През следващите дни съдът трябва да се произнесе дали да остави в ареста двамата шофьори, Васил Филипов и Траян Филипов, задържани за тежката катастрофа в София, при която в петък следобед две коли се удариха в автобус на градския транспорт. При инцидента загинаха четирима души, а много други бяха ранени, съобщава БНР.

По неофициална информация задържаните са свързани с група, известна като "бандата на Калашниците".

Жители на столичния квартал "Ботунец", където живеят част от участниците в групата, ги описват като хора, занимаващи се с различни бизнес дейности. Според местни жители в квартала често могат да бъдат видени със скъпи автомобили, но те не знаят как са придобити.

Мъж, който твърди, че познава повечето членове на групата и е работил с част от тях в строителството, заяви, че те се занимават с легален бизнес.

"Група приятели, които са в "Ботунец" и помагат на много хора. Единият държи автомивка, другият работи паваж, третият се занимава с гипсокартон. Били сме колеги, аз съм строител. Да, всеки е имал някакви неприятности с полицията, някои може да имат досиета, но вижте и другата им страна - на колко бедни семейства са помогнали, колко пъти са събирали пари за ремонти, дрехи и храна", каза той.

По думите му познава и Васил Филипов, за когото се твърди, че е управлявал един от автомобилите, участвали в катастрофата.

"Да, познавам го. Добро момче е. Има няколко автомобила. Не мога да кажа как са закупени - дали в брой, дали на лизинг", добави мъжът.

По данни от разследването до момента двамата водачи на леките автомобили са шофирали с изключително висока скорост, като според първоначалните експертизи автомобилите са се движели с над 150 км/ч. Разследващите проверяват и версията за нерегламентирана гонка между двете коли непосредствено преди катастрофата.

В общественото пространство бяха разпространени и данни, че двамата шофьори на автомобилите, участвали в инцидента, са получили шофьорските си книжки в Чехия, където не се изисква завършено основно образование - обстоятелство, което също е предмет на проверка от компетентните органи. Разследването продължава, като предстои да бъдат изготвени допълнителни експертизи за скоростта на движение, механизма на сблъсъка и действията на водачите преди катастрофата.

И двамата водачи все още се намират в болници, като няма яснота какво е състоянието им.

В Чехия не се изисква диплома за придобиване на шофьорска книжка

В Чехия не се изисква диплома за придобиване на шофьорска книжка

Според криминолог шофьорите от катастрофата на "Челопешко шосе" са имали проблем у нас, поради което са се снабдили с чешки книжки

Разследващите проверяват и имущественото състояние на двамата водачи. Справките в Националната агенция за приходите и осигурителната система показват ниски официални доходи, докато според събраните до момента данни те са демонстрирали значително по-висок жизнен стандарт.

Водачите на двата автомобила Васил Филипов и Траян Филипов са свидетели по едно от разследванията срещу групата, известна като "Калашниците" от столичния квартал Ботунец. Според информацията те са гравитирали около групата на Петър, известен като Пешо-Калашника. Проверяват се данни, че са подпомагали дейността на групата, включително чрез придружаване на млади жени до различни европейски държави. Към момента обаче срещу тях няма повдигнати обвинения по това разследване.

В тежко състояние остават трима от пострадалите в катастрофата на "Челопешко шосе"
Обновена

В тежко състояние остават трима от пострадалите в катастрофата на "Челопешко шосе"

Общо 8 души се лекуват в няколко столични болници