Крайно недостатъчни са кризисните центрове за жени и деца, жертви на насилие, които действат в страната. Центровете са 18, а според неофициални данни броят на жените, пострадали от домашно насилиев България е близо 1 милион.
"Един милион мъже посягат на съпругите, приятелките или на жените, с които живеят на семейни начала. В същото време, официалната статистика в много области на България, в което се убедих лично, посочва 0% жертви на домашно насилие". Това съобщи омбудсманът Мая Манолова в Разград, където участва в учредителното заседание на Областния съвет за превенция на домашното насилие. Идеята за сформирането е на Центъра на НПО в Разград, с подкрепата на Областната управа.
Общественият защитник подчерта още, че в двумилионна София действа един единствен кризисен център - на фондация "Анимус", в който има само 8 легла. "Общият капацитет на легловата база в кризисните центрове у нас е едва 228, което е крайно недостатъчно", категорична бе Манолова.
"Данните са наистина стряскащи. До тях се стигна и защото дълго време темата за насилието над жени беше табу. Много засегнати жени и деца, а вече и мъже, не се оплакват от домашно насилие, защото се чувстват безпомощни. Не се оплакват от прояви на насилие, защото се страхуват или срамуват да потърсят правата си и да помолят за помощ", посочи омбудсманът.
Общественият защитник подчерта абсолютната необходимост от създаването на Координационен механизъм за помощ и подкрепа на пострадалите от домашно насилие. Манолова изтъкна и факта, че е важно да има Национален орган, който да координира усилията и действията на институциите по предотвратяване на домашното насилие както и за работа по превенцията му.
„Моята кауза като национален омбудсман е да съдействам за създаването на целогодишни кризисни центрове за подкрепа на жени и деца жертви на насилие във всеки областен град. Положителен е фактът, че има приет стандарт за делегирана от държавата дейност – финансиране на кризисни центрове в размер на 8 500 лева на легло годишно", допълни омбудсманът.
При учредяване на Областния Съвет за превенция на домашното насилие в града зам.-министърът на правосъдието Вергиния Мичева-Русева обясни, че се подготвя включването на България в Истанбулската конвенция. Документът предвижда криминализиране на домашното насилие.
Основната цел на съвета е да предприеме бързи действия при установяване на случаи на домашно насилие с цел подпомагане на жертвата и превенция от повторно посегателство. Сред приоритетите му още са програми за превенция на този вид деяния, осъществяване на контрол върху предоставените услуги за жертви, включването в програми на извършителите, стимулиране на партньорство между съдебната, местната и изпълнителната власт и структурите на лекарската и адвокатската колегии.
По-рано през деня общественият защитник се срещна в приемната с над 30 жители на Разград и областта. На брифинг пред журналисти Манолова обяви, че голяма част от възрастните хора са се оплакали от факта, че няма да получат Великденски добавки от правителството, защото пенсиите им надхвърлят минимума от 300 лв.
В тази връзка тя призова чрез медиите всички хора с прилични доходи и големи сърца да подкрепят националната кампания на омбудсмана "Великден за всеки" като отделят по 40 лева - толкова, колкото отпуска кабинета.
Олаф БГ
на 09.02.2016 в 18:20:43 #2Една ненаситила се фондация! Невероятна алчност!
Олаф БГ
на 09.02.2016 в 18:16:59 #11) Живеем във време на еманципация. Вероятно има голям процент мъже, тормозени от жените си. Например поне 300 000. Така получаваме 1 300 000 тормозени. Необходими са .... психолози и заплати за тях. ОТКЪДЕ Е ТАЗИ СТАТИСТИКА? 2) Сега друга статистика, официално обявена. По официални данни на спешния телефон за насилие имало 100 000 обаждания годишно. От тях официално насилие (след проверка) било установено в около 900 за цялата година. Т.е. истинската статистика показва, че фондация за насилие държи с предмета си (насилие) - 1 % създава работа за психолози в 99% от случаите. 3)Сега трети пример. Българските деца са подложени на насилие в училище чрез учебни програми и др. на МОН, общоизвестно е. Къде са същите тези психолози на снимката? За насилието чрез училището, което идва в семействата? Учителите по-география протестираха за географията за 5 клас пред МС миналата седмица и обявиха: "Няма милост за децата!" Къде са дамите от снимката? Подкрепиха ли децата в 5 клас? Не! Те искат събраните пари от пособия и учебници от богати издатели дарители да идат за психолози! Вместо да работят да с еоправят нещата в училище - което трябва да има социална функция! Така стигаме до тази трета статистика.... 1 000 000 жени насилвани е прекалено голямо число. Ако това е така, проблемът не е влипса на легла или центрове, а дръгаде. И лелите от снимката да си ходят! Насилие е пенсионерка да взема пенсия 150 лв. Със сигурност. А такива са над 1000 000. И излиза, че 2 000 000 работещи у нас трябва да осигурят заплати за ПСИХОЛОЗИ за 1 000 000? Ало, математиката!