Над 250 лекари се събраха в двора на столичната „Александровска болница", за да се включат в протеста, организиран от Български лекарски съюз и здравните синдикати.

Това е третият за деня приотест в столицата, като сутринта пред МС се събраха еколози, а малко по-късно протестно шествие организира и БАН.

Лекарите носеха плакати с надписи: „Здравето не е мандат", „Здравето не е само политика", „Не на делегираните бюджети и регулативни стандарти", „Не на хаоса в здравеопазването" и „Здравеопазването - опасно за здравето."

Представители на Българската асоциация на вносителите на едро и производителите на медицинска апаратура и консумативи, медици от Университетска болница „Свети Иван Рилски", „Майчин дом", „Пирогов", „Света София" и „Царица Йоана" дойдоха да подкрепят колегите си от Александровска болница.

Медиците настояват за адекватно финансиране на българското здравеопазване и дават срок от 30 дни на НЗОК и МЗ да заплатят всички суми за вече извършени здравни услуги.

Университетските лекари настояват и да се изработи спешно оздравителна програма за българското здравеопазване. „С този проектобюджет на НЗОК дали ще се гарантира стабилност на системата за следващата година? Отговорът е не", коментира главният секретар на БЛС Димитър Ленков.

Той смята, че бюджетът за следващата година ще бъде също толкова мизерен. По думите му пицата на финансовия министър Симеон Дянков за здравеопазването и догодина ще бъде също толкова постна, колкото и тази.

„Българските граждани искат едно по-високо качество на здравеопазването, по-добър и по-лесен достъп до специализирана помощ и лабораторни изследвания", подчерта още Ленков.

Той сподели пред колегите си и медиите, че е говорил с лекари от Пловдив, които му разказали, че деца с детска церебрална парализа в града сега се записват за лечение чак през март 2011 г.

Ситуацията в здравеопазването е критична, категорични са всички медици. Те заявиха, че ще продължат с протестите до края на месеца.

По думите им отношението на правителството към лекарите е обидно и безкрайно пренебрежително.
"Не ни правете търговци! Не ни карайте да броим, достатъчна ни е канцеларската работа! Не ни карайте да ставаме бакали и да изчисляваме", призоваха българските медици.

Протестът в София бе предшестван от стачки на лекари от Бургас, Стара Загора и Сливен.