Тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) отменя присъдата на Апелативен съд - Пловдив (АСПл) и връща за ново разглеждане дело срещу двама лекари от Пловдив за причиняване на смърт на пациентка през 2009 г.

На първа инстанция д-р Борис К. и д-р Христо К. са признати за невинни по обвинението за причиняване на смърт на пациентка поради немарливо изпълнение на лекарските им задължения. С въззивната присъда са отхвърлени и предявените срещу подсъдимите граждански искове.

Тричленен състав на ВКС отменя въззивното решение поради допуснати съществени процесуални нарушения и връща делото за ново разглеждане.

Съдебният състав на ВКС приема за основателни твърденията в протеста и касационната жалба. В мотивите се напомня, че указанията на ВКС са задължителни при новото разглеждане на делото. Според върховните съдии въззивният съд е изпълнил формално дадените му указания, като е допуснал повторна съдебно-медицинска експертиза (СМЕ) със задача да отговори на същите въпроси, на които е отговорено в заключенията на т. нар. Плевенска и Софийска експертизи.

Въззивната инстанция не е изпълнила и указанията на ВКС при необходимост да бъде назначена разширена експертиза, т.е. с по-голям състав от експерти в съответните области.

Според върховните съдии не може да се пренебрегне обстоятелството, че колегиалните отношения между медицинските работници биха могли да поставят под съмнение обективността на експертизата, поради факта че подсъдимите и съпругът на пострадалата са лекари от същия район, тя самата е била преподавател в Пловдивския медицинския университет, а гражданският ответник е юридическо лице, осъществяващо медицинската си дейност в Пловдив.

В решението на ВКС се подчертава, че нарушението, което е допуснал контролираният съд не е в определянето на експертния състав, а в обстоятелството, че не е подложил на анализ изготвеното от този състав заключение на т. нар. Арбитражна комисийна съдебно-медицинска експертиза.

Въпреки ясните указания, дадени в отменителното решение на ВКС, въззивният съд при повторното разглеждане на делото не е изпълнил задълженията си, като логична последица от това е необходимостта от отмяна на обжалвания съдебен акт и връщане на делото за ново разглеждане.

В мотивите на ВКС се констатира също и отсъствието на задълбочен анализ на обстоятелствата, пряко относими към осъществяване на деянието от субективна страна и излагане на правни аргументи относно наличието или отсъствието на субективния елемент.

Въззивният съд не е дал ясен отговор на въпроса какви са били задълженията на подсъдимите, свързани с наблюдението на пациентката след извършената й хистероскопия, както и какви са били рисковете след такава манипулация за здравето на пострадалата.

Не става ясно още и какво са били длъжни и са могли да направят и какво реално са сторили, за да предотвратят настъпването на смъртта на пациентката.