.2021 в 16:12:41 #1Световен Икномически форум - Великият Рестарт или по точно зелен комунизъм