Искането за оставка на ВСС цели да отклони вниманието от критичния доклад на Европейската комисия за България.

Това заяви в коментар пред в. "Дневник" членът на Висшия съдебен съвет от съдебната квота Калин Калпакчиев. Изявлението беше направено във връзка с призива на управляващите за разпускане на съвета.

"Потвърди се това, което някои колеги още миналата седмица споделиха: целта е да се създаде гръмовна новина, която да отклони вниманието от отговорностите за критичните оценки в доклада на Европейската комисия и да се говори само за ВСС." – коментира Калпакчиев.

Той обясни целта на призива за саморазпускане с още аргументи:

"Да заглъхнат въпросите за отговорността на парламента, който промени съотношението на квотите в бъдещия ВСС и това е отбелязано в доклада в негативен контекст.
Да не се коментира отговорността на правителството, което има законодателната инициатива да внася проектозаконите и чиито представители, включително премиерът, са част от последните скандали, също споменати в доклада.
Да се замъгли отговорността на прокуратурата за качеството на разследванията на корупцията във високите етажи и за постигане на присъди, която също фигурира в доклада."

Ако парламентът, респективно управляващите, бяха загрижени за работата на ВСС и ако бяха прочели Закона за съдебната власт (ЗВС), щяха да видят, че разполагат с механизъм за търсене на отговорност от 11-те членове на ВСС, които парламентът е избрал, напомни Калпакчиев разпоредбата в ЗСВ, която дава права на парламента над неговата квота. Депутатите можеха да предложат на ВСС да образува дисциплинарни производства срещу техните избраници в съвета и да се види кой как е изпълнявал служебните си задължения, коментира още членът на ВСС.

След като такива действия досега не са предприети, да се призовава съветът точно в деня на огласяване на доклада на ЕК да се разпусне - не мога да коментирам по друг начин освен като димка за отклоняване на вниманието, заключи Калпакчиев.