Фондацията "За нашите деца" започва проект на стойност 120 хиляди лева в Многопрофилна болница "Пловдив". Toй цели обучение и преквалификация на персонала за ново отношение към родилката и посрещане на новороденото, съобщи радио Пловдив.

Проектът ще обхване служителите в трите отделения - интензивно, неонатология и родилно.

Директорът на лечебното заведение Иванка Шалапатова изтъкна, че Пловдив е единствената голяма община в страната, в която все още нито едно родилно отделение няма акредитацията на УНИЦЕФ „Приятел на бебето".

Проектът в Многопрофилна болница е част от социално-здравната програма, която ще реализират фондация „За нашите деца" заедно с местната власт в следващите три години. Тя е насочена към семействата, които очакват дете, но изпитват страх и колебания дали да го задържат при себе си.

Екипи ще консултират родителите малко преди и веднага след появата на новороденото, особено в случаите, в които то има увреждане.

Шалапатова коментира още, че поради липсата на тясна връзка и комуникация между здравните и социалните работници често не е възможно да се предотврати изоставянето на едно дете.

Фондацията ще работи и за насърчаване на взаимодействието между персонала на родилно отделение, неонатологията, АГ-специалистите и педиатрите със социалните работници. Целта е навреме да се овладее кризата в семейството, така че все по-малко деца да бъдат изоставяни.

За да не бъде закрит Дома за медико-социални услуги в Пловдив, фондация „За нашите деца" предлага там да бъдат създадени два центъра, които да предлагат нови услуги. Единият ще бъде за превенция изоставянето на децата, а другият - център за приемна грижа, който ще набира родители за изоставени новородени и малчугани до 3-годишна възраст. 

Създаването на нови услуги в дома се налага, заради програмата на правителството, според която в следващите 15 години трябва да се закрият домовете за изоставени деца в България. От фондацията очакват държавно финансиране за преструктурирането на институцията.