Българският фармацевтичен съюз обвини Министерство на здравеопазването в липса на прозрачност. Поводът е, че БФС е научил от сайта на ведомството за готвения проект за промени в Закона за лекарствените продукти, съобщиха от съсловната организация, цитирани от zdrave.net.
Oт там посочват, че законопроектът е изготвен без участието на фармацевтите и без знанието на Висшия съвет по фармация към министъра на здравеопазването. Тази институция е консултативен обществен орган с правомощия да обсъжда и дава становища по основните насоки и приоритети в областта на фармацията, отбелязват от БФС.
По същия начин Министерски съвет е приел на 29 юли План за изпълнение на мерки за оптимизация на държавната администрация, където над 50% от заложените мерки за МЗ се отнасят до режима за производство, внос и търговия с лекарствени продукти, твърдят фармацевтите.
И в този случай обаче от министерството не са счели за необходимо да представят тези мерки нито на БФС, нито на Висшия съвет по фармация.
Така, приемайки мерките без яснота относно приложението им и без знание за позициите на съсловието, министерският съвет е бил подведен, смятат фармацевтите.
Те отбелязват, че това показва „тревожно сходство с изготвената стратегия за реформа в здравеопазването, която не бе подложена на предварително обществено обсъждане".
От БФС настояват изготвеният законопроект и приетите от Министерски съвет мерки да бъдат подложени на обществено обсъждане, а отговорните длъжностни лица да понесат своята отговорност за липсата на публичност в работата си, която е в нарушение на действащото законодателство.
Yoda_science
на 04.10.2010 в 09:28:15 #2Обществото гласува за капитализъм. Сега обаче иска да запази социалните придобивки, характерни за социализма. Сега държавата плаща, но тя няма производство, което да дава пари, няма ТКЗС за да има евтини храни, така че исканията са нереални. Ако искаме демокрация, може лесно да се постигне като се въведат книжки с нашите здравни вноски до момента, с които да можем да плащаме за здравни услуги. Проблемът е, че тези вноски и книжки стават лични и не могат да се пипат за друго и от другиго, тоест хората, които не внасят няма да имат право на лечение. Това обаче не е социална държава, тоест връщаме се на първият въпрос - какво искаме - капитализъм или социализъм. Когато някой си изясни проблема, той може и да направи нещо, останалото е театър.
nono
на 02.10.2010 в 17:06:16 #1някой трябва да се пребори със следните постулати на БГ доктора: Ще източваме касата, защото и ние трябва да ядем. Как ще я източваме: 1. Ще изписваме лекарства от които вземаме комисионни. 2. Ще поддържаме болници навсякъде, които могат и да не предлагат медицинско обслужване, но ще дават заплати на нискоквалифицираните лекари. 3. Ще пишем прегледи и пациенти колкото можем, даже и да не са истински. 4. Ще вземаме все повече пари под масата. 5. В големите болници ще правим толкова инвестиции колкото можем с цел фирмите изпълнители да ни платят умножено по две. 6. Българите може и да намаляват официално заради смъртност и емиграция, но нашият бюджет трябва да се увеличава. 7. Ще трупаме неразплатени дългове към доставчици като вземаме авансово комисионните и ще чакаме държавата да плати. Ако ни остане време за друго ще видим и малко пациенти.