Добра лична хигиена и ваксинация са предпазните мерки срещу хепатит А, категорични са специалистите от сдружение за борба с хепатита „Хепасист."

Най-много сигнали напоследък в сдружението постъпват от Стара Загора, Хасково, Сливен, Пловдив, Пазарджик, Кюстендил. Специалистите предупреждават, че когато тръгне такава тенденция няма град, който да е застрахован.

Към момента в Пловдив има 51 заболели, от които 9 деца до 9-годишна възраст. 75% от болните са мъже между 20 и 50 години. Всички пациенти са хоспитализирани в последните 10 дена, като тревожното е, че само за последните два са приемани по 11 души, докато през ноември например на болнично лечение от хепатит са влизали 4-5 човека.

Заболелите от хепатит в Стара Загора са 142-ма, 40 са заразените в Казанлък, 16 в Чирпан и 8 в Гълъбово.
                                    Още...

Средно за България през 2009 година са заболявали 40-50 души, а през декември 2010 година се регистрират 270 случая седмично. Пикове на болестта е имало и в предишни години, но общо взето заболеваемостта в България е оценявана като средно висока.

По данни на Световната здравна организация мъжете по-често се инфектират с хепатит А, а съотношението е 60:40. Според специалистите обяснението за това е, че мъжете имат по-ниска лична хигиена и повече контакти с най-различни хора и възможности да се заразят.

В България заболеваемостта на мъжете е по-висока - 70%. „Направете си извод за българските мъже", коментираха медиците.

Заразяването с хепатит А става само през устата и източникът на заразата е човешкото фекално замърсяване. „Няма друг начин", подчерта д-р Атанас Мангъров, завеждащ детското отделение към инфекциозна болница София.

„Фактът, че има такава голяма заболеваемост говори, че човешко фекално замърсяване има в изобилие", коментира още той.

От сдружението припомниха, че неслучайно хепатитът се нарича болест на мръсните ръце и че най-важното е личната хигиена. „Никой не гарантира, че в кората на портокала или мандарината няма вирус на хепатит А, но можем да се предпазим", подчертаха медиците.

Лекарите изтъкнаха, че симптомите често и лесно могат да подведат специалистите, защото наподобяват тези при грип - висока температура, или тези при язва - дискомфорт в стомаха, гадене, липса на апетит.

Вирусът е устойчив на ниски температури, даже на някои дезинфектанти и има скрит период от 40-50 дни. Чак на по-късен етап се проявяват явните симптоми - потъмняване на урината и пожълтяване на склерите на очите.

Статистиката отчита само тези случаи, които влизат в болниците. На всеки 100 диагностицирани обаче се падат поне още 400, които са също толкова болни и толкова заразни, но не са жълти, изтъкна д-р Мангъров.

От сдружението са категорични, че собствениците на заведение за обществено хранене имат много важна роля за превенцията - те трябва да изискват ваксинация на целия екип, не само тези, които работят непосредствено с храната, категорични са представителите на сдружението. Медицинският персонал също трябва да бъде ваксиниран.

Д-р Мангъров посочи, че клиничната пътека за лечение на един болен от хепатит А струва 800 лева, а цената на две дози ваксина, достатъчни за предпазването на един човек от болестта, е около 100 лева.

По изчисления на сдружението ако през тази година нивото на заболеваемост е както през 2006 година, парите, които здравната каса ще изхарчи за лечение ще са 6,5 милиона лева. „Представете си колко хора с тези пари биха могли да бъдат ваксинирани", изтъкна д-р Станимир Хасърджиев, председател на сдружението.