Магистратите от Висшия съдебен съвет (ВСС) поспориха дали да разгледат извънредната точка в дневния ред на заседанието си за заснетия рап клип в Съдебната палата в средата на февруари месец.
Припомняме, в средата на февруари Върховния касационен съд като стопанин на имота е позволил заснемане на видеоклип на изпълнителя Алек Сандър. В кадрите обаче се виждат полуголи танцьорки и деца с оръжие, които танцуват на фона на символите на Темида.
Представляващият ВСС Боян Магдалинчев настоя да се изясни и да се каже дали има сключен договор, с кого е този договор, какво е съдържанието на договора, имало ли предварително обсъждане, преглеждане на материалите след провеждането на клипа. Той настоя точката да бъде включена, защото журналистите многократно го питали дали ВСС ще вземе отношение по темата.
Според други от кадровиците нямало никакви материали за рап клипа, като част от магистратите не са гледали и самото видео. Други пък настояха самият клип да бъде пуснат по време на заседанието на ВСС, за да може магистратите да се запознаят с него.
Магистратите не знаят какъв щял да бъде предметът на обсъждане на точката при положение, че нямало приложение във връзка с договора и другите документи, свързани с допускане снимането на клипа.
Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов запита, че при условие, че тече проверка във ВКС, какви факти щели да се изясняват. Той настоя за разделно гласуване на точките, а дебатирането при все още неустановени факти нямало да бъде говоренето, което кадровиците очакват. Кадровиците не разбират защо например дори и късно през нощта извънредната точка не е била включена в дневния ред на пленума на ВСС.
В крайна сметка магистратите решиха да включат точката в дневния си ред.
Главният съдебен инспектор Теодора Точкова изрази възмущението си от заснетия рап клип в Съдебната палата в средата на февуари месец.
Тя се аргументира по време на заседанието на пленум на ВСС, че е недопустимо Съдебната палата, която е символът на правораздаването в България и храм на Темида, да се използва за реклама за употребата и използването на наркотици.
"Съдебната палата не може да бъде декор на бошлаф - чалга музика и еротични танци", отсече Точкова, която посочи, че резултатите от проверката ще предопределят действията.
Представляващият ВСС Боян Магдалинчев настоя проверката да приключи в законните срокове и да не се протаква във времето.
Председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков е ужасен от това, което е видял в клипа, както и от текста на песента. Според него договорът за ползването на Съдебната палата е в нарушение на гражданското законодателство. "Тази съдебна палата не се стопанисва с добра грижа", посочи Чолаков. Мнението му бе подкрепено от представляващия ВСС Боян Магдалинчев и Георги Кузманов. Според Данаил Кирилов, правосъден министър, клипът уронва престижа на съдебната власт, а като пример той посочи виждаща се няколко пъти табела с надпис "прокурори". Магистратите заявиха още, че не е упражнен никакъв контрол за проведения клип в Съдебната палата.
Кадровиците изразиха възмущението си, че храмът на Темида е използван за порнография, подбуждане на малолетните към наркотици, което се тълкува като допълнителен удар върху и без това крехкия авторитет на съдебната система.
Според председателя на ВКС Лозан Панов в момента разглеждането на проблема е режисирано и подготвено предварително, като трябва да се установят фактите и не трябва да се бърза със заключенията и присъдите. Лозан Панов настоя юристите да говорят с факти, документи и книжа. В Съдебната палата са снимани много филми и сцени и той ще се опита да представи информацията на магистратите.
Той настоя да се прекрати възможността за сключване на договори за заснемане на филмови сцени и клипове в съдебните сгради, които са държавна собственост.
След дебат магистратите от Висшия съдебен съвет (ВСС) решиха да отложат извънредната точка за следващото заседание на пленума на 30 април. Тогава трябва да се представи информация от Комисията по управление на собствеността за стопанисване на сградата на Съдебната палата.
Кадровиците отхвърлиха предложението да бъде събрана информация и за стопанисването сградата на Върховния касационен съд (ВКС).