Въпреки метаморфозите на корупцията, в борбата срещу нея са еволюирали и съдебните практики.

Това каза заместник председателят на ВКС Румен Ненков на представянето на резултатите от изследването, посветено на корупционните практики в българското общество през периода 1989г-2003г.

В дискусията взеха участие магистрати от Софийски градски съд (СГС), Софийска районна прокуратура (СРС), Върховен касационен съд (ВКС, Върховна касационна прокуратура (ВКП), експерти от Министерски съвет, Министерство на правосъдието и неправителствени организации.

Особен интерес предизвика криминологичното изследване "Практики на съдилищата по прилагането на разпоредбите по раздел "Подкуп". чл 301а, 307а от НК".

Представителят на Министерството на правосъдието Пейчо Пенчев уточни, че целта на тази среща е да покаже не само резултатите свързани с корупцията в България, но да покаже слабостите в тази борба, за да може съдебната съдебната система да действа по-ефикасно.

Представителят на правосъдното министерство посочи, че за съжаление през последните години в България е налице една апатия и оттам морална търпимост на обществото към корупционните практики.

Има само 24 осъдени и то за дребни подкупи, които бих ги квалифицирал не като корупция ,а като рушветчийство.
При това забележете - от 193 дела за няколко години - само 24 присъди.
Нещо повече, за едно такова са отивали минимум 2 години.

Делата на такива подсъдими за подкупи в размер 250-300 долара са повече от 60% и едва 7% са за рушвети в размер 1000-5000 долара, допълни Пенчев.

Не можем да обвиняваме обществото че е корумпирано, когато ние самите с действията си допринасяме за неговата корумпираност, уточни съдията от СРС Георги Ушев.

Ръководителят на спецзвеното за борба с прането на пари към Върховна касационна прокуратура Бойко Найденов посочи, че корупцията в низините е резултат на политическата корупция в държавата

Борбата с политическата корупция е много трудна и сложна, уточни той.
Затова са необходими и промени, свързани с подхода към разследването на престъпления

Тук ръководителят на спецзвеното за пране на пари посочи необходимостта от използването на специализирани разузнавателни средства (СРС) и агентите под прикритие, които вече е трябвало да започната да действат.

Тук Бойко Найденов припомни, че в новия НПК било предвидено създаването на специално звено към Министерство на правосъдието - агенти под прикритие.
Но нещата около тях в момента не са напълно ясни, няма обучени хора за такава дейност, уточни той.

Експертът от Министерски съвет Николай Георгиев, посочи от своя страна, че корупцията е била неразделна част от еволюцията на човешкото общество.
Нещо повече, демокрацията води със себе си корупция допълни той.

В края на срещата участниците стигнаха до два извода.

Необходимостта от създаването на специално звено за борба с корупцията, кое да има алтернатива, защото, уточниха те, в момента СРС са към МВР, а в самото министерство има достатъчно случаи на корупция.

Кой тогава ще контролира тези корумпирани служители, които ще разследват сигналите за корупция.

От друга страна това звено трябва да се занимава със случаите на истинска корупция, а не главно на рушветчийство, както е в момента, уточниха магистратите.