Здравният министър д-р Стефан Константинов обвини лекарите, че са се възползвали от високата цена на клиничните пътеки за инвазивна кардиология, като са правили скъпите процедури на практически здрави хора. В ефира на bTV той заяви, че предстои реорганизация на дейността на „Бърза помощ" и че никой не е поставил лимит на спешните пациенти, които дадена болница може да приеме.

Министър Константинов коментира обвиненията на кардиолози, че парите за инвазивна кардиология ще стигнат за два пъти по-малко пациенти през следващата година и че това направление е недофинансирано. Той призна, че ще има 20% намаление на парите по тези клинични пътеки, но заяви, че не може да се говори за недофинансиране и отварянето на толкова много кардиологични отделения през последните години е доказателство за това.

Константинов посочи, че често са правени скъпи процедури на пациенти, които не са се нуждаели от тях и по този начин клиничните пътеки са били „източвани". Министърът коментира, че по този въпрос всички медици твърдят, че са невинни и изрази мнение, че ако някой бъде обвинен за подобна дейност, веднага ще се оплаче в медиите, че му се оказва натиск.

Стефан Константинов посочи, че случилото се не е групово наказание, а просто едни клинични пътеки са силно надценени, докато други се подценяват. Министърът заяви, че кардиолозите трябва да изградят правила за прилагане на процедурите и да ги спазват, а в началото на следващата година има възможност да бъдат предоговорени парите за инвазивна кардиология.

Константинов съзря един от корените на проблема с ефективността на „Бърза помощ"  в това, че с нейни линейки се превозват пациенти за хемодиализа. Здравният министър заяви, че от следващата година болниците ще трябва да извършват това.

По думите му никой не е поставил на болниците лимит от спешни пациенти, които могат да бъдат приети от дадено лечебно заведение. Болницата има бюджет, който разпределя, посочи Константинов. Той заяви, че заплащането на болниците ще бъде обвързано с нови правила, свързани с миналите през кабинетите на медиците хора, разходите за миналите години и населението на региона.

Стефан Константинов посочи, че от следващата година болниците ще правят сами търговете за разтвори за хемодиализа и за лекарства, които не се покриват от здравната каса. Министърът посочи, че ще бъде осигурен резервен вариант, като министерството ще проведе свои търгове и вместо пари ще предоставя лекарства в случай на неуспех на тръжната процедура. Сред главните изисквания ще бъде медикаментите да са на не по-висока цена от миналогодишната, посочи Константинов.

Той изрази мнение, че проблемът с направленията в края на всеки месец ще бъде решен чрез паралелния достъп с доплащане. „Който не иска да чака, ще си плаща", заяви Константинов. По думите му, Здравната каса плаща 15,50 лв. за преглед на специалистите и от тази цена нататък ще се говори за доплащане.

Д-р Константинов се похвали, че България в момента е една от най-либералните страни по отношение на процедурите „Ин Витро" - от следващата година те ще са разрешени до 50-годишна възраст, безплатни - до 43, като касата ще финансира до 3 опита.

Здравният министър, който е гинеколог, засегна и случая „Горна Оряховица". Той заяви, че като медицинско лице може да говори много за него, но заради политическата си длъжност ще се въздържи. По думите на Константинов политическото говорене е надделяло над експертното и четенето на СРС-та в пленарна зала от вицепремиера Цветанов е било грешка.

Стефан Константинов заяви, че не се отказва от думите си, че се срамува от лекарите в горнооряховската болница, но правосъдието трябва да се произнесе. Здравният министър коментира, че лечебното заведение в града е голямо и посещавано и единствено липсата на добра организация може да обясни липсата на неонатолог.