Главният прокурор Борис Велчев обяви в сутрешното предаване на Нова Телевизия, че не е установил факти, с които могат да се потвърдят внушенията за това, че бившият главен прокурор Никола Филчев е покровителствал властта.

„Не съм бил близък с Филчев, нямам личен мотив да го прикривам," категоричен бе Велчев.
Той обаче обяви, че е започнато наново делото за убийството на прокурора Николай Колев, за което се твърдеше, че е в особена скрита форма на съпричастност към Филчев.
Сега обаче делото няма да бъде гледано на закрити врати.

Не регламентът, по който функционира прокуратурата, ни пречи, тя може да работи добре и при сегашното законодателство, подчерта Борис Велчев.

Той обаче изрази убеденост, че ако се промени сегашната демонстрация на власт и добро финансово положение, ефектът върху обществото ще е по-голям, отколкото ако се проведе конституционна промяна, от която по-късно да стане ясно, че е нямала смисъл.

Велчев бе категоричен, че в прокуратурата не се прави чистка, тъй като това означава, че някой предварително е набелязан да бъде махнат. Той уточни, че веднага щом има данни за нередности, прокурорът се отстранява, без да се чака приключването на проверката.

Според главния прокурор това, че в момента има шест случая на престъпления по служба сред прокурорите, не означава, че може да се направи обобщение за система на  корупция по високите етажи.

По думите му до тези нарушения се е стигнало след комбинация от фактори - липса на качества, непрофесионализъм, човешка немърливост.  

На въпрос дали прокуратурата е изпълнявала политически поръчки, Велчев отговори, че това негово усещане, още преди да стане главен прокурор, е било потвърдено.

Сигурно има и едното, и другото", отговори главният прокурор на въпрос дали прокуратурата е участвала в политиката по собствена воля или е изпълнявала тази на някои институции.

Той подчерта и че не е чул в момента да се проверяват членове на правителството, но добави, че това не означава, че подобни проверки не се правят.

По думите му информацията в прокуратурата постъпва по-късно, след като се съберат оперативните данни.

По отношение на случая със задържания шеф на "Топлофикация" - София - Валентин Димитров, Велчев призна, че не е било лесно взимането на решение за отстраняването на адвоката му Гроздан Добрев. Той бил преминал границата между позволения и непозволения начин да се помогне на клиента да упражни правото си на защита.

Освен това Велчев добави, че едва ли е частен случай станалото в "Топлофикация" - София и че именно заради това на този процес се дава такава публичност - целта е да се разкрият механизмите, по които е действала корупцията.

На въпрос на водещия Коритаров проверява ли прокуратурата дали български политиците имат банкови сметки в чужди банки, главният прокурор отговори, че първо трябва да има данни, да се образува наказателно производство, тъй като в противен случай подобна проверка би била вид репресия.