С 200 000 са намалели здравно неосигурените българи до средата на март 2010 г. в сравнение с месец по-рано.emaxpress
Това показват данните на Националната агенция за приходите.
Броят на българите, които са с прекъснати здравноосигурителни права до 15 март е 1,2 млн. души, докато през февруари те са били 1,4 млн.
В същото време за първите два месеца на 2010 г. НАП е събрала общо 221,5 млн. лв. от здравноосигурителни вноски, като това е с 42 млн. лв. повече от 2009 г.
Според НАП намалението на броя на хората без здравни права се дължи най-вече на информационната кампания, която агенцията стартира през януари.
В областта на здравното осигуряване тази година има много промени, които пряко засягат всеки българин.
От 2010 г. здравноосигурителните права на гражданите, се прекъсват ако не са внесени повече от три вноски за период от 36 месеца назад, а не 12 месеца, както беше до 2009 г.
Освен това повишаването на минималния осигурителен доход се отрази и върху размера на вноските за здравно осигуряване на лицата, които не са осигурени на друго основание (например, трайно безработните).
От януари 2010 г. те внасят не по-малко от 16,80 лв. на месец за здраве, докато миналата година сумата е била 10,40 лв. на месец.
От април НАП започва да публикува ежемесечно информация за броя на здравноосигурените и неосигурени лица.
dachi
на 23.03.2010 в 17:08:10 #3Има и една още по-умна мисъл-реформа без пари не се прави.
rumen221s
на 23.03.2010 в 13:49:53 #2Приятели, Дори и 50% от бюджета да се отделят за здраве, пак няма да ни лекуват, като хора..., заради липсата на контрол...!!! Защото...: - Костов имаше само една умна мисъл - "Пари без реформа не се дават"... За нашето Тотално болно, Тоталитарно здравеопазване има… „Панацея” . - Нарича се „Лична Здравно-осигурителна, Дебитно-кредитна сметка”… Новите "Лични карти" могат и трябва, да са едновременно и „Електронно здравно досие”… и „Лична Здравно-осигурителна, Дебитно-кредитна сметка”…(за разплащания единствено в Здравеопазването) Вноските за здраве Трябва...!!!, да се правят в Строго съответствие с Конституцията: - „Чл. 52. (2) Здравеопазването на гражданите се финансира от Държавния бюджет, от Работодателите, от Лични и колективни осигурителни вноски и от други източници при условия и по ред, определени със закон.” След като няма съотношение – Значи По равно за тримата съвносители, а всеки гражданин ще е „Контрольор”, чрез плащанията си…!!! Въпроса е по колко, а отговора: 1. Здрания данък (такса), трябва да е еднакъв (15%), за всички доходи от труд, доходоносна собственост, девиденти, обезщетения и социални помощи..., при това без ограничения в размера на дохода... (Нали това е смисъла на "плоския" данък – равенство...) 2. Според Конституцията, здравната вноска се дели по равно между гражданина, работодателя и държавата... т.е. по 5%... 3. За истински социално слабите - Инвалиди и безработни - останали без обезщетения или помощи) и децата, да е примерно 5%, при това платен от... Държавата..., а за децата от родителите!!! Вноските трябва да се правят за всеки доход от Труд и Доходоносна собственост – без „Таван”, харчат се при нужда, а при недостиг, чрез „Здравно-осигурителната каса”, се заемат средства от другите граждани, които после се връщат с увеличени вноски. При смърт, 50% от сметката се наследява, а останалото е за здравна солидарност… От ГЕРБ, да не се правят на червени или сини "комунисти", за сметка на зравното осигуряване, а чрез бюджета да изпълнят Конституционните си задължения...!!!
LEVSKI27
на 23.03.2010 в 13:11:34 #1А ЗАЩО НЕ КАЗВАТ ЗА ГЛОБИТЕ НИЩО МНОГО ХОРА ВЕЧЕ СА БЕЗ РАБОТА ПОВЕЧЕ ОТ 3-4 МЕСЕЦА НЕ ПЛАЩАШ ЗДРАВНА ВНОСКА ПЪРВА ГЛОВА 500ЛВ ВТОРА 1000ЛВ ТРЕТА СЪДИЯ ИЗПЪЛНИТЕЛ