emaxpress
Пловдив е нещо като опитно поле на правителството до каква степен могат да бъдат смачкани общинските здравни заведения.

Това заяви заместник-кметът по стопанска политика Александър Константинов по повод поискано съдействие с писмо от управителите на здравните заведения от общината във връзка с недостигащите направления в ДКЦ-тата.

Според него в останалите по-големи градове на страната подобен проблем категорично не съществува.

Той изрази опасение, че отпускайки двойно и тройно по-малко направления на ДКЦ-тата от необходимото, се ограничава достъпът на гражданите до медицински услуги, на каквито те имат законно право, а здравната каса сама поставя филтър пред мнозина от тях.

Ако политиката на финансова стагнация спрямо здравните заведения продължи, те ще изпаднат неминуемо във финансов колапс и ще спрат да плащат и заплати на служителите си, заяви Константинов.

Анализ на състоянието на общинските здравни заведения сочи постъпателен преразход на отпуснати от здравната каса и използвани направления, като в някои от тях преразходите са драстични.

Като пример Константинов посочи ДКЦ 5, където преразходът на медицински направления за миналата година е 9644, а до края на май в настоящата лекарите са дали 3036 направления за специалист повече от предвиденото количество.

Той уточни, че очаква на среща с управителите на общинските здравни заведения в четвъртък да коментират проблемите си, за да ги отнесе към ръководството на Здравната каса.

Междувременно председателят на общинската здравна комисия д-р Лилия Учкунова заяви, че с практиката на всеки 3 месеца да се отпускат с 10% по-малко направления от предишните се води рестриктивна война срещу медицинските работници и противопоставянето им на пациентите.

Припомняме, вчера лекарите от УМБАЛ „Свети Георги" в Пловдив излязоха на протест заради поредното забавяне на заплатите им.

От ръководството на болницата информират, че в края на седмицата са били изплатени само 30% от възнаграждения за април.

Здравният министър Анна-Мария Борисова посочи, че състоянието на болницата е изключително тежко, заради много натрупани задължения и това се знае от годините.

Тя обясни, че подобни проблеми имат и други болнични заведения у нас. В тази връзка тя обясни, че още с встъпването си в длъжност е поканила на среща най-големите болници-длъжници - около 20 на брой.