Срещата на върха на Г-20 в Южна Африка, среща на водещите световни икономики, завърши със съвместна декларация за "многостранно сътрудничество", съобщава BBC.
Декларацията, която обхващаше смекчаването изменението на климата и икономическото неравенство, беше приета въпреки възраженията на САЩ, които бойкотираха срещата в Йоханесбург.
На церемонията по закриването в неделя южноафриканският президент Сирил Рамафоса заяви, че споразумението показва, че "споделените цели" надделяват над различията между страните.
Припомняме, че американският президент Доналд Тръмп избра да се въздържи от Г-20 поради твърдение, че бялото малцинство в Южна Африка е жертва на убийства и заграбване на земя.
За първи път среща на върха на Г-20 се проведе в Африка. Индонезия, Индия и Бразилия водеха срещата на върха през последните три години.
САЩ ще бъдат домакини на срещата на върха на Г-20 през 2026 г., като се очаква срещата на върха да се проведе на голф игрището на Тръмп във Флорида.
Тържественото предаване на президентския пост, което трябваше да се случи в края на срещата на върха в неделя, не се състоя.
Очаква се срещата да се проведе следващата седмица с участието на младши служители.
Бразилският президент Лула да Силва заяви, че "няма голямо значение", че Тръмп не е присъствал, добавяйки, че мултилатерализмът е "по-жив от всякога".
Германският канцлер Фредерик Мерц заяви, че не е било "добро решение" САЩ да се въздържат.
Той каза пред "Ройтерс", че това, което е отбелязал на Г-20, е, че "светът в момента претърпява пренареждане и че се формират нови връзки".
Делегатите също така постигнаха консенсус относно работата за "справедлив, всеобхватен и траен мир" в Украйна, Судан, Демократична република Конго и "окупираната палестинска територия".
Включването на Судан е значимо, според суданския коментатор и журналист Саид Абдала.
"Мисля, че за първи път на Г-20 сега извеждат конфликта в Судан на преден план след повече от две години", каза той пред местния телевизионен оператор Newzroom Afrika.
USD
CHF
EUR
GBP