Извънредният труд в България се превърна в редовен за полицаите. Това констатира на пресконференция заместник-председателят на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) Илия Кузманов.

Той прогнозира, че ако тази гавра не спре, протестът ще си започне сам на 8-ми декември, както миналата година. "Една гавра, която продължава година и половина няма смисъл да се спира", коментира още Кузманов начина, по който се изчислява положеният извънреден труд.

От синдикалната федерация определиха начина, по който се изчислява извънредният труд като "идиотизъм", "подигравка с трудовото право не само българското, но и международното".

Ако си в платен годишен отпуск или болничен, въпреки двете тълкувателни решения на Върховния административен съд, часовете извънреден труд на полицаите не се признават. Синдикатите информираха, че към днешна дата не се изплаща извънредният труд на колегите им, които са в годишен отпуск или болничен. 
Когато е повдигнат този въпрос, член на политическото ръководство е казал да съдят министерството. Въпреки че министерството вече е осъдено, сагата с извънредния труд продължава, коментират от синдиката.

Председателят на синдикалната федерация Валентин Попов посочи, че ако полицаите откажат да полагат извънредния труд, предвиден в закона като норма, то тогава може да се наложи частни охранители да охраняват столицата ни по време на Коледните и Новогодишни празници.

Полицаят няма как да облече рамков договор, недоволстват синдикалисти

Полицаят няма как да облече рамков договор, недоволстват синдикалисти

Охраняващите границата нямат униформи

Попов заяви, че всяка година МВР се дофинансира със суми от порядъка на 200 и повече милиона, затова синдикатът настоява реалният бюджет на МВР да се увеличи с 20%. Той изтъкна, че според министър Бъчварова недофинансирането на министерството е с над 170 млн. лв., а според синдикатите е повече.

Попов заподозря, че с парите за МВР Горанов се опитвал да пълни дупки в бюджета на НОИ - въпросните 109 млн. лв. щели да отидат за покриване на увеличените вноски към НОИ. Той се опитва да запълни някакви дупки в бюджета на НОИ, които не са предизвикани от пенсионираните служители на МВР, заподозря Валентин Попов.

Освен това от СФСМВР настояват за увеличаване на базата, която формира с определен коефициент минималните заплати в министерството. "Поискахме увеличаване на базата и увеличение на заплатите от минимум 7% на заплатите в МВР", заяви Попов. Той изтъкна, че за последните години средната заплата за страната се е увеличила с 50%.

От 2009 г. средната заплата на служителите в МВР не е мръднала. От синдикатите подчертаха, че доста служители на МВР в София са надхвърлили законовия лимит на извънредния труд.

Иво Димитров, пожарникар на терен от 30 години, заяви, че в момента 3000 пожарникари не са получавали униформи, с които да работят. Липсват каски, защитни чорапи и предпазни дрехи. Каската ми е от 1993 година, заяви Димитров. По думите му негови колеги носят каски от 70-те години.

За последните три години в ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" са постъпили 2400 комплекта. Вчера е била открита процедура за 75 комплекта. 2500 лв. струва за едно пожарникарско оборудване, обясни Димитров. Защитният чорап, който се слагал под униформата, се купувал от пожарникарите.

"Когато трябва да влезеш да спасяваш човек това, което ни спира е температурата. Не сме от желязо. Дори този глупав чорап го няма", изтъкна още той.