Искът на Алексей Петров срещу прокуратурата е заведен часове след разстрела му на 16 август 2023 г., съобщават в. "Сега" и БГНЕС.

По тази причина делото за 2 млн. лв. по Закона за отговорността на държавата не може да бъде гледано.

Решението е на съдия Биляна Магделинова по делото, по което след смъртта на Петров съдия Невена Чеуз конституира като страни наследниците му - вдовицата и дъщерята на Петров.

С този иск Петров настояваше да получи 1 684 628 лв. за неимуществени вреди, 226 500 лв. за имуществени, причинени му от акция "Октопод", както и 2419 лв. за адвокатски хонорари. Според него вредите са му причинени от нeзaĸoнния мy apecт нa 10 фeвpyapи 2010 г., зaдъpжaнeтo мy, пoвдигнaтитe мy нeзaĸoнни oбвинeния и проточилия се процес. Петров беше окончателно оправдан по този казус през 2021 г.

Година след покушението на Алексей Петров - нито задържан, нито версия

Година след покушението на Алексей Петров - нито задържан, нито версия

Бившата барета беше застрелян в полите на Витоша

По гражданските дела няма изискване за неизменност на съдебния състав, каквото има при наказателните - един съдия да гледа делото от началото до края му. От електронните регистри се вижда, че през март е определена и новата съдийка. Тя идва в градския съд, командирована от районния месец по-рано. Делото ѝ е разпределено ръчно. Преразпределението се е наложило, тъй като съдия Чеуз се е преместила в друго отделение.

Прокуратурата настоява за прекратяването на делото с аргумента, че то е заведено след смъртта на Петров, което е невъзможно.

От писмените данни става ясно, че исковата молба е приета от куриер от адвокатската кантора, наета от Петров на 16 август 2023 г. в 9.10 ч. сутринта. Това е отбелязано на ръка върху товарителницата. В системата на куриерската фирма обаче пратката е регистрирана в 16.31 ч. Тъй като в смъртния акт на Петров не е отбелязан час, съдът прегледал информационните сайтове и приел, че смъртта му е настъпила около 12.20 ч.

Прокуратурата оспорва часа на подаването на исковата молба заради отбелязването му на ръка на товарителницата и настоява, че документът е изпратен към съда в 16.31 ч.

По този начин съдия Магделинова стига до извода, че исковата молба е подадена чрез куриер на 16 август 2023 г. в 16.31 часа, а Петров е починал на същата дата около 12.20 часа. На следващо място молбата е подадена от адвокат, но по закон пълномощното се прекратява със смъртта на упълномощителя.

Решението не е окончателно и може да бъде атакувано пред Софийския апелативен съд.

Прокуратурата изплаща 74 хил. лв. обезщетение на наследниците на Алексей Петров

Прокуратурата изплаща 74 хил. лв. обезщетение на наследниците на Алексей Петров

Искът на Петров е бил за 200 000 лева