Две бъбречни трансплантации ще бъдат извършени тази вечер в столичната Трета градска болница.

Това съобщи Стоян Узунов, пресаташе на Александровската болница, цитиран от БНР. Донорът е 51-годишният Нуредин Фелит, починал снощи от кръвоизлив в Разград.

Трансплантациите ще се извършат от два екипа под ръководството на проф. Петър Панчев и проф. Митко Цветков, началник на клиниката по урология в Александровската болница. Екип от същото лечебно заведение и извършил експлантацията на органите и тази сутрин те са били транспортирани до София.

След предварителен подбор са определени четирима подходящи рецепиенти на бъбреците. Всички пациенти са от провинцията. Двама от тях от Плевен и Сливен вече са пристигнали в столицата.

Очакват се и другите двама. Комисия от уролози, анестезиолози и други специалисти ще вземе решение кои са двамата най-подходящи пациенти за трансплантацията.