България се включи в европейска операция, в рамките на която е разбита мащабна незаконна мрежа, доставяща IPTV услуги в и извън Европейския съюз (ЕС), съобщиха от МВР. Акцията е координирана от европейските международни служби Europol и Eurojust. Арестувани са 11 души. Иззети са сървъри, оборудване, наркотици, оръжия, около 1,6 милиона евро в криптовалута и 40 000 евро в брой. Прекратена е дейността една от най-големите незаконни стрийминг мрежи.

Със съвместните действия на България, Германия, Италия, Хърватия, Румъния, Франция, Нидерландия, Швеция, Швейцария и Великобритания са идентифицирани 102-ма заподозрени за незаконно разпространение на материали от стрийминг услуги онлайн, включително филми и сериали. Обект на пиратство са били и повече от 2500 телевизионни канала, сред които и спортни. Незаконната мрежа е осигурила достъп до съдържанието им за над 22 милиона потребители по света без съгласието на притежателите на авторските права. Освен нарушаването на авторски права, има данни и за други незаконни дейности, които в момента се разследват - пране на пари и киберпрестъпления.

ГДБОП дръпна шалтера на три пиратски сайта за филми

ГДБОП дръпна шалтера на три пиратски сайта за филми

Установени са лицата, създали и поддържали сайтовете

Претърсени са над 112 жилища и са конфискувани най-малко 29 сървъра. Свалени са от мрежата 100 домейна и са иззети 270 устройства и оборудване за предаване и излъчване на телевизионни програми чрез интернет (Internet Protocol Television). Установени са 560 дистрибутора.

От българска страна в акцията са участвали експерти от дирекция "Киберпрестъпност" в Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП. Разследването на международните екипи, е подкрепено от Europol чрез анализ на разузнавателни данни, а за координация на последващите стъпки - от Eurojust. Експерти от европейската полицейска служба са осигурили криминалистична подкрепа на терен в Хърватия, Италия и Обединеното кралство.

Въвеждат се по-ефективни мерки за киберсигурност

Въвеждат се по-ефективни мерки за киберсигурност

Новите регулации предвиждат единен формуляр за докладване на инциденти