Служители на РИОКОЗ започват масови проверки във връзка с влизането в сила от днес на наредбата за здравословно хранене в училищата.
Инспекторите ще проверяват в колко от тях се прилага тя и ще дадат предписания за отстраняването на нередности.

Между 15 и 30 ноември ще има отново тематични проверки. Установено е, че училищните бюфети и столове не предлагат препоръчителни храни. Средно 20% от децата са с наднормено тегло и са затлъстели.

Преди 2 години проблемът е обхващал 30% от първокласниците. Наредбата задължава училищните столове и бюфети да предлагат здравословни храни и забранява да се продават храни - източници на мазнини, захар и сол, съобщиха от здравното министерство.

Припомняме, според новата наредба 37 шоколадовите и захарни изделия, чипсът и газираните напитки няма да се продават в училищните бюфети. При неспазване на изискванията глобите ще бъдат от сто до пет хиляди лева.

В училищните лавки вече не трябва да се продават захарни и шоколадови изделия- с изключение на шоколад, както и сладкарските продукти с високо съдържание на мазнини и захар - торти и пасти със сметанов или маслен крем, сиропираните сладкиши. Няма да се допуска вече и консумацията на сухи супи и бульони от учениците.

Ограничава се също използването на мазнини, на захар и сол в училищните бюфети и столове. От менюто на учениците отпадат и газираните напитки.

Тя съобщи, че е разрешена консумацията на бутилирани изворни и трапезни води, на 100-процентните натурални плодови и зеленчукови сокове, на плодовите и на плодово-зеленчуковите нектари, в които съдържанието на дизахариди не превишава 20 на сто от общата маса на продукта.

Ще се цели по-голяма консумация на плодовите и билковите чайове, както и на топлия шоколад. Има задължително изискване за млечните продукти  да със съдържание на мазнини до 2% и да нямат добавени растителни мазнини. Айрянът в училищата също не трябва да съдържа сол.

Режимът на здравословното хранене в училищата трябва да включва предлагането на пълнозърнест хляб два пъти седмично, както и на пълнозърнести макаронени изделия - макарони, юфка, спагети или закуски на зърнена основа, най-малко един път седмично.

Новата наредба предвижда един път в седмицата на учениците да се предлага риба, а птичето месо задължително да е без кожа. Телешкото, свинското и агнешкото месо трябва да са без видими мазнини, а колбасите вече се изключват като вариант за основно ястие.

Служители на РИОКОЗ ще организира инициативи в час на класния ръководител, за да запознаят учениците и преподавателите с мерките за предпазване от вирусни инфекции.

Министерство на здравеопазването разработва и Наредба за устройството и дейността на здравните кабинети и здравните изисквания към тях.
Тя разширява разкриването на здравни кабинети от детските градини и училищата и в домовете за деца, за възрастни хора с увреждания, за стари хора, както и в социалните учебно-професионални центрове, приютите и центровете за временно настаняване.

Медицинският специалист може да обслужва най-много 800 ученици или до 200 деца в един здравен кабинет. Лекарят трябва да оказва първа медицинска помощ, противоепидемични дейности, да извършва здравна просвета, лечебна физкултура, контрол на спортните дейности, да изготвя и надзирава спазването на учебните разписания, както и храненето на учениците.

Освен това всяка година лекарите ще представят на родителите до 30 септември лични профилактични карти и ще изискват от тях да ги върнат попълнени до 31 януари на следващата година.
На базата на резултатите от тези прегледи лекарят и медицинският специалист в здравния кабинет до 31 март изготвят анализ на здравословното състояние на децата, за което информират директора на заведението и изпращат анализа в РИОКОЗ.

Обобщените данни от профилактичните прегледи, проведени от личните лекари на учениците в периода септември - декември 2008 г, показват, че 91 на 1 000 прегледани деца са с отклонение в здравословното състояние. Най-честите проблеми са свръхтеглото, смущения в зрението и гръбначни изкривявания.