Арестуваха седем лица при акция срещу източването на НЗОК в Пловдив, съобщава БНТ. Те са задържани във връзка с издаването на фиктивни направления към здравната каса.

Петима от арестуваните са лични лекари с кабинети в град Пловдив и в областта. По първоначална информация пациенти отивали при тях, с искания за заверка на здравна книжка.

Изследванията за микробиология били пращани в медицински център в Асеновград. Самите пациенти не ходили там на място, а малко по-късно получавали заверените си лични здравни книжки.

Здравните книжки са необходими за започване на работа в детски градини, в хранително вкусовата промишленост, в ресторанти и т.н. Според прокуратурата извършеното деяние има висока обществена опасност. Държавното обвинение подчертава, че не е ясно дали въпросните хора, без необходимите изследвания, са здрави, за да заемат тези длъжности.

По-късно от Районна прокуратура - Пловдив съобщиха, че задържаните са привлечени към наказателна отговорност. На З. Д. (59 г.), В.Н. (39 г.), А.Б. (67 г.), А.К. (66 г.), Н.С. (64 г.), Е.П. (50 г.), и П.П. (59 г.) са повдигнати обвинения, за това, че в периода от 01.01. 2023 г. до 31.12.2024 г. в гр. Пловдив и гр. Асеновград са използвали документи с невярно съдържание при издаване и отчитане на направления за медицински изследвания, които не са били реализирани.

Седемте лица са издали общо 1883 направления за медицински изследвания за микробиология и паразитология, които са били отчитани от медицински център в гр. Асеновград, но без реално да са извършвани, за което са получавани средства от НЗОК. Един от обвиняемите е управител на медицинския център, в който се е намирала лабораторията.

Полиция проверява кабинета на лекар в Пловдив, подсъдим за източване на НЗОК

Полиция проверява кабинета на лекар в Пловдив, подсъдим за източване на НЗОК

Към момента д-р Велислав Николов не е задържан Към момента д-р Велислав Николов не е задържан

От МВР информират, че всички задържани за участие в схемата за издаване на фиктивните трудови здравни книжки и направления са с медицинско образование. Разследването по случая се провежда от "Икономическа полиция" под надзора на Районната прокуратура в Пловдив. То е започнало след постъпила информация за източване на НЗОК. Образувано е досъдебно производство по чл. 212 от Наказателния кодекс - за документна измама.

Разследването продължава, като към момента то е в ранна фаза. Вече е изяснен механизмът, по който действала схемата. Пациентите оставяли на джипитата здравните си книжки, които се пращали по куриер се из в лабораторията на медицинския център, а след това отново се връщали попълнени. На името на част от пациентите имало по няколко фиктивни направления, които са отчетени като изпълнени и са разплатени от НЗОК. На този етап са установени щети за Здравната каса в размер на около 18 хиляди лева.

През вчерашния ден са извършени осем претърсвания в жилища, лекарски кабинети, лаборатория и автомобил. Иззети са компютърни конфигурации, лични книжки, направления и друга документация. След анализ на данните и извършването на експертизи трябва да стане ясно дали са замесени други лекари и дали Здравната е била източвана и с други фиктивни манипулации.

59-годишният собственик на медицинския център се разследва като извършител на документната измама, а останалите задържани - като помагачи. Един от тях е подсъдим по друго дело, от което са приобщени материали от настоящото производство.