Важно е да се регламентират всички процеси и да има ясни правила в болниците. Това заяви здравният министър Стефан Константинов в ефира на БиТиВи.
Според него това, което дразни хората е липсата на правила и това, че им се налага да плащат за неща, които по закон са безплатни.
Министър Константинов отказа да назове името на болницата, която е искала 10 000 лева за избор на екип, но допълни, че когато се работи със Здравната каса, няма как да се искат тези пари.
По отношение на „рушветите", които са изисквани от съответните болници за избор на екип, според Константинов, разпределението е от 50:50 между изпълнителите и болницата и стига до 90:10 в полза на изпълнителите.
Според него има парадокс в това, че пътеките при нас са на сравнително ниски цени и в един момент се оказва, че Касата плаща една цена, а болницата иска двойна, тройна или четворна цена за избор на екип. Това веднага поставя въпроса защо тази болница работи с Касата, подчерта Константинов.
По думите му цените на клиничните пътеки са „ниски, обидни, измислени, някои са хубави" и принципно там, където цените на пътеките са много ниски, няма избор на екип.
Пътеките са инструмент за плащане на доизживяване. Механизмът, който трябва да бъде въведен са диагностично-свързаните групи, подчерта Стефан Константинов. По думите му, това е инструмент, който по-справедливо разпределя цените, защото всяко нещо си има код.
Константинов заяви, че съществува опасност пациентите да бъдат принуждавани да дават „дарения" при избор на екип, въпреки, че се предвижда да бъде въведен таван от 950 лева за това.
По думите му проблемите са главно в областните болници, там където техниката е по-специализирана, лекарите са по-малко като бройка.
Той подчерта, че подобни сигнали за нарушения се проверяват от Агенцията за вътрешен оди, Български лекарски съюз, а в крайна сметка може да се стигне до намесата на съдебната власт.
Нашата цел е да направим добри правила и да намерим подходящо финансиране. Нали управляващите казват направете реформа и ще ви осигурим пари, подчерта Константинов и допълни: „Министър Дянков е разумен човек и мисля, че той ще разбере рано или късно, че и здравеопазването трябва да стане приоритет на страната."
Знам, че нещата са много забатачени, нещата са много сложни, но аз мога да покажа още 3-4 сфери, извън здравеопазването, подчерта Константинов и допълни: „Ние се опитваме да въведем някакъв ред все пак."
В заключение министърът на здравеопазването изтъкна, че по отношение на медицинските консумативи трябва да има публичен регистър, в който да е упоменато кое колко струва, за да не се спекулира с това.
Хората имат нужда от правила и аз ще се опитам да им ги осигуря, обеща Стефан Константинов.
Mike
на 12.11.2010 в 14:04:02 #6Това с даренията мога да го потвърдя! Бях свидетел как на една жена в болница Токуда сестрите й казаха да отиде да направи "500 лв дарение" на касата. (Не стана ясно какво ще се случи, ако не иска да "дарява" пари.) Най-интересното е, че ние бяхме в болницата "на частно" (т.е. без направление) и ни излезе долу-горе пак толкова пари. На нас ни искаха 600 лв за "избор на екип", въпреки че не бяхме избирали нищо! За сметка на това не са ни искали "дарения". (Отделно трябваше да платим за самата операция, ама това е нормално. Освен тва тия пари бяха почти символични в сравнение с "избора на екип"...) Демек в крайна сметка дали ще си частен пациент или през касата е все едно, пак намират начин да ти вземат същите пари. Разликата е, че като си с направление болницата взема ОТДЕЛНО пари и от касата за тая услуга. Вярно че не са много, но все пак това са парите, които по принцип би трябвало изобщо да вземат, а така тва им се явява горницата само. И което е още по-тъпото, когато си през касата обслужването е много по-мизерно, ВЪПРЕКИ че в крайна сметка вземат повече пари! В нашия случай на нас ни дадоха отделна единична стая със столове, маса, собствена тоалетна и т.н. Жената с направление беше в четворна стая, която отвътре също не беше лоша, но те в Токуда всичките стаи са доста читави. Но честно казано пак по-добре да дадеш пари като дарение или за избор на екип, който не си избирал никога, отколкото да даваш рушвети. Ако не друго, поне ти дават касова бележка, тия пари се осчетоводяват, плащат се данъци за тях и т.н. Иначе доктора си ги прибира в джоба, след което се държи по същия арогантен начин както преди, само дето ти не можеш да кажеш нищо, щото нямаш нищо в ръцете да докажеш, че си дал пари. А ако се разбучиш разбира се доктора отрича до дупка...
LeBaron
на 12.11.2010 в 12:12:03 #5Защото няма закони, трябва да ги шибат здраво.
don Pozo
на 12.11.2010 в 10:40:59 #4Разбира се София. Другия вариант е Варна. Това са най-противните места за живеене. Идете в другите градове и вижте дали и колко вземат.В болниците работят за сметка на своите заплати, комо ли да печелят от голите си пациенти.Пардон клиенти.Нали са търговски дружества. Заплати от 300-400 лв. на лекар как ви се струва? Останалото отива за сметка на лечението на вечно недоволния клиент.Да ходят да плащат яко в София .
Минувач
на 12.11.2010 в 10:10:14 #3Тези 10,000 лв за избор на екип са поискани в Онкологична болница -София.
Stefano
на 12.11.2010 в 09:46:51 #2Г-н министър нали знаете, че такова нещо като безплатен обяд няма! Хората се дразянт, че веднъж вече са си платили здравна осигуровка и отделно за да им бъде предоставена здравна услуга се налага да плащат допълнително! А тия дарения да не отиват в джобовете на лекарите а в оборудване и консумативи за болниците! В България все още има кадърни лекари, но тези които са каймака вече си работят навън или по частните клиники!!
sandiu
на 12.11.2010 в 09:21:39 #1Докторите станаха страшно безочливи.Искат се пари за всичко. Така свикнаха при дедо цар и при станишев.Услади им се да лапат по 10 бона на месец и не искат да променят статуквото.Време е да има доктори осъдени и вкарани в затвора!!