843-ма души са станали жертви на телефонни измами за 11 месеца – от началото на 2015 година до края на ноември месец, съобщава Нова телевизия.

Статистиката не е пълна, защото много хора изобщо не подават сигнал в полицията.

Заловени са едва 9% от престъпниците

Паралелно с това например дори и рядко заловените измамници получават ефективни присъди. Например вчера, от четирима заловени мъже, осъдени за телефонни измами по схемата "пострадал при катастрофа близък", само един получи ефективна присъда от Пловдивския окръжен съд. Останалите, между тях и един непълнолетен, чуха условни присъди след сключване на споразумение с прокуратурата.

Най-често жертвите са възрастни хора над 75 години - от областните и големите градове.

Измамниците продължават с успех да прилагат вече години наред класическата схема за пострадал близък, който е настанен в болница и са необходими средства за лечението му.

В последните две години популярност, а и с успех са лансира схемата за закупуване на черна или бяла техника, за която е нужно капаро.

Така възрастните хора предават по-малки и крупни суми на напълно непознати пред собствените си домове, на кръстовище или дори оставят пари в плик зад кофи за боклук.

От началото на месеца в ход е и нов момент: Измамниците се представят за служители на реда. Пазарджишката полиция, която засече модифицираната измама, обяви, че измамници се представят с имена майор Игнатов и капитан Лозанов. 

Мнимите полицаи разпитват набраните по телефона дали някога са ставали обект на телефонна измама. 
Според полицаите това е с цел проучване на бъдещите жертви и изграждане на по-сигурна стратегия.

От полицията във Варна вчера призова българите отново да обърннат внимание на своите възрастни близки, да ги предупредят за възможността да станат жертва на измамници по телефона и да им обяснят отново спокойно как да реагират и да действат.

Нека преди предстоящите Коледни и Новогодишни празници поговорим с близките си за тази опасност и нека не забравяме да ги уверим, че самите те са в безопасност при разговорите по телефона, съветват полицаите.

По-добре е възрастните хора просто да затворят телефона и да прекъснат разговора, отколкото да изслушат лъжовната информация. Важно е да ги убедим, че преди да дадат каквато и да било сума пари трябва да се свържат задължително с останалите членове на семейството, подчертават полицаите.