Полицаи, дознатели, прокурори, съдии, служители в съда в Царево работят денонощно заради делата за каналджийство и незаконно пресичане на границата. Това обясни председателят на Районния съд в Царево Мария Москова, която дойде лично да помоли съдийската колегия на Висшия съдебен съвет за още хора и пари. Необходимостта е заради мигрантския натиск, пише "24 часа".
За ден тримата съдии в Царево трябваше да решат над 70 наказателни дела за каналджийство и незаконно преминаване на границата. Свръхнатовареността на магистратите в Царево бе причина преди две седмици главният прокурор Сотир Цацаров да предложи ВСС да вземе мерки за магистратите по пограничните райони заради мигрантския поток. След скандал в съвета той оттегли предложението си.
Преводачите не достигат, обикалят по целия регион - между Царево, Елхово, Средец и Малко Търново, изчакваме ги и въпреки това така сме се организирали, че спазваме кратките срокове за задържане и произнасяне, каза Москова.
На репликите на висшите магистрати, че става дума за бежанци и за човешки трагедии, Москова отговори категорично, че става дума за мигранти. "Това са хора от Афганистан, Ирак, Пакистан, но не и от Сирия, които от няколко години обикалят по различни държави в региона. Освен това, когато дойдат в България те не търсят полицията, а бягат и се крият от нея", обясни тя. И даде за пример как снощи микробус с незаконно преминали границата не спрял на палка, бил преследан и катастрофирал.
"Чужденците са се пръснали да бягат и са ги събирали по блатата край Поморие", разказа тя.
За 6 месеца са приключени 174 дела за каналджийство и незаконно пресичане на границата. Отделно е имало 280 дела - за мерки за неотклонение, за разпит на обвиняеми, за разпит на свидетели - чужденци.
Тя призова висшите магистрати да не подценяват и броя на споразуменията. "Адвокатите на обвиняемите ги предлагат, защото са събрани безспорни доказателства и така постигат предвиденото в закона по-ниско наказание", подчерта съдебният шеф.
Припомни на висшите магистрати колко трудно се доказва каналджийство - често превозваните мълчали, защото от другата страна на границата чакат техни роднини да бъдат прекарани.
"Миналата седмица бе хванат 49-местен автобус с 66 незаконно преминаващи, 22 от които бяха деца, и шофьор. Как за 48 часа се установява самоличността на 66 чужденци, доказва се, че са пресекли незаконно границата, делата се внасят в съда и се решават", запита тя висшите магистрати.
Шефът на районния съд изтъкна, че нито едно полицейските управление в района не може да приеме 66 чужденци едновременно. "Да, децата не се задържат, но няма как да ги отделиш от родители им, докато не приключи делото", отговори тя на реплика на висш магистрат.
Обясни още, че е скъпо те да бъдат прехвърлени в следствения арест в Бургас, който е на 75 км, защото това означава те да бъдат превозвани още два пъти до Царево до приключване на делото. Освен разходи за пътни трябва да се осигури и охрана.
"Като се изсипе група от 70 човека, кое по-напред - увеличаващите се престъпления по морето заради летния сезон или мигрантите", попита риторично тя висшите магистрати.
Тримата съдии в Царево разполагат с една зала. Тъй като не им стига, ползват като зали две стаи на служителите. "Едната е 1,5 м на 2,5 м. В нея провеждаме разпитите - представете си съдия, двама съдебни служители, разпитвания, преводач и охрана в това пространство", каза Москова.
Докато полиция и съдии усилено работят в сградата тече належащ ремонт, за който съветът отпуснал пари, след като вече той, а не правосъдното министерство отговаря за съдебните сгради.
"За последните 10 г. правосъдното министерство не е дало стотинка на съда в Царево - нито за текущ, нито за редовен ремонт", подчерта Москова. От 4 години нямат отговор и на искането службата по вписванията да се изнесе от съдебната сграда, за да може да се работи и правораздава нормално.
Тъй като по морето нямало свободни държавни и общински сгради, Москова е намерила сграда, в която местната служба по вписванията да се премести под наем. "Става за 1000 лв. месечно, едва ли е проблем, след като местната служба генерира по 230 000 лв. приход годишно", мотивира се Москова.
Съдът няма и служебна кола, въпреки че само за тази година са конфискували 36 автомобили в полза на държавата - "коли, микробуси, автобуси, тирове, каквото си представите".
Шефката е поискала от финансовото министерство да предостави на съда безвъзмездно една кола - със здрав двигател, с газова уредба, икономична е, уточни тя пред висшите магистрати.
"За да продължим да работи както досега - бързо и ефективно, на съда са нужни още един съдия, двама съдебни секретари и пари, за да бъдат оборудвани работни места", настоя Москова. Преди Царево тя е работила 10 години в съда в Малко Търново - типичен граничен район. "Сега ситуацията в Царево е същата", увери тя.
Съдийската колегия единодушно реши да отпусне поисканите от Москова щатове.