Политиката, която води МВР срещу киберпрестъпността е да разширява експертизата по противодействие на престъпността. Това заяви министърът на вътрешните работи Младен Маринов на кръгла маса "Киберсигурност. Предизвикателства пред институциите и бизнеса в България".
Явор Колев коментира, че по данни на ГДБОП в световен мащаб, загубите от киберпрестъпност са в размер на около хиляда и шестотин млрд. долара.
По думите на силовия министър, феноменът киберпрестъпност не познава граници и се развива благодарение на глобализацията и различни кризи от най-различно естество - икономически, политически и социални.
В днешно време киберпрестъпността съпътства всеки друг вид престъпност и в МВР я определят за приоритет и тяхна политика, обясни Маринов. Той е убеден, че всички от системата на МВР ще продължат да бъдат гарант за киберсигурността на България.
"Киберпрестъпността няма граници и налага комуникация и взаимодействие с всички специализирани звена от световен мащаб, за да се постигне обща киберсигурност", отбеляза МВР шефът.
Оценката на Министерство на вътрешните работи за изборите е добра не само по линия на киберсигурност, но и по линия на физическата сигурност и обезпечаване на изборните места, допълни министър Маринов.
Той благодари на всички от системата на полицията, която е успяла да се справи с организацията по време на изборите за Европейски парламент.
На въпрос увеличават ли се случаите по киберпрестъпност, Маринов заяви, че неизбежно ще се увеличават, тъй като такива са тенденциите в световен мащаб. Няма никакви граници и в реално време може да се обмени информация и да се извърши престъпление в различни точки по света, посочи Маринов.
МВР шефът изрази убеждение, че вътрешното ведомство се справя успешно с киберпрестъпността, тъй като се обучават с други звена от други държави, като например САЩ.
По думите на Маринов, проблем са ниските наказания за киберпрестъпленията.