Георги Дичев поема ръководството на Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ). Това реши проведеното в събота Общото събрание на организацията. Дичев беше избран категорично за председател на Съвета на КЧСИ с 121 гласа от общо 139.

Законодателни промени, с които да се постигне баланс между правата на длъжници и взискатели, като се запази бързината и ефективността на изпълнителния процес,  пълна прозрачност и засилване на контрола върху канторите на частните съдебни изпълнители от страна на КЧСИ са ключовите задачи, които поставя в програмата си новият председател.

"Законът трябва да остане в основата на нашата професия, защото благодарение на него частното съдебно изпълнение доказа ефективността си. Законът, а не интересът, ще са водещи за частните съдебни изпълнители. Ще се обърнем към корените на  реформата преди десет години, когато професията имаше висока подкрепа от бизнеса, държавата и обществото. Ако искаме да се развиваме и да сме полезни на обществото, задължително е всички в гилдията да спазват правилата", заяви при избирането си новият председател.

Според него частното съдебно изпълнение има сериозни отговорности на регулатор в икономиката, а вече и в социалната сфера и е носител на волята на държавата, което поставя и високи изисквания пред гилдията.

Още през февруари започват проверки във всички кантори на ЧСИ в страната. Целта им е КЧСИ да се запознае с реалната картина в началото на мандата, да отправи препоръки при евентуални нередности и да следи за тяхното отстраняване. Контролът ще се засили и от предстоящото въвеждане на електронна система за статистика, мониторинг и контрол, от приемането на нови критерии за оценка на риска и Дисциплинарен кодекс.

КЧСИ ще работи и за незабавно въвеждане на електронните запори, които ще спестят значителни средства на длъжниците. Приоритет за новото ръководството са и други промени в ГПК, които да регламентират образуването на делата по адрес/седалище на длъжника, както и въвеждане не електронни действия по изпълнението - възбрани, търгове и др.

Новото ръководство ще активизира и взаимодействието с държавните инстутиции, съда, бизнес-организациите, банките, Сдружението на общините и синдикатите.

На конференцията вчера Общото събрание на КЧСИ избра и нови ръководни органи - Съвет, Дисциплинарна комисия и Контролен съвет. Съставът на Дисциплинарната комисия беше увеличен от 8 на 12 души, като сред новоизбраните е и доскорошен наказателен съдия.

Георги Дичев е първият председател на КЧСИ след основаването й през 2005 г. Година по-късно въвеждането на частно съдебно изпъленние у нас е обявено от Световната банка за една от 10-те най-успешни реформи в света. Дичев е преизбран за втори мандат през 2009 г. Преди въвеждането на института на частното съдебно изпълнение той е бил председател и на съсловната организация на съдия-изпълнителите в страната. От 2003 г. до 2012 г. е Георги Дичев е българският представител в Международния съюз на съдебните изпълнители. Работил е и като юрист в приемната на президента на Република България в периода 1997-1999 г. Завършва право в Софиийския университет "Св. Климент Охридски". Роден е на 26 юли 1973 г.