9 000 души са загинали пътнотранспортни произшествия у нас през последните 10 години. Това се равнява на град с приблизителните размери на Банско, Трявна или Сопот, съобщава Дарик.

Ранените при катастрофи у нас са средно по около 10 хиляди всяка година или близо 100 хиляди българи за последното десетилетие са инвалидизирани в различна степен след катастрофи на пътя. Хората, ползвали различни здравни услуги след катастрофи, се равняват на жителите на град с приблизителните размери на Шумен, Перник, Кюстендил или Габрово.

Основните причини за смъртта на пътищата в световен мащаб са високата скорост, употребата на алкохол, липсата на предпазни колани, отсъствие на адекватна реакция при оказване на първа помощ.

Според статистиката на КАТ най-често основните причини за тежките катастрофи с фатален край у нас са: неправилни действия на водача (95 на сто), нарушения на пешеходеца - (4 на сто), техническа неизправност на МПС - (0,5 на сто) и лоши пътни условия - (0,1 на сто).

Официалната статистика на МВР сочи, че до 8 ноември тази година у нас са загинали близо 560 души. За миналата година жертвите на ПТП у нас са 775 души - шофьори - 261, пътници - 240, пешеходци - 172, деца до 17 години - 38, а ранените - 8 080.

През 2008 г. са били най-много жертвите на катастрофи през десетилетието - 1 061 убити на пътя, а най-много ранени е имало през 2006 г. - 10 215 души, сочат данните.

Независимо от значителния спад на жертвите през 2010 г., броят на загиналите у нас при катастрофи (102 души на 1 милион) нарежда страната ни далеч от държави като Англия, Швеция и Холандия, където смъртността при катастрофи е близо два пъти по-ниска.

Ежегодно в резултат на пътнотранспортни произшествия по света загиват около 1,3 милиона души и още 50 милиона получават травми и стават инвалиди, сочат данни на СЗО. Пътнотранспортните произшествия са номер 1 като причина за смъртта на млади хора между 10 и 24 години, сочи още световната статистика.

По прогнозни данни на СЗО към 2030 г. смъртността в резултат на ПТП ще стане пета по значимост причина за смърт в световен мащаб с около 2,5 милиона жертви годишно и близо 100 милиона ранени.

От октомври 2005 г. Генералната асамблея на ООН призовава правителствата по света всяка година да отбелязват третата неделя от месец ноември като Световен ден в памет на жертвите от катастрофи по пътищата.