Асоциацията за защита на потребителите (АЗП) информира, че е получила редица сигнали от граждани за нова подвеждаща практика на фирмите за събиране на дългове.
Тези компании са успели да измислят начин, който да им позволи да заобиколят приетия наскоро закон, въвеждащ 10-годишната абсолютна давност.
Проверка на АЗП е установила, че някои колекторски компании подтикват граждани, набедени за техни длъжници, да подписват споразумения за признаване на дълга. По този начин човек губи правото си да се позове на давността.
Така например ако до достигането на 10-годишна абсолютна давност остават няколко месеца, при подписването на такова споразумение тя започва да тече отначало. Често хората са оставени в заблудата, че подобно споразумение не се отразява на срока за давност.
Друга практика на колекторските фирми е да претендират освен за главницата на дълга, но и за лихвите, описани в погасителния план на дадена банка. Банките понякога, за да си възстановят първоначално отпуснатите средства, са принудени да се откажат от лихвите в опит да накарат длъжника да изплати поне главницата.
Когато колекторски компании изкупят тези кредити, често на безценица и срещу едва няколко процента, те започват да искат от длъжниците да платят цялата сума, посочена в погасителния план на банката (главница + банкова годишна лихва).
От АЗП ще сезират Комисията за защита на потребителите, както и омбудсмана Диана Ковачева.
От АЗП апелират към потребителите да бъдат по-внимателни при подписването на каквито и да било документи от фирмите събирачи на дългове.
NaskoZashtoto
на 08.02.2021 в 15:43:59 #4Обикновено настоявам, че кой кавото прави, на себе си го прави. Никой не бие с прът по ушите тези, които вземат кредит, за да си купят нови дрешки, последен модел смартфон или да идат на почивка на Малдивите. Те трябва да си носят последиците ина тях не съчувствам. Но има хора, които са изпаднали в реални затруднения (например съкратени са и не могат да намерят работа) и са били принудени от обстоятелствата да вземат кредит за да си нахранят децата. Особено много ще са такива по ковид кризата. Виждал съм десетки случаи, в които на такива хора им дерат по три кожи. Искрено пожелавам на ТТ да попадне в тяхната ситуация, че да се поинтересува верно ли давността е изобретена по социализма или мнооого по-рано. Инак в казаното от него има нещо вярно - давността не премахва дълга, а го прави "морален". Затова е възможно мутренските методи да се завърнат с нова сила за онези, които устискат всичките десет години до абсолютна давност. Да не дава бог!
simo-minchev
на 07.02.2021 в 18:22:19 #3Хайде да не се правим на ощипани моми! Знаем що за стока са колектори и фирми за бързи кредити - лихварство в законова форма. Грабеж. Хората които не могат да изплатят дългове, още повече в тази криза не са един и двама. Добре знаем и какви лихви си измислят на откупени дългове лешоядите. Ред им е да се набутват и те, макар, че бълха ги ухапала. Спомням си как двама колектори се объркаха с адреса и кучетата като чуха заплашителния тон се подадоха на вратата - забравиха да си довършат стихотворението и щяха да се пребият да бързат да се натикат в асансьора. Мъжественността се изпари за миг, удариха го на молби...
ТT
на 07.02.2021 в 17:43:28 #2Социализмът до такива тъпизми води („давност“). Плащайте си дълговете и си спазвайте договор(к)ите, измамници. Ако ще и след 90 години да е. Имайте елементарни чест и достойнство. Не би трябвало дори да са нужни документи за доказването му в един идеален свят. Между другото, давността не означава, че дългът отпада някак си – значи само, че държавата няма да изпълнява принудително по него.
House MD
на 07.02.2021 в 17:39:31 #1Колега, нивото тук не е паднало, защото никога не е имало такова. И все пак нюза класи над днеса.