Софийски градски съд измени мярката на бившия военен министър Николай Цонев в по-лека, а именно парична гаранция в размер на 15 000 лв.

Съдът определи и гаранция за другия задържан - бившият съдия от СГС Петър Сантиров. Той ще трябва да заплати сумата от 10 000 лв.

В мотивите си съдът изтъкна, че по отношение на Николай Цонев има висящи наказателни производства, две от които са в съдебна фаза. Във връзка с опасността той да извърши престъпление, съдът счете, че този факт не може да се игнорира.

По отношение на Петър Сантиров съдебният състав прецени, че като бивш съдия той има възможност да въздейства върху съдебни процеси. От доказателствата, събрани чрез СРС-та, става ясно, че в разговорите си Сантиров коментира определени съдебни дела и тяхното разпределение, като показва, че е информиран за определени факти, които не би трябвало да знае.

Освен това съдия Сантиров е отстранен от съда с решение на ВСС. На излизане от съда той коментира  единствено, че истината ще излезе наяве.

Днес съдът гледаше мерките за неотклонение на ексвоенния министър Николай Цонев и бившия съдия, които бяха задържани заедно с бившия главен секретар на МФ Тенчо Попов заради участие в схема за подкуп.

Припомняме, на 19 май СГС освободи Тенчо Попов, като му определи парична гаранция 10 000 лева.

По-рано в съдебна зала бившият съдия заяви: Не съм от „Ал-Кайда".
Сантиров допълни, че не е осъждан и няма опасност да се укрие. По думите му става въпрос за целенасочена кампания срещу него, а целта е била да се арестува съдия от СГС.

Адвокат Васил Василев, който представлява Цонев, посочи, че прокуратурата избирателно е прилагала доказателства по делото, събрани чрез СРС-та. Защитата на двамата подсъдими настоя да бъдат приложени всички данни, събрани чрез тях.

Пред съдебния състав ексвоенният министър заяви, че едва вчера е бил разпитван като свидетел в НСС по делото, за решаването на което се смята, че е дал подкуп.

Адвокат Василев изрази съмнение, че по отношение на някои от свидетелите, които са били разпитвани по делото, е имало „брутални полицейски действия".
Някои от свидетелите, по думите на юриста, са влачени с белезници и са разпитани по „филмовия начин, установен от полицията".

Той допълни, че на 1 април Тенчо Попов е дал плик на следователя Петьо Петров. Предполага се, че в този плик е имало 20 000 евро подкуп, които впоследствие доброволно са предадени на разследващия полицай. Според адвокат Василев обаче все още не е изяснено има ли връзка и каква е тя между тези пари и Николай Цонев.

От доказателствата, събрани чрез СРС-та, става още ясно, че Попов твърди, че се е срещнал в болницата с ексвоенния министър, но юристът изтъкна, че това няма как да се е случило, тъй като по това време Цонев не е бил там, което се доказва и от медицинските документи.

От 17 март до 1 април денонощно и без повод са подслушвали и наблюдавали Николай Цонев, заяви още защитникът му в съдебна зала.

От събраните материали по това време чрез СРС-та се разбра, че Попов говори как Цонев не може да отиде на разпит по делото, защото имал планирана операция.

Също така, Попов обяснява и че в деня преди да бъде задържан се е появил млад мъж, когото той не познава. Той му занесъл плик с парите и му казал: „Това е за Вас".
Попов обаче само предполага, че тези пари са изпратени от ексвоенния министър.

Прокуратурата посочи, че все още има предпоставки да бъде приложена най-тежката мярка „задържане под стража" за двамата подсъдими. Според обвинителите има обосновано предположение за извършено престъпление, което се базира на данни и доказателства, събрани от показанията на свидетеля Петьо Петров, обяснението на Тенчо Попов и СРС-тата.

Съществува реална опасност подсъдимите да извършват други престъпления, смятат от прокуратурата. От там допълниха,, че срещу Цонев има четири недовършени наказателни производства, като някои от тях са в съдебна фаза. Няма и медицинска пречка той да бъде оставен за постоянно в ареста.