Като обвиняеми по него са привлечени Цвятко Бърчовски, бивш председател на Комитета за младежта, физическото възпитание и спорта, Стоян Янев, бивш главен архитект на София, Красимир Илиев, управител на младежка кооперация Ялта, Ангел Николов, управител на дискотека „Индиго" и служителите Анри Силави и Георги Василев.
Срещу подсъдимите е отправено обвинение за причиняване на смърт и телесни повреди по непредпазливост чрез бездействие.
Припомняме, инцидентът се случи в 18.30 часа на 21 декември 2001 година.
Тогава около 600 деца са се събрали пред дискотека „Индиго".
След минути вратите внезапно се отварят и под напора на тълпата 24 деца са смачкани, седем от тях умират, като причината за смъртта е задушаване. Децата са на възраст между 10 и 14 години.
Това са Виктория Миркова, Димитър Андреев, Елена Спандониева, Христина Кабакчиева, Любомира Захариева, Мадлен Николова и Цветелина Ралчовска.
На подсъдимите съдът разясни възможността, че могат да дадат показания, но могат и да откажат, като сведенията могат да бъдат използвани срещу тях.
Подсъдимите имат право също да участват в разпитите на свидетелите.
Постигнато е съгласие на страните обвинението и защитата за съкратено съдебно следствие.
Свидетелят Пламен Костов, през 1998 година служител на Комитета за младежта, физическото възпитание и спорта, уточни, че въпросната дискотека „Индиго" се намира на терена на бившия стадион Юнак, който от средата на 80 те години се намира в окаяно състояние.
През 1998 година комисията решава да обяви конкурс за отдаване на стадиона под наем.
Конкурсът е спечелен от младежка кооперация „Ялта". Целият имот е отдаден под наем, като от целия имот единствено на територията на бившето игрално поле е изградена дискотеката.
Цената не бе коментирана, но се подчерта, че е била приемлива за тогавашните условия. Договорът е подписан от тогавашния председател на комисията.
Съществувал анонс при отдаването на стадиона под наем договорът да бъде прекратен, ако се намери инвеститор, който да построи на целия терен на бивш стадион „Юнак" многофункционална спортна зала.
Според закона МС трябва да определи обектите, които са с национално значение, да бъдат публична държавна собственост, но тук има доста неясноти. И тогава, и сега спортните обекти все още не са категоризирани.
Съдът изслуша строително-техническата експертиза на комисаря от НСБОП Стефан Димитров, Ангел Каравелов и Лилия Мутафчийска.
От нея бе установено, че още при самото изграждане на спортния обект е налице неправилно проектиране на входа и стълбищата, заложени още при строежа на обекта през 1956 година.
Стадионът е преустроен през 1975 година.
Новите собственици не са направили нищо за да коригират положението.
При изграждането на дискотека „Индиго": не е бил осигурен обезопасен достъп до обекта, липсвали са парапети, служителите на обекта, които трябвало да си грижат за организацията, не са били инструктирани.
Вещите лица бяха подложени на кръстосан разпит от обвинението и защитата с цел да бъде установена автентичността на експертната оценка.
Съдът отклони аргумента на защитата, че строително-техническата експертиза не е задължителна за съда и взе решение тя да бъде приета от съда.
При една от почивките в кулоарите един от съставителите на експертизата - Стефан Димиров, сподели пред журналисти, че е нарушена нормативната уредба още при изграждането на самата сграда на стадиона.
Той посочи, че в експертизата са записани много неща, поискани от съда и той ще ги предостави.
Нарушени са нормативните документи. Има изисквания за търговска дейност, в която се казва, че всичко, което става пред тротоара на търговските обекти, е въпрос на компетенция на управата, на собственик, на наемателя на съответния обект.
Задължително трябва да се правят инструктажи, но служителите на обекта не са били инструктирани.
Привлечените като подсъдими не са подписали длъжностните им характеристики.
Димитров разясни, че е всеизвестен фактът, че пътя за достъп към обекта винаги е път за евакуация, като подчерта, че не е имало инструктаж как да се реагира в критична ситуация.
Ако това е било направено, може би инцидентът е щял да бъде избегнат, коментира Димитров.
В някои случаи собствениците на сгради искат разрешение за предмет на дейност, в същото време контролният орган в лицето на НСБОП не обръща винаги внимание дали обектът е допуснат от държавните строителни органи или не е допуснат.
Запитан от журналисти как е възможно стадион „Юнак" да се намира в такова плачевно състояние вече 30-40 години, Димитров каза: „Не говорим за това, а че един обект трябва да влезе в експлоатация. В момента, в който се внесат чертежите, обектът трябва да отговаря на всички съвременни изисквания, а не на тези от преди 30 40 години."
Това, че е станала смяна на обекта, не означава, че той не трябва да отговаря на съвременните изисквания, заключи комисар Димитров.
Бе изслушан и обвиняемият по делото бивш гл. архитект на София Стоян Янев.
Неговата вина според обвинителния акт се състои в това, че е издал разрешение за монтаж на шапитото в нарушение на член 120 от ППЗТСУ и наредбата за столичната община за покриваеми съоръжения.
Обвиняемият отговори, че е запознат с текста на обвинението, но не се признава за виновен.
Според него, когато е издал разрешението е имало нужните нормативни актове.
Янев отрича нарушаването на изискванията за покривните съоръжения.
След като изслуша аргументите на защитата, съдът отмени забраната на архитект Янев да напуска пределите на република България, тъй като подсъдимият имал коректно процесуално поведение и не съществува опасност да се укрие или отклони от делото.
Съдът насрочи нова дата за разглеждане на делото- 17 ноември 2006 година, когато ще бъдат изслушани още двама свидетели.
БСП
на 21.10.2006 в 00:18:56 #5тя не е съдийка.. тя е личният асистент на прокурора.......
RedRat
на 20.10.2006 в 20:48:16 #4Леле, искам оная съдийка горе вдясно да ме съди!!!! Ще се провинявам често... А иначе мир на праха им на дечицата... дано да окошарят виновните!!
пепи
на 20.10.2006 в 20:01:18 #3don дай бате всички като тебе да си седим вкъщи, да четем книжки и да лъскаме денонощно, вземи си умствения багаж и си го набутай в кривия г..
don
на 20.10.2006 в 18:55:49 #2Човек, който ходи на дискотека няма много умствено багаж.
lolita
на 20.10.2006 в 17:36:06 #1Има ли стандарти ,на които трябва да отговаря една дискотека в България,и кой е подписал разрешителното за експлоатация,при положение,че сградата е имала толкова пропуски?