КЗК се самосезира и образува производство за разследване на евентуално извършено нарушение от страна на доставчиците на лекарства „Алта Фармасютикълс" ЕООД, „Софарма трейдинг" АД, „Хигия" АД, „Търговска лига - Национален аптечен център" АД, „Булрей и Ко ООД", „Елфарма" АД, „Рош България" ЕООД, „Джонсън и Джонсън" ООД и „Алкалоид" ЕООД, съобщиха от Комисията.

Нарушението се изразява в забранено споразумение с цел манипулиране на процедура за възлагане на обществена поръчка за доставка на определени лекарства, което има за цел ограничаване на конкуренцията на съответния пазар.

Производството пред Комисията е образувано след постъпило писмо от министъра на здравеопазването.

Комисията извърши предварителна проверка по документи за сходни обществени поръчки в периода 2006 г. - 2009 г. по провеждани от МЗ процедури по възлагане на обществени поръчки, отнасящи се до определени лекарствени продукти.

Резултатите от предварителната проверка показаха, че има основателни съмнения за евентуално извършено нарушение и дават достатъчно индикации за образуване на производство пред КЗК.

В окончателното си  решение по случая КЗК  може да установи нарушение и да наложи санкция, както и да постанови прекратяване на нарушението.