За първите 6 месеца на годината са извършени полицейски проверки на 18% от населението на България или на около 1 млн. души.

Това съобщи Тихомир Безлов, главен експерт в Центъра за изследването на демокрацията, който представи доклад в рамките на откритото заседание на Държавната обществена комисия за превенция на престъпността, в която взеха участие вътрешният министър Румен Петков, посланикът на Великобритания Джереми Хил, столичният заместник-кмет по сигурността Цветан Цветанов, заместник социалният министър Димитър Димитров и представители на неправителствени организация.

За 6-те месеца 46 000 българи и 7400 роми са били заплашвани от полицейски служители, съобщи Безлов.

Той допълни, че за същия период спрямо 12000 българи и 3000 роми е упражнено насилие от страна на служители на реда.

В доклада се посочва, че важен фактор за извършване на проверка от страна на полицаите се оказва цветът на кожата и облеклото.

Резултатите на Центъра за изследване на демокрацията сочат още, че като цяло се наблюдават редица отклонения при полицейските проверки.

Полицаите често прибягват до насилие и заплахи и не обясняват защо се извършва проверката.

Според Безлов не е завършен процесът на регламентация на полицейските проверки, информацията от тях не се обобщава и анализира, както и липсва анализ на ефективността и стойността на полицейската проверка.

Безлов обясни, че се наблюдава по-малко етническо профилиране от страна на полицаите в ромските квартали, отколкото в кварталите, където ромското население е малцинство или в граничните квартали.

Въпросът за прилагането на етническите принципи е важен показател за търпимостта и демократичността на обществото.

Това заяви при представяне на доклада министърът на вътрешните работи Румен Петков.

По думите му зачитането и спазването правата на човека от страна на полицаите е важен фактор за повишаване доверието към служителите на МВР.

Според Петков от обществено значение е системното обучение на полицаите за правата на човека и за работа с ромските малцинства.

Той предложи докладът за изследване на демокрацията да бъде изпратен до всички държавни институции - до президента, премиера, председателя на Народното събрание, тъй като въпросът по думите му е много деликатен и в неговото обсъждане трябва да се включи цялата държавна система.

Посланикът на Великобритания изрази подкрепата на страната си в областта на етническо профилиране.

Според него тази дискусия е навременна и изключително важна.

Темата за етническите профили предизвиква дебат в цяла Европа, каза Хил.

По думите му е ясно, че хората и полицейските служители несъзнателно използват в работата си етическите профили.

Хил заяви, че още през 1999 година във Великобритания се е появил доклад по тези въпроси, изводите в който обобщават, че обществото не вярва на полицаите, извършващи проверка въз основа на етнически профили.