Председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев коментира, че за първи път съдебната система има административен капацитет да се бори срещу корупцията.
Вече има постоянно действащ Висш съдебен съвет и Инспекторат, който формира дисциплинарната практика.
Константин Пенчев заяви категорично, че няма нищо по-лошо от подкупен съдия.
Той посочи, че предстои обаче да бъде решен въпроса с кадровата политика.
„Трябва да се реши по какъв начин да бъдат оценявани точно магистратите и по какъв начин точно да бъдат провеждани тези конкурси. Защото ако ние си позволим в един районен съд да назначим неподходящия човек за председател със съмнителни контакти, със съмнения за корупция - този човек ще даде облика за този съдебен район в продължение на 5 години", обясни Пенчев.
"Трябва много отговорно да подходим и трябва много аргументирано всяко едно назначение да убедим не само гилдията, но и обществото, че това е най-правилният избор. От друга страна пък трябва да бъдем безкомпромисни, когато решаваме дисциплинарните производства", посочи още председателят на ВАС.
"Нямат място в съдебната система хора, за които има съмнения за корупция, контакти с организираната престъпност. И при най-малкото съмнение трябва да изчистим тези кадри, да изчистим това съмнение и по този начин да можем да повдигнем и доверието на хората в съдебната система. Няма нищо по-страшно от подкупен съдия", категорично заяви Константин Пенчев.
xixi
на 01.02.2009 в 14:34:28 #6Чл. 288. (Изм. - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) Орган на властта, който пропусне да изпълни своевременно длъжностите, които му налага службата относно наказателно преследване, или по друг начин осуети такова преследване с цел да избави другиго от наказание, което му се следва по закон, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години и с лишаване от правото по чл. 37, ал. 1, точка 6. остава да си свършит работата
Балканец
на 01.02.2009 в 13:52:57 #5Коце, "Докато мъдрите се намъдруват - лудите се налудуват". Що ли не ти верваме, а? Ами щото им ги знаеме и броя на апартаментите, и на вилите, и лимузините, и хайлазуването на тия търтеи. Знаеме и как са ги получили. Ти нас не ни защурвай, ние сме гърмени и сме претръпнали. Мислете там как ще се оправите с ония от ЕК и ОЛАФ, щото там нема как да им да им се фръцнете - "това не е доказано". Ония само пишат доклади и спират парите. След това започват с наказателните процедури и клаузи. Последствията са ясни, нали?
Crystal
на 01.02.2009 в 13:35:04 #4всичките са корумпирани, само дето ценоразписи не са окачили още, като се има предвид кой ги назначава и какви подкупи събира, за да ги прави съдии, какво друго да се очаква? едва ли някой ще плати десетки хиляди евро подкуп, за да стане съдия и после да работи честно и почтено за мижава заплата
titi
на 01.02.2009 в 13:15:01 #3Дъра-бъра.
Ancona
на 01.02.2009 в 13:11:34 #2че няма нищо по-лошо от подкупен съдия. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- Ми уволнете ги всички и ги пратете на борсата без право да бъде повече съдия и в съдебната система. Останалите ще си помислят как да се променят, ако ли не - вън!
Danger
на 01.02.2009 в 12:47:54 #1Точно така е. На думи го докарахте, време е да видим на дела какво ще постигнете.