Около 3 000 деца у нас страдат от диабет. Това съобщи националният консултант по детска ендокринология Калинка Коприварова, цитирана от БиТиВи.

Заболеваемостта от болестта преди 20 години у нас е била 6,2 на 100 000 деца годишно. Преди 10 години се е увеличила на 10 на сто хиляди деца, а сега вече е 12 на сто хиляди, посочи тя.

По данни на Министерството на здравеопазването разпространението на диабета в световен мащаб се увеличава непрекъснато и вече се говори за пандемия, засягаща всички възрастови групи.

Заболяването засяга и новородените. Докато преди 10 години най-чест е бил диабетът в пубертетна възраст, сега се наблюдава тенденция към снижаване на възрастта - около 5-6 години.

Отключващи фактори за болестта са критичният преход от предучилищна в училищна възраст и предизвикателствата на новата обстановка и ангажименти.

Специлистите посочват още, че честотата на заболяването се дължи на стреса, разпространението на вирусните инфекции, увеличената репродуктивност на младите хора с диабет с възможност за онаследяване на диабета.

Специалистите по ендокринология отчитат, че детският диабет е много лабилен. Той се влияе от промените в теглото и височината, както и от хормоналния дисбаланс в пубертетна възраст.

Ключови фактори са и непредсказуемата физическа активност и прием на храна, свърхнатоварването в училище, променливият дневен режим.

В България вече се налага модерно лечение с използването на инсулиновите помпи, посочват от здравното ведомство.
С тях се дава възможност да се адаптира инсулиновата доза и лечението да се доближи максимално до ендогенната инсулинова секреция като при здрави деца. Така се постига метаболитен контрол и се подобрява качеството на живот.

Отчита се, че комплексното лечение - инсулин, диета и физическа активност, дава добри резултати в съчетание с обучението в самоконтрол, отбелязват специалистите.

По официални данни от заболяването са засегнати 285 милиона души в целия свят. Други 344 милиона души са в риск от диабет тип две (инсулинонезависим диабет).

1200 медицински сестри, работещи в детски градини и училища, са преминали обучение как да помагат на деца болни от захарен диабет.

То се провежда в рамките на проекта "Децата с диабет не са различни" на Асоциацията на децата с диабет, проведен под егидата на Здравното министерство.